Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Motorová pila Oleo-Mac OM 965 pro snadnou přípravu dřeva na zimu

Motorová pila Oleo-Mac OM 965 pro snadnou přípravu dřeva na zimu

Zima nám pomalu klepe na dveře, na některých horách už dokonce napadl sníh a začalo nám topné období. Kdo z vás topí dřevem, na letošní sezónu by měl mít zásoby z předešlých let kvůli správnému proschnutí, ale jinak je pro přípravu dřeva právě teď ideální doba. Jedním z prvních a nejlepších pomocníků je řetězová pila.

reklama

Dobře zvážit výběr pily

Jestliže se jedná o naši první pilu nebo s prací s pilou máme minimum zkušeností, je nejlépe se poradit, jakou vybrat.

Při výběru řetězové motorové pily, jako pomocníka pro naši chalupu nebo práci na zahradu, si musíme nejprve rozvážit, jakou potřebujeme a co s ní vlastně budeme řezat nebo upravovat. Zda potřebujeme pilu na přípravu pár polínek do krbu, nebo nás každý rok bude čekat zpracování 10 a více kubíků dřeva. Jestli občas pokácíme nějaký strom či jen potřebujeme zpracovat pár uschlých větví z ovocných nebo jiných stromů. Podle toho volíme hlavně výkon pily.

Užitečná po celý rok

Dřevo na topení samozřejmě můžeme také připravit na cirkulárce, která je hodně používána, nebo bezpečněji na pile s kolíbkou. Strom už s ní ale nepokácíme a větve v sadu neprořežeme. Řetězová motorová pila je proto mnohem univerzálnější. Může nám, stejně jako cirkulárka, pomoci s přípravou dřeva na topení nebo do krbu. Mimo to nám ale může posloužit celý rok, jdou s ní prořezávat stromy či keře, zakrátit stavební prkna a hranoly na krov stejně jako na pergolu či přístřešek na dřevo.

Benzín nebo elektrika?

V současné době je zbytečný předsudek, že elektrická pila je ořezávátko k ničemu. Většinou to říkají lidé bez reálné zkušenosti s touto pilou, protože to prostě pouze předpokládají. To už dva tři roky neplatí ani o akumulátorových pilách, které svým výkonem se správným akumulátorem také dokáží překvapit. Naopak, elektrická pila má proti benzínové řetězové pile své výhody a pro někoho užitečné odlišnosti. Pro testování jsme měli od Mountfieldu zapůjčeny dvě pily. Jednu elektrickou, Patriot ES 200, a druhou silnou benzínovou, Oleo-Mac OM 956.

.

Pila Patriot ES 200

Elektrický Patriot je tišší, lehčí, ale samozřejmě také o něco méně výkonná pila, než silnější benzínová. Je to pila jiné výkonové kategorie, to ale neznamená, že nezastane pořádný kus práce. Její příkon je 2000 W. Je vybavena lištou o délce 41 cm a motor jí dává řeznou rychlost 13,5 m/s. Její omezení je dáno potřebou zásuvky jako zdroje a délkou prodlužovacího kabelu.

Pomocník nejen na zahradu

Díky vysokému příkonu a vynikající řezné rychlosti dokáže tento perfektní pomocník obstarat většinu porostů ve vašem okolí. Stejně dobře poslouží při výrobě pergoly nebo stání na auto, kdy potřebujete zakrátit trámy a latě. 41 cm dlouhá lišta v kombinaci s automatickým mazáním oleje poskytuje klidný a ničím nerušený chod pily. V kombinaci se sofistikovaným systémem na manipulaci lišty a řetězu, bez nutnosti použití nářadí, je ještě zesílen komfort při používání této pily. Bezpečnostní prvky umožňují použití i méně zkušeným. Mechanická brzda a okamžitý dojezd řetězu při vypnutí jsou samozřejmou součástí výbavy této obratné pily. Pila má i zachycovač řetězu při přetržení a nulový zpětný ráz při spuštění. S příkonem 2000 W a hmotností 4 kg se řadí k velmi užitečným a dobře ovladatelným pomocníkům. (Nízkou hmotnost a bezpečnostní prvky ocení i šikovné ženy, které si na motorovku troufnou.)

Benzínová pila Oleo-Mac OM 965

Tahle pila je o něco málo těžší, než elektrická, ale stále obratná a dobře ovladatelná. Hmotnost 5,5 kg není překážkou dlouhodobé práce. Abychom se při řezání s touto pilou méně unavili, je vybavena vysoce výkonným antivibračním systémem a ergonomicky tvarovanou rukojetí. V praxi to znamená, že se nám bude pohodlně držet a nebudeme si po chvíli řezání připadat jak dobře naklepaný řízek. Kdo někdy zdolal pořádnou hráň dřeva nebo odvětvoval pokácené stromy, určitě ví, o čem mluvím.

Pila má pro snadné startování dekompresní ventil. Ten umožnuje nastartovat o cca 30 procent snadněji, což oceníme především u studeného prvního startu pily, při zahřáté pile už není jeho použití zapotřebí.

Odstředivé předčištění vzduchu umožní prodloužit interval čištění nebo výměny filtru. Mazání řetězu je také automatické, nehrozí, že by se nám pila zadřela (tedy, pokud nezapomeneme doplnit mazací olej).

Podle čeho vybírat pilu?

Většina z nás asi neprovádí samotěžbu a nechá si dřevo dovézt a pak je následně zpracovává. Nejprve na požadovanou délku pomocí řetězové pily a pak třeba pomocí štípací sekery nebo hydraulické štípačky. Proto bychom typ pily měli volit opravdu podle toho, jaké množství a jak často dřevo zpracováváme. Nesmíme zapomínat také na místo, na kterém pilu využijeme. Proplétat se s elektrickým kabelem rozlehlým sadem by také nebylo moc příjemné ani bezpečné, takže pokud každý rok prořezáváme množství ovocných stromů, bude lepší pila benzínová.

Elektrická pila je vhodná pro toho, kdo nezpracovává velké množství dřeva nebo výhodná pro toho, kdo nemá sílu na startování nebo ovládání větší těžší pily, nebo potřebuje velmi obratného pomocníka. Například na výrobu zahradní tesařské pergoly či prořezání ovocných stromů na zahradě.

Benzínovou pilu využijí ti, kteří pravidelně každou sezónu zpracovávají větší množství dřeva, prořezávají velké množství stromů. Je silnější, ale také těžší do ruky a chce to už trochu víc zkušeností pro její ovládání.

Motorová pila Oleo-Mac OM 956 je dodávána v sadě spolu s pouzdrem na nářadí, pilníkem na řetěz, šroubovákem a nálevkou na palivo. Nářadí je potřeba při napínání řetězu (čelní napínání).

Údržba zajistí dlouhou životnost

Při práci s pilou je důležité kontrolovat vhodné napnutí řetězu. Ten se napíná povolením krytu a napínacím šroubkem u běžné pily. Pila Patriot E 200 má rychlonapínací systém bez nutnosti použít jakékoli nářadí. Pro obsluhu to je velmi příjemný uživatelský komfort.

Nejdůležitější je kontrolovat mazání řetězu a správné namíchání směsi do nádrže. To je udané výrobcem a zajistí optimální výkon pily.

Pro bezpečný a pohodlný transport jsou obě pily standardně vybavený plastovým krytem řetězu. Nestane se tak, že by promazaný řetěz něco v autě ušpinil nebo jsme se o něj zranili při přenášení.

Bezpečnost

Užitečnost motorové pily je v její mobilitě. Uříznete s ní spadlý stromek, který překáží v cestě na chalupu, prořežete větve v sadu a nařežete polena na topení. Jako u každého stroje platí, že musíte dbát na bezpečnost. Pro řezání polen je vhodné pořídit si kozy na řezání dřeva.

Pokud nemáte s motorovou pilou větší zkušenost, je dobré pořídit si vhodné pracovní pomůcky jako jsou ochranné brýle, rukavice správné velikosti, chrániče sluchu a doplnit je protipořezovými ochrannými kalhotami. Samozřejmě je nutná také pevná obuv.

Při práci pilu do řezu netlačíme a houpavým pohybem s použitím opěrky krátíme připravenou kulatinu.

Přesná technická data k oběma pilám, případně další podobné pomocníky nejen na zahradu najdete zde.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Dřevo na zimu s okružní pilou Powersaw LCS 700 19  fotek

Dřevo na zimu s okružní pilou Powersaw LCS 700

Řezat dřevo na zimu můžeme klasickou řetězovou pilou nebo pilou okružní. Pokud nemáme les a nepotřebujeme pilu pro těžbu, může být hodně velká "cir ...


Pily Patriot- třikrát měř, co chceš, řež 38  fotek

Pily Patriot- třikrát měř, co chceš, řež

Z pár hranolků, latí, prken a trámů jde při troše zručnosti postavit či sešroubovat mnohé. Stejně jako z palubek či desek. Jen je potřeba mít to čí ...


Jak si správně vybrat pilu 10  fotek

Jak si správně vybrat pilu

Dobrá benzinová pila je neocenitelný pomocník, který patří ke standardní výbavě každého rodinného domu, v němž se trvale topí dřevem. Ale umíte si ji ...


Na přípravu dřeva bezpečně 21  fotek

Na přípravu dřeva bezpečně

Sezona přípravy dřeva nám začala a zima se pomalu blíží. Ještě máme čas pokácet nebo zpracovat a připravit dřevo na topení a do krbu. Uskladnit ho ...


Motorové pily a videotest Českého Kutila

Motorová pila najde práci u každého kutila, chalupáře i majitele domu, který topí v kamnech. Pokud přemýšlíte, zda si pořídit elektrickou nebo s be ...

Krbová kamna Lascar vyhřejí a ozdobí chalupu i dům 19  fotek

Krbová kamna Lascar vyhřejí a ozdobí chalupu i dům

S přicházejícími chladnými dny si rádi užijeme teplo a pohodu domova. To správné teplo, krásné i na pohled, si můžeme užít v krbových kamnech. Hodí ...


Elektrická řetězová pila může být výkonným pomocníkem 5  fotek

Elektrická řetězová pila může být výkonným pomocníkem

Elektrická řetězová pila je levnou a dostupnou volbou všude tam, kde máme vzrostlé stromy a necítíme se omezeni ani přívodním kabelem. Zvládneme s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×