Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Možnost stavby plotů v zimě

Možnost stavby plotů v zimě
Je-li potřeba postavit úplně nový plot na místě starého, bývá nejen časově, ale i fyzicky náročné odstranit betonové základy všech původních sloupků. Kopání samo o sobě pak díky fyzické náročnosti sotva padá v úvahu u fyzicky méně orientovaných stavebníků. Zkuste to zavrtat! V posledních několika letech se v oblasti kotvení zahradních staveb, včetně plotových sloupků, stále více uplatňují tzv. "zemní vruty Krinner".
reklama

V závislosti na druhu plotu existují různé typy plotových sloupů. U pletivových plotů jsou nejobvyklejší kovové trubky o průměru 38 nebo 48 mm. Průmyslové oplocení se už dnes používá i k oplocení soukromých pozemků, především u rozsáhlejší výměry, a zde se využívá kulatých nebo hranatých kovových plotových sloupků. Správný výběr sloupku a jeho ukotvení přitom zaručí stabilitu a dlouhou životnost celého plotu.

Starým způsobem založení stavby plotu u nás je vykopat jámu a zalít jí betonem. Tato metoda má však několik nevýhod. Je náročná na čas – vykopání díry a také zatvrdnutí betonu nějakou dobu potrvá. Sloupky nelze okamžitě zatížit. Navíc pokud se sloupek během procesu tvrdnutí pohne, těžko jej pak srovnáte zpět do kolmé polohy! Stejně tak je složité narovnávat nachýlený sloupek v případě, že se vlivem nestabilního podloží (písčitá půda, působení teplotních výkyvů v zimě a na jaře, rozbahnění půdy po dlouhotrvajících nebo silných deštích atd.) posune sloupek i s betonovým základem.

Pokud si pořídíte originální zemní vruty Krinner s patentovaným závitem, pak se můžete vyhnout všem výše uvedeným obtížím a získáte i několik výhod navrch!

Cenově je oplocení se zemními vruty srovnatelné s klasickými způsoby stavby oplocení. Samotné zavrtání není nijak obtížné, zvládne to téměř každý. Stačí si přesně vyměřit místa, kde má být sloupek umístěn. To zabere nejvíc času z celé práce, ale přesnost je rozhodně na místě, pokud nechcete vše předělávat. Při zavrtávání zemních vrutů Krinner je potřeba dbát na několik zásad. Vrut lze snadno zavrtat do půdy pomocí obyčejného roksoru, vrut má na bocích instalační otvory, nebo pomocí zapůjčeného ručního nářadí – instalačního kříže.

Pro naprosto polohově přesnou a kolmou instalaci vrutu je doporučujeme dané místo předvrtat korunkovým vrtákem o průměru 25-30 mm. To nám zajistí lehké zavrtání vrutu a to, že žádný kamen ani jiná překážka v zemině neomezí požadovanou polohu vrutu a budoucího sloupku.

Montáž oplocení na zemní vruty je výhodná zejména při použití klasických kulatých sloupků. Období montáže není omezeno počasím, lze stavět i za mrazu a zhoršených povětrnostních podmínek. Zvláště pak krátká oplocení do 100 m je možné kompletně postavit za jeden den. To se vyplácí jak zákazníkům, tak montážním firmám.

Což nás přivádí k další výhodě zemních vrutů – pokud se přece jen nepodaří vrut zavrtat na správné místo, stačí ho vytočit ven ze země a zavrtat znovu a lépe. Zemní vrut totiž můžete opakovaně použít i v případě, že se rozhodnete původní stavbu zlikvidovat. Tuto výhodu oceníte ve chvíli, kdy potřebujete plot posunout, třeba pokud přikoupíte sousední pozemek, nebo naopak svůj pozemek z nějakého důvodu potřebujete rozdělit.

Odolnost originálních zemních vrutů je testována na zatížení shora i z boku, takže máte předem garantováno, kolik zátěže způsobené vlastní stavbou vrut unese i kolik bočního zatížení (především větru) vydrží.

Pro výšky oplocení do 160 cm plně postačuje vrut KSF 60 x 550 mm, pro vyšší oplocení pak používáme vrut KSF 66 x 550 nebo KSF 66 x 650 mm. Použití delšího vrutu je závislé také na kvalitě zeminy v místě zavrtávání zemních vrutů. Pro sloupy bran a branek se používájí vruty KSF G3 66 x 700 mm se třemi upevňovacími šrouby.

Vzpěry lze řešit dvěma způsoby, jedna z možností je zavrtání vrutu svisle a použití kloubové přechodky, druhá více používaná možnost je zavrtání na šikmo a vsazení vzpěry přímo do vrutu.

Zemní vruty si lze vybrat buď ocelové, opakovaně použitelné a s povrchovou úpravou zajišťující vysokou životnost, nebo plastové s velmi příznivou cenou. Zavrtání vrutu a následné upevnění sloupku je také velmi prosté – menší typy vrutů (vhodné pro kotvení plotu) lze zavrtat snadno zavrtávací tyčí, případně ručním křížem. Následně se pak vloží sloupek, pomocí trojúhelníkové vodováhy se sloupek srovná do svislé polohy a pak se kolem něj do vrutu nasype kamenný granulát. Tím se sloupek spolehlivě upevní.

Nezanedbatelnou výhodou zemních vrutů je i jejich šetrnost vůči životnímu prostředí. Oplocení pozemku s pomocí zemních vrutů lze považovat za dočasnou stavu a jako takovou ji i prezentovat v případě že potřebujete stavební povolení na stavbu plotu. Při použití zemních vrutů nedochází ke znehodnocení půdy, takže po odstranění stavby můžete na stejném místě okamžitě třeba vysázet záhon. Hodnota pozemku tak zůstává zachována.

Více informací získáte na www.pilecky.cz.

Autor: Pilecký, s.r.o (text a foto)

Související články

Nová příchytka k uchycení plotových panelů 11  fotek

Nová příchytka k uchycení plotových panelů

Instalace oplocení je stále jednodušší, to vám mohou potvrdit i odborníci z firmy Ploty Pilecký, kteří nabízejí celé plotové systémy. Novou součást ...


Kovaný plot - bezpečně střeží obydlí 9  fotek

Kovaný plot - bezpečně střeží obydlí

Pocit jistoty a bezpečí ve vašem domě umocní kovaný plot. Je symbolem poctivé kvalitní práce a spolehlivě odrazuje nevítané návštěvníky. Díky různé úp ...


Plot můžete prostě  zavrtat 6  fotek

Plot můžete prostě zavrtat

Stavět plot svépomocí je práce jako za trest, především pokud jde o kopání jam k upevnění sloupků. S úzkou lopatou se moc hluboko nedostanete a prosto ...


Základy pro plot nejsou zbytečné ani pracné 5  fotek

Základy pro plot nejsou zbytečné ani pracné

Stavba plotu je pro většinu z nás docela náročná a zdlouhavá činnost. Avšak nemusí být, pokud pustíme do své mysli nejmodernější postupy, spočívají ...


Jaký plot ozdobí váš dům a vaši zahradu? 6  fotek

Jaký plot ozdobí váš dům a vaši zahradu?

Výstavba plotového systému má svoje specifika. Předtím, než se pustíte do jeho realizace, vyberte si některý z typů a zvažte, co se nejvíce hodí k ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×