reklama

Mšice, molice a svilušky

Mšice, molice a svilušky patří mezi nejznámější škůdce ohrožující okrasné i zeleninové záhony na našich zahradách, stejně tak jako úrodu na ovocných stromech a keřích. Poradíme vám, jak rozpoznat projevy napadení těmito škůdci a jak se proti nim účinně bránit.

i (Zdroj: Lovela)
Mšice, molice a svilušky (Zdroj: Lovela)

Nejznámější škůdce - mšice

Mšice patří asi k nejznámějším škůdcům, protože tento hmyz škodí v podstatě na všech pěstovaných rostlinách. Jedná se o drobný hmyz o velikosti 2 až 6 mm se složitým vývojovým cyklem.

Rostlina napadená mšicemi
i (Zdroj: Lovela)
Rostlina napadená mšicemi

Samička po oplození na podzim naklade vajíčka, která přezimují, a na jaře se z nich líhnou okřídlené samičky. Ty pak nalétávají na porost a dále se množí partenogeneticky (nepohlavně). Z neoplozených vajíček se pak líhnou larvy, z nichž se následně vyvíjejí neokřídlení dospělci. Častým jevem je u mšic i živorodost, díky které se kolonie velice rychle dokáží množit. Většina generací je bezkřídlá, okřídlené bývají jen některé, které třeba vyhledávají nové rostliny.

Mšice škodí sáním velkého množství tekutin, rostliny následně reagují kadeřením, svinováním listů případně i změnou barvy poškozených míst. Některé druhy vyvolávají vznik hálek. Poškozená místa jsou také pokryta medovicí, kterou mšice vylučují. Medovice je důležitou součástí potravy mravenců, kteří jako „protislužbu“ poskytují mšicím ochranu proti dravému a parazitickému hmyzu. Mšice jsou také významní přenašeči některých virových chorob např. u brambor, okurek nebo okrasných rostlin.

Ochrana proti mšicím

Přirozenými nepřáteli mšic jsou např. slunéčka, zlatoočka, larvy pestřenek. Z chemické ochrany lze použít některé insekticidy, např. Mospilan 20 SP nebo Pirimor 50 WG.

Ochrana proti mšicím
Ochrana proti mšicím (Zdroj: Lovela)
Ochrana proti mšicím
Ochrana proti mšicím (Zdroj: Lovela)

Bílé mušky - molice

Molice jsou velmi malé mušky o velikosti 1 až 2 mm žlutavé barvy, jejichž křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Bílá barva povlaku křídel navozuje pocit, že hmyz je celý bílý.

Rostlina napadená molicemi
i (Zdroj: Lovela)
Rostlina napadená molicemi

Dospělci i nymfy škodí sáním na spodní straně listu, kde také můžeme při kontrole rostlin najít černá vajíčka molic. Nejvíce se jim líbí ve sklenících či fóliovnících, škodí hlavně na porostech okrasných rostlin, paprik a rajčat. Za běžných podmínek nejsou škůdci schopni přezimovat, ale dokážou přežít v přezimovávaných rostlinách nebo ve sklenících.

Ochrana proti molicím

Z chemických přípravků lze použít ošetření přípravkem Applaud 25 SC, z biologické ochrany jsou účinné parazitické vosičky.

Ochrana proti molicím
i (Zdroj: Lovela)
Ochrana proti molicím

Zákeřní roztoči - svilušky

Svilušky jsou roztoči, kteří dokážou vážně poškozovat rostliny. Jedná se o častého škůdce ve sklenících a bytech, zejména pak při teplém a suchém počasí. Zdrojem onemocnění jsou zejména přezimující samičky nebo vajíčka. Škůdci nejsou prostým okem vidět (mají délku cca. 0,4 – 0,6 mm).

Rostlina silně napadená sviluškami
Rostlina silně napadená sviluškami (Zdroj: Lovela)
Detail svilušky
Detail svilušky (Zdroj: Lovela)

První příznaky choroby se vytvářejí nejdříve na listech. Dělají se tam světlejší skvrny se žlutavými tečkami uprostřed, listy světlají, nabývají stříbrného zbarvení, později rezavě hnědnou a usychají. Na spodní straně se může vytvářet jemná pavučinka. Později jsou napadány i květy.

Ochrana proti sviluškám

Z chemických přípravků je vhodný Floramite 240 SC, Nissorun 10 WP, Vertimec 1,8 EC nebo Vertimec 1,8 SC, z biologických pak dravý roztoč Typhlodromus pyri.

Ochrana proti sviluškám
Ochrana proti sviluškám (Zdroj: Lovela)
Ochrana proti sviluškám
Ochrana proti sviluškám (Zdroj: Lovela)

Publikováno: 18. 6. 2020, Autor: Lovela (text a foto), Profil autora: Redakce