Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Myčka Oleo-Mac PW 210C - pomocník pro kutily i profíky

Myčka Oleo-Mac PW 210C - pomocník pro kutily i profíky

Prohlásí-li manžel doma, že je potřeba koupit myčku, málokdy tím myslí myčku na nádobí, daleko spíš se jedná o tlakový čistič – myčku neboli „vapku“. Tlakové myčky patří už dávno mezi oblíbené pomocníky pro všechny, kdo nebydlí zrovna v paneláku.

reklama

Umýt dlažbu, zahradní nábytek, terasu u bazénu, auto, nebo třeba stavební míchačku či traktor… to vše můžeme samozřejmě i pomocí kbelíku, kartáče a hadru a zahradní hadice, ale spotřebujeme při tom spoustu vody a bude nás to stát víc námahy a bude nám to trvat o hodně déle, než při použití tlakové myčky. A ne vždy se nám to povede k naší úplné spokojenosti. A co takhle umýt střechu pergoly, vyčistit okapy od napadaného a přilepeného listí, opláchnout zaprášenou fasádu? To už ručně asi nezvládneme a nejen proto, že nedosáhneme. Spotřeba vody by v tomto případě udělala pořádnou díru do naší peněženky.

Tlaková myčka zvládne všechny tyto úkoly rychle, efektivně a co se týká spotřeby vody, daleko levněji. Takže zbývá otázka, jakou si vybrat. Pokud máme před domem kousek chodníku a stříšku na garáži jako dlaň, nepotřebujeme žádné dělo, ale pokud uvažujeme o mytí terasy, rodinných aut, dlažby i fasády celého domu, už se vyplatí zvolit větší model i bohatší příslušenství.

Při výběru tlakové myčky platí jednoduchá úměra:

Čím vyšší tlak - tím kvalitnější čištění s menší spotřebou vody

Čím větší průtok - tím rychlejší čištění

Tlaková myčka Oleo-Mac PW 210C

Jak už je naším zvykem, různé zahradní i dílenské pomocníky rádi zkoušíme v praxi, vyzkoušeli jsme proto tu nejsilnější myčku s nejbohatší uživatelskou výbavou ze sortimentu Mountfield, tlakovou myčku PW 210C výrobce Oleo-Mac.

Už na první pohled to není žádný drobeček, váhu 43 kilogramů by určitě nikdo nechtěl poponášet v ruce, ale to samozřejmě není nutné, velká kolečka a široké madlo jsou k dispozici.

V základním balení je obsažena myčka, pistole s tryskou včetně nástavce a nastavitelné hlavy a tlaková hadice o délce 15 metrů s navijákem. Zařízení pro nasávání saponátu je integrováno ve stroji, nádrž pojme 4 litry tekutiny. Jako ke každé myčce je i k této možné dokoupit další příslušenství, například nástavec pro pískování, nástavec pro čištění potrubí nebo rotační kartáč na jemné povrchy.

My jsme se ale rozhodli vyzkoušet, co zvládneme se základním setem. Myčka má maximální pracovní tlak 160bar a průtok 10litrů za minutu, s takovým pomocníkem si troufneme na pořádnou nečistotu. Na zapojení stačí napětí sítě 230V, pokud nemáme vyvedeny zásuvky venku okolo domu, stačí prodlužovací kabel a běžná zásuvka.

Vysoký tlak s možností regulace

Hodně vysoký tlak je u myček ( na rozdíl od krevního u lidí) výhodný, pokud se chceme rychle poprat s opravdu velkou nečistotou, ale někdy dáme přednost nižšímu pracovnímu tlaku prostě proto, že ten vysoký by daný materiál nesnesl – vyčistit si třeba folii bazénu tak, až z ní zbydou jen cáry, nebo rozložit plastové zahradní křesílko na prvočinitele, to určitě nechceme. S touto myčkou je to jednoduché, výstupní pracovní tlak si můžeme regulovat, stačí otočit kohoutem na těle myčky. Manometr ukazuje, jakým tlakem zrovna myčka pracuje.

Že není vysoký tlak legrace, jsme se přesvědčili jednoduše. Ani jsme jej nezapli na plný výkon a paprskem vody jsme přeřízli kus tvrzeného polystyrenu. Co by natlakovaná voda udělala s folií bazénu, s plastovou židlí nebo výplní foliovníku si asi umíte představit, proto pozor, nastavte tlak odpovídající materiálu, který myjete.

Snadné ovládání, dlouhý dosah hadice i trysky

Vstupní přívod tlakové vody je také z přední strany myčky, na závit M22 x 1,5, otočný spínač nad nimi pohodlně dosažitelný a příjemný do ruky. Jedním otočením spustíte myčku a jde se na to.

Dlouhá hadice umožní obejít bazén nebo auto a nemuset při tom přemisťovat myčku nebo umýt celé zahradní schodiště bez přenášení celého stroje. Potřebujeme umýt prach a zbytky stavebního materiálu z chodníku? Stačí postavit myčku za vrata garáže a s hadicí dojít, kam je třeba, myčka nemusí překážet chodcům ( a my je, samozřejmě, nespláchneme z chodníku).

Naviják na hadici lze pohodlně ovládat jednou rukou, takže když nepotřebujeme mít vymotanou celou délku hadice, určitě o ni nemusíme zakopávat.

Odolný materiál a spoje pistole i trysky

Pistole s tryskou je rozložitelná na dvě části, a když se zrovna nepracuje, uložíme ji do držáků na těle myčky. Pak stačí zašroubovat nástavec a pomocí otočné hlavy nastavit šířku proudu. Materiál pistole, robustnost spojů s nástavcem i zpracování rukojeti je bytelné, přizpůsobené tlaku, který myčka vyvíjí, nemusíme se bát, že po pár rozšroubováních se „ojezdí“ závity a nástavec nebude těsnit. Nastavení otočné hlavy je snadné i mokrýma rukama díky jemnému drážkování.

Pokud odolává urputný plevel ve spáře dlažby, vezměte jej úzkým proudem s maximální silou, na oplach auta zase použijte širší proud.

Mytí se saponátem – integrovaná i externí nádržka

Když potřebujete umýt zablácené auto a nestačí k tomu jen čistá voda, sáhnete po saponátu. Díky nádobce intergrované v těle myčky není nic jednoduššího. Nalijte do nádobky saponát, zavřete víčkem s hadičkou a nastavte správný tlak i proud, o „namydlení“ všech nečistot se myčka postará. Pomocí voliče na víčku nádobky můžete nastavit i množství saponátu, které bude staháváno proudem vody. Pak jen nádobku odpojte (nebo uzavřete úplně) a auto opláchněte do čista.

Nestačí vám nádržka na saponát nebo nechcete zbytek ten z předešlého použití vylévat a potřebujete využít jiný? Uvolněte zátku a pomocí hadičky se připojte do externí nádoby.

Vyčistěte sítko

Přestala myčka pracovat zničehonic a při tom voda i elektřina jsou zapnuté a správně připojené? Než začnete shánět servis, podívejte se nejprve, jestli nemáte zanesené sítko u přívodní hadice. Odšroubujte ventil a sítko vyjměte a vypláchněte, často to bývá příčina toho, proč se myčka zastaví nebo nespustí.

Pokud chcete znát další technické parametry této myčky nebo zjistit, jaké další myčky jsou u Mountfielda na výběr, podívejte se zde.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Související články

Křovinořez Oleo-Mac 746 T si poradí s plevelem i nálety dřevin 23  fotek

Křovinořez Oleo-Mac 746 T si poradí s plevelem i nálety dřevin

Křovinořez je užitečný pomocník, kterého v dnešní době netřeba představovat snad nikomu, kdo občas musí bojovat s přerostlým plevelem, náletem stro ...


Tlaková myčka Oleo-Mac PW 210 C a videotest Českého Kutila

Tlaková myčka musí zvládnout vyčistit terasu, střechu, schody v zahradě stejně, jako umýt auto nebo fasádu. Vyzkoušeli jsme jednu pořádně silnou na ...

Benzínové pily Oleo - Mac a videotest Českého Kutila

Mít doma motorovou pilu se vyplatí, pokud udržujete vzrostlý sad, připravujete si dříví na otop nebo chcete být i při stavění pergoly soběstační a ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 13.9.2018 10:13 Jana
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
22
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 17.5.2018 11:16 Pavel
2
Divoká prasata Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 31.10.2017 22:09 Nedvěd
0
22
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Divoká prasata Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 31.10.2017 22:09 Nedvěd
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×