Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Na poctivé zahradní dřevěné lavičce je radost sedět

Na poctivé zahradní dřevěné lavičce je radost sedět

Dřevěná lavička v parku, to je oáza uprostřed pouště, která za všech okolností podá nezištně pomocnou ruku znavenému výletníkovi, vystresovanému studentovi nebo nedočkavému mileneckému páru, aby na ní spočinuli a strávili tu pár chvil. Ale uvědomujeme si my, uživatelé laviček, jak vlastně přišly na svět a odkud pochází?

reklama

Malá a velká

Obecně by se dřevěné lavičky daly rozdělit na sériově vyráběné a na ty zhotovené v malých truhlárnách. Podobně jako u koní a psů, je i u laviček původ nesmírně důležitý. Výrazně se totiž projeví v jejich základních vlastnostech, jako je cena, kvalita, punc originality apod. Na následujících řádcích si vlastnosti obou druhů laviček porovnáme.

Souboj kvalita kontra kvantita

S trochou nadsázky by se dalo říci, že velkovýrobny dřevěných laviček se řídí mottem „Hodně, rychle, levně“. Jinými slovy, cílem velkých provozoven je vyrobit co největší množství laviček v co nejkratším termínu a s co nejmenšími náklady. Chtějí uspokojit širokou masu obrovským kvantem laviček průměrné, ale standardizované kvality. Hlavní devízou sériové výroby dřevěných laviček je právě ona rychlost, s jakou dokáže provozovna vyprodukovat nesčetné množství laviček podobných si jako vejce vejci. Naopak v malých provozech se sází spíš na kvalitu než kvantitu a každý kus je téměř originál.

Nabízí se otázka, proč to tak je. Odpověď je nasnadě. I pro samotného řemeslníka je přece rozdíl, když má za den vyrobit sto laviček, nebo jen pět. Zkrátka při sériové výrobě laviček není na osobní přístup čas. Přednost má plnění plánu na 100 % a nějaké mazlení se s dřevem nepřipadá v úvahu. Pro sériovou výrobu laviček je klíčové, aby se jich vyrobilo co největší množství a hotovo. Zato truhlář z malého provozu může svou energii a kumšt koncentrovat pouze do několika exemplářů a tato skutečnost se z logiky věcí projeví na kvalitě výrobku.

Chcete mít sedák o 15 cm delší proto, že se pak nábytek vejde lépe do pergoly? Žádný problém u malosériové výroby, neřešitelný problém pro lavičky z Asie.

A je vůbec původ důležitý?

Je pravda, že ručně vyrobená dřevěná lavička vypadá poněkud méně uhlazeně, než sériově vyráběné lavičky. Právě naopak, malí výrobci laviček si leckdy přímo zakládají na rustikálním vzhledu svých výtvorů. Kdybyste vedle sebe postavily dvě lavice z továrny a dvě ze soukromé truhlářské díly, je velmi pravděpodobné, že ty z továrny by se vzájemně podobaly jako jednovaječná dvojčata a naopak ručně vyrobené lavičky by si byly sice podobné, ale při podrobnějším zkoumání bychom určitě rozpoznaly alespoň několik odlišností. Právě tyto drobné vizuální nedostatky jsou neklamným znakem ruční práce.

Někdo bude možná namítat, že zadku je to celkem jedno, jestli odpočívá na sériově vyrobené lavičce s brčálově zeleným odlupujícím se lakem, nebo na masivní lavici z českého smrku, kterou přivedly na svět zkušené ruce mistra truhláře. Prosím…, i takový názor je třeba respektovat. Ale zkušenosti hovoří tak, že poctivá ruční práce se na kvalitě výrobku zákonitě projeví.

Rozdíl se pozná i po čuchu

Přivoníte-li si k nové lavičce vyrobené v malé truhlárně, ucítíte příjemnou vůni poctivého českého dřeva a před očima se vám začnou míhat živé obrazy, jak lavička přicházela na svět. Pokud si přivoníte k nové, průmyslově vyrobené lavičce, ucítíte pach organických rozpouštědel a nepředstavíte si nic.

Ekologické hledisko na závěr

Na závěr se budeme věnovat původu dřeva, ze kterého jsou lavičky z velkovýroben a malých provozoven vyrobeny. Není to železné pravidlo, ale povšechně platí, že lavičky vyrobené v malých truhlárnách bývají zpravidla vyrobeny z českého jehličnatého dřeva. Za to u větších firem se mnohem častěji můžeme setkat s lavičkami ze dřeva dovezeného ze zahraničí. Připočteme-li k tomu spotřebu energie a množství vyprodukovaných zplodin, nebudeme po vítězi ekologického souboje průmyslově a ručně vyráběných laviček pátrat příliš dlouho. Lavičky vyrobené v malých provozovnách zkrátka bodují na všech frontách. Pouze v jediné disciplíně za průmyslovou výrobou zaostávají. A to v ceně. Drobní podnikatelé nebo malé provozovny si nemohou dovolit držet ceny tak nízko, jako podniky, ve kterých se lavičky množí jako králíci. Ve všech ostatních aspektech budou mít navrch dřevěné lavičky z malých truhláren.

Více o zahradním nábytku se dočtete na www.vladeko.cz v sekci Zahradní nábytek.

Autor: Vladeko (text a foto)

Související články

Dřevěná hřiště pro radost a dobrou kondici dětí 8  fotek

Dřevěná hřiště pro radost a dobrou kondici dětí

Když se rodina rozrůstá o nové děti nebo vnoučata, na zahradě jejich pohybové aktivitě sotva stačíte. Děti běhají, hemží se, než se nadějete, vyšplhaj ...


Jezírka a rybníčky v zahradě 9  fotek

Jezírka a rybníčky v zahradě

Počasí nám už moc nedovoluje pobývat na zahradě, ale můžeme v klidu přemýšlet o její nové koncepci pro příští rok. Jestli vás její současný stav ne ...


Ošetření lavice z exotického dřeva 9  fotek

Ošetření lavice z exotického dřeva

I „nezničitelné“ exotické dřevo potřebuje správnou údržbu a ošetření. Zahradní lavice od firmy Vladeko stála celou sezonu na sluníčku i dešti, usazova ...


Jak připravit dřevěnou pergolu na zimu 4  fotek

Jak připravit dřevěnou pergolu na zimu

Druhá polovina podzimu a zima nejsou se zahradními pergolami, altánky a dalšími dřevostavbami zrovna blízcí kamarádi. Spíš naopak, vytrvalý déšť, h ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×