Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Slimáci a jak na ně?

Slimáci a jak na ně?

Zažili jsme léta, kdy došlo k přemnožení slimáků, především pak plzáka španělského. Bude tomu tak i letos nebo nebude? Víme, že potřebují vlhko. Loňský horký rok byl pro ně nepříznivý, ale letos to může být jiné. Rychle množí a proto je potřeba se na ně připravit. Rozhodně si nenecháme zničit zeleninu i květiny.

reklama

Zima letos nebyla výrazně „mrazivá“, teploty byly spíše nadprůměrné, srážky naopak podprůměrné. Pro slimáky jsou nebezpečné vlhké a teplé zimy, protože oteplení slimáky přinutí opustit podzemní skrýše příliš brzy. Minulý rok příliš vláhy nebylo a převládalo úporné vedro, proto těžko říct, jak to s nimi letos bude. Také hodně záleží na pravidelné zálivce. Pravděpodobně se bude množství slimáků v různých lokalitách lišit, ale i tak je třeba se na ně připravit a snažit se předcházet jejich výskyt.

Slimáci dokážou během několika dnů zkonzumovat neuvěřitelné množství rostlin a tím způsobit značné škody. Plzák španělský je považován za největšího škůdce nejen u nás, ale v celé Evropě. Zejména proto, že nemá mnoho přirozených nepřátel. Nebezpečný je pro něj nedostatek vody. Plzák španělský(Arion lusitanicus) pochází z Pyrenejského poloostrova, západní Francie a Anglie. Před 50 lety se začal rozšiřovat dále spolu se zemědělskou činností. Brzy obýval celou Evropu a dostal se až do USA. U nás byl poprvé spolehlivě určen v roce 1991 a od té doby se v kulturní krajině invazně šíří. Svou velikostí 8−12 cm se podobá našemu původnímu plzáku lesnímu (Arion rufus). Tento na potravu skromnější příbuzný však dorůstá ještě větší velikosti a liší se i zbarvením.

Plzák španělský dorůstá délky asi 12 cm a jeho zbarvení má různé odstíny oranžovohnědé barvy. Mladí plzáci se ještě lépe rozpoznají, protože jsou pestře zabarveni v odstínech žluté až hnědé se dvěma světlými pruhy na zádech. Všichni slimáci jsou velkými ničiteli rostlin, zejména zeleniny. Vylézají večer z temných a vlhkých úkrytů a zkonzumují, na co přijdou.

Nejvíce slimáků bývá od konce května do července. Důležité je zahradu, záhony a různá zákoutí pravidelně kontrolovat. Slimáci jsou nejaktivnější po dešti nebo po zálivce, proto, je-li to možné, zaléváme rostliny pouze ráno.

Lze si připravit takovou past pro slimáky, abychom odhalili, že již brzy začne jejich invaze. Na stinném místě položte prkno a pod něj vlhký hadr. Skrýš každý den kontrolujte a hned při prvním výskytu slimáků je třeba proti nim zasáhnout.

Existuje celá řada lidových metod, jak zvítězit nad slimáky. Rozhodně se vyplatí vytvořit ohraničující výsevní pásy z hořčice, lichořeřišnice, šalvěje nebo yzopu. Účinnost závisí pravděpodobně na vývinu éterických olejů a vonných látek. Přitom hrají rozhodující roli půdní poměry, světlo a teplota.

Zajímavá je i metoda mulčování listů kapradin nebo rajčat do ohrožených porostů. I zde se uplatňuje silný zápach. V deštivých týdnech a na těžkých půdách se musí pokládat jen tenké vrstvy. Vyplatí se používat zaschlý materiál a pokryv půdy častěji obnovovat. Pozor ale na silnou vrstvu mulče, zde může ve vlhké temnotě vzniknout pravý plží ráj!

Přirozené překážky se dají vytvářet z kamenné moučky, vápna nebo dřevěného popele. Kamennou moučkou se mohou poprášit i listy. Tyto ostré látky nutí plže se jim vyhnout. Prostředky působí ovšem jen za suchého počasí. Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky. Jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž plže odradí. V neposlední řadě jsou i suché piliny. Ty se již odedávna sypou jako silný ochranný val kolem jiřin a fazolí.

Dobře známé je použití kuchyňské soli. Posolený plzák se jednoduše rozloží. Tento způsob ale není vhodný pro použití na pěstebních záhonech, ve sklenících, fóliovnících či na trávníku. Dochází tak k silnému zasolení půdy, kterého se budeme velice těžko a zdlouhavě zbavovat. A tak se mnozí pěstitelé vrhají na pravidelný sběr již od časných ranních hodin. Při přemnožení ale samotný sběr slimáků opravdu nestačí.

Při silném výskytu je třeba použít návnadu na slimáky. Vhodný je přípravek, jehož účinnou látkou je fosforečnan železitý, který není škodlivý pro životní prostředí. U slimáků nedochází k nadměrné tvorbě slizu a povrch záhonů zůstává čistý. Slimáci se po požití granulí stáhnou s pocitem nasycení do skrýší, kde později hynou. Za vlhka se účinnost přípravku nesnižuje, naopak granule nabobtnají a jsou pro slimáky ještě lákavější. Za sucha se granulím vrátí opět jejich původní velikost.

Pro dosažení nejvyššího efektu je nutné přípravek rozhodit rovnoměrně po záhonu. Nedoporučuje se jej aplikovat v hromádkách nebo kroužcích. Pokud se slimák tímto kruhem prokouše, vytvoří tím cestičku pro své kolegy.

Účinnou látkou přípravku je fosforečnan železitý, běžně se vyskytující v přírodě, který se bez problémů rozloží na základní prvky - fosfor a železo, které rostliny dále využijí.

Přípravek nemá žádnou ochrannou lhůtu. To znamená, že můžeme sklízet úrodu bez omezení a nemusíme se ohlížet na dobu, kdy jsme rozsypali na záhonech granule. Zeleninu nebo bylinky můžeme tedy okamžitě konzumovat

Účinná látka tohoto přípravku je pouze přírodní. Při náhodném požití neškodí domácím ani ostatním zvířatům. Proto vždy je třeba sledovat složení přípravku a přečíst si návod na obalu a vybrat ten, který je pro zvířata neškodný.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Škůdce slimák – jak na něj 7  fotek

Škůdce slimák – jak na něj

Naše zahrady jen výjimečně pustoší ryjící divočáci a nebo je okusují jeleni. Většinu nepřátel úrody ani pořádně nevidíme, zato po jiných můžeme dokonc ...


Do boje se slimáky! 5  fotek

Do boje se slimáky!

Moluscidy jsou přípravky, které mají hubit slimáky a další mekkýše. Speciálně slimáci psychicky každý rok hubí mne. Ožerou jahody, ředkvičky, kedlu ...


Jak zlikvidovat slimáky na zahradě? 7  fotek

Jak zlikvidovat slimáky na zahradě?

Jakmile přestane v noci mrznout a bude trvat pěkné počasí, nastává pro slimáky ideální čas, tedy teplo a vlhko. Slimáci si většinou nejdříve najdou ...


Jak bojovat se slimáky 3  fotek

Jak bojovat se slimáky

Na našich zahradách se objevují hojně slimáčci (Deroceras sp.), plzáci (Arion sp.), slimáci (Milax sp, Limax sp.) a jiní. Příčina tak silného výsky ...


Hubíme slimáky 4  fotek

Hubíme slimáky

Velkým problémem na našich zahrádkách jsou v posledních letech slimáci. Nejen, že je slimáků velké množství, ale oni se dokáží pustit skoro do každ ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×