reklama

Nářadí a nástroje pro naši zahradu

Které nářadí a nástroje by neměly chybět na každé zahradě se dozvíte z následujícího článku. Každý zahrádkář má doma spoustu neužitečných nástrojů, které mu jen překáží v kůlně. Projdeme si tedy ty, bez nichž se na zahradě opravdu neobejdeme a které nám prokážou platnou službu.

Nářadí a nástroje pro naši zahradu

Nářadí a nástroje na zahradě potřebujeme, ať už máme zahrádku jako dlaň nebo plochu o rozloze Strahovského stadionu. Dnešní doba přeje nástrojům elektrickým nebo na jakýkoliv jiný pohon, ale ne všude se dá vjet se sekačkou a ne každý si může dovolit třeba štípačku na polena.

Vrátíme se tedy na úplný začátek a povíme si něco o starém dobrém ručním nářadí, k jehož obsluze potřebujeme jen své vlastní ruce, nohy a nejlépe i zbytek těla. Jsme-li mladí, silní a perspektivní, takový malý tělocvik na zahradě nám jen prospěje a ještě k tomu ušetříme peníze za fitness trenéra a hodiny v posilovně. Není nad pohyb na čerstvém vzduchu a pokud za námi zůstane i kus práce, můžeme být sami se sebou spokojeni.

Zátiší se zahradním náčiním jako z dob našich babiček
Zátiší se zahradním náčiním jako z dob našich babiček

Představte si, že jste po babičce podědili zahrádku a jejím výslovným přáním bylo, abyste pokračovali v její bohulibé činnosti a dál pěstovali afrikány, mrkvičku a rybíz. Dobrá, babiččino slovo je zákonem, takže zapomeneme na párty a jdeme obhlédnout ty naše latifundie. Při pohledu na záhonky, políčka a ovocné stromky je nám jasné, že na tuhle práci nám propisovačka a mobil stačit rozhodně nebudou. Je potřeba nakoupit nářadí a nástroje. Co je ale potřeba?

Rýče, vidle, lopaty

V první řadě se neobejdeme bez rýče a při jeho pořizování si k němu rovnou přikoupíme lopatu a rycí vidle. Rýč můžeme pořídit buď rovný nebo špičatý, tam kde je půda dlouhodobě neobdělaná, doporučujeme spíš špičatý, který snáze vnikne pod povrch. Bez rýče políčko ani záhon opravdu nezryjeme.

Lopata je univerzální nástroj, ta prostě nemůže chybět vůbec nikde. Je ideální na podávání sypkých materiálů, zahrnování a opírání se o ní. Známe i její menší sourozence - zahradnické lopatky se špičkou, určené k hloubení malých jamek nebo vyrývání kořenů.

A co rycí vidle? Od těch klasických se liší hlavně masivnějšími hroty a násadou, zakončenou držadlem. I ony jsou v jistém směru univerzální, protože kromě provzdušňování zeminy a rozbíjení tvrdých hrud poslouží na rytí místo rýče ( především v kamenité nebo velmi udusané hlíně), umí nahradit podávací vidle ( např. při sběru sena nebo trávy), pomáhají snadnějšímu vyrývání plevelů s podzemními oddenky a také při šetrné sklizni cibulovin a cibulové zeleniny. Běžné špičaté vidle se používají na sbírání sena, hnoje, slámy a podobně. Ačkoliv v zimě na zahrádku chodit asi nebudeme, není od věci si pořídit hrablo na sníh nebo sněhovou lopatu.

Bez pořádného rýče pole ani záhon nezkypříme
Bez pořádného rýče pole ani záhon nezkypříme

Hrábě a košťata

Abychom dokázali naší zrytou zahrádku upravit a srovnat povrch, pořídíme si hrábě. A nejen jedny. Hrábě s kovovým řídkým hřebenem použijeme právě na kultivaci záhonů, prstencovitě rozvětvené na shrabání posekané trávy a celodřevěné na obracení a hrabání sena. Existují i speciální hrábě provzdušňovací, které dokáží nahradit vertikutátor a slouží k odstranění mechu a suchých částí z trávníku.

Hrábě na hrabání trávy lze zakoupit i v plastovém provedení, ale musíme počítat s tím, že nemají dlouhou životnost vzhledem k materiálu. Hrábě se také dostaly až na Měsíc, kde s nimi kosmonauti nabírali vzorky. To je kariéra. Koště nemůžeme vynechat. I když máme na zahrádce trávu, kam oko dohlédne, koště se hodí třeba jen na ometení obrubníků okolo záhonu. Spousta lidí se ráda vrací ke starým březovým košťatům, která si mohu dokonce uvázat i sami doma. Stejnou práci ale udělají i košťata se syntetickým vlasem. Pořiďte si nářadí jedné značky, výhodou mohou být variabilní konce, které měníte na jedné násadě.

Prstencové hrábě nejlépe poslouží při hrabání listí
Prstencové hrábě nejlépe poslouží při hrabání listí

Motyky a motyčky

Rýčem si sice připravíme záhon k dalšímu sázení či setí, ale bez motyky to také nepůjde. Je ideálním pomocníkem při okopávání rostlin, přihrnování zeminy a rozbíjení tvrdých hrud. Má buď rovné nebo srdcovité ostří. Existují i zaoblené nebo vidlicovité. Více jsou na zahrádkách využívány malé ruční motyčky, mnohokrát kombinované s hrabičkami nebo tzv. drápkem. Mají krátkou násadu a uplatní se na menších plochách záhonků.

Spolu s nákupem motyky bychom neměli zapomenout na pořádný krumpáč, který oceníme hlavně ve chvíli, kdy se budeme snažit vydolovat ze země zbytky pařezů a kořenů. To bez krumpáče zvládneme asi jen stěží. Je oboustranný, rovná plocha slouží ke kopání, špičatá na rozbíjený tvrdých materiálů nebo jako páčidlo třeba právě na kořeny.

Motyku využijeme na okopávání nebo rozbíjení hrud
Motyku využijeme na okopávání nebo rozbíjení hrud

Drobné náčiní

Mezi drobné náčiní zařadíme specifické pomůcky - sázecí kolíky, vypichovače, nože na plevel, sazeče cibulovin, česáčky na ovoce, zahradnické vidličky nebo nůžky. Nůžky si nemůžeme koupit ledajaké. Zahradnické nůžky jsou masivní, silné a ostré. Slouží samozřejmě ke stříhání, ale ke stříhání větví, silných stonků rostlin nebo živých plotů. Měli bychom mít ve své soupravě jak ruční, tak s dlouhými rukojeťmi nebo teleskopické. Nůžky na živý plot mohou mít i třeba vlnité ostří, aby střih byl elegantní.

Mnohokrát také na zahradě oceníme pořádný nůž. Nemusí to být zrovna štěpařský křivák, ale měl by být dostatečně pevný a ostrý. Správný zahrádkář se jistě nespokojí jen s jedním. I když kosa nepatří zrovna mezi drobné nářadí a nástroj do zahrady, neměli bychom na ní zapomenout a kdo si není jistý, zda se s ní naučí zacházet, pořídí si menší srp na vyžínání menších míst zarostlých trávou, třeba okolo záhonů a obrubníků. K srpu bychom měli mít i brousek a nebo si jej nechat čas od času pořádně naostřit.

Malé ruční zahradí náčiní dokáže velké věci
Malé ruční zahradí náčiní dokáže velké věci

Pila a sekera

Bez pily a hlavně sekery se žádný zahrádkář také neobejde. Než si koupí pěknou elektrickou nebo benzínovou "motorovku", může mu posloužit oblouková pila na řezání větších polen a dřeva vůbec a na občasné řezání např. větví nebo slabších latí se zase výborně hodí pila "ocaska", zvaná též zlodějka. Snad ještě důležitějším nástrojem je sekera. Ani u ní bychom se neměli spokojit jen s jedním exemplářem. Víte, jak si vybrat správnou velikost sekery na svoji postavu?

Za zmínku rozhodně stojí sekera univerzální, která v některém případě dokáže nahradit i kladivo. Ideální je sekera do 2 kg váhy, protože při práci s ní se člověk tak rychle neunaví. Využijeme jí k běžnému štípání dřeva a drobných pracích na zahradě. Sekera s dlouhou násadou a oboustranným použitím se nazývá hlavatka. A velmi využitelný bude i tzv. kalač, což je sekera kombinovaná s palicí a používá se při rozbíjení silných špalků.

Ruční sekerka je ideálním pomocníkem při štípání dřeva na zátop
Ruční sekerka je ideálním pomocníkem při štípání dřeva na zátop

Ostatní náčiní

Když už jsme si pořídili všechny nástroje shora uvedené, zaměříme se ještě na nezbytné pomocníky jako jsou kbelíky, vědra a nejrůznější nádoby, zahradní kolečka a koše. Bez nich bychom museli všechno nosit v náručí. Zahradní kolečko nemůže chybět ani na té nejmenší zahrádce. Na trhu jsou v nabídce nejrůznější velikosti, kovové i plastové. Na odvoz většího množství materiálu není nic lepšího. Pokud přeci jen kolečko zavrhneme jako zbytečnou investici, pořídíme si alespoň několik kbelíků. Kovový na přenos těžkých nebo horkých materiálů (např. žhavý popel z kamen) a plastový na sběr plevele, ovoce a zeleniny nebo nabírání vody.

Zároveň s kbelíkem si pořídíme konev na zalévání. Doporučujeme spíš plastovou, která je lehčí a odolnější. I ty bychom měli mít minimálně dvě - jednu na běžné zalévání, v druhé můžeme rozpouštět nejrůznější činidla, hnojiva nebo pesticidní přípravky. Místo konve se mohou stejně dobře uplatnit aplikátory, speciálně vyvíjené právě pro tyto účely. Proutěné nebo plastové koše využijeme na sběr plodin ze zahrady, na seno, trávu, dřevo a další. Můžeme si zakoupit koš s jedním uchem nebo velkou dvouuchou nůši. Nejlepší je ale mít obojí. Proutěné koše jsou náchylné k rychlému opotřebení, měli bychom na to myslet.

Drobné práce na zahradě s vlastním nářadím budou děti bavit
Drobné práce na zahradě s vlastním nářadím budou děti bavit

Jistě během celoročních prací na zahradě zjistíme, že nám chybí další náčiní nebo nářadí, spoustu jich zničíme hned při prvním hrábnutí do země a budeme nakupovat znovu. Práce na zahradě nekončí nikdy a stejně tak nekončí ani pořizování si všeho, bez čeho se prostě správný zahradník neobejde. S každou další návštěvou zahradního nebo hobby centra objevíme jinou, praktičtější a vychytanější pomůcku, kterou doma ještě nemáme a naše sbírka se bude utěšeně rozrůstat.

A naprostou bombou bude, máme-li menší děti, zapojit je do zahradnických prací tím, že jim koupíme dětské nářadí a náčiní, se kterým si budou připadat nesmírně důležití a dospělí a práce je bude bavit.

Publikováno: 31. 3. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce