reklama

Únor - čas výsevu paprik

Není nad vlastní zeleninu. Především papriky se těší velké oblibě a rozhodně je z čeho vybírat. Paprika vzhledem ke svým výjimečným vlastnostem a blahodárným účinkům na lidský organismus je středem zájmu mnohých šlechtitelů. Každoročně je tak sortiment rozšiřován o nové odrůdy, které čekají na hodnocení právě vás, pěstitelů.

Únor - čas výsevu paprik

Loňský rok byl mimořádně příznivý pro pěstování plodové zeleniny. Neobyčejně se vydařila především rajčata, mnohým melouny, ale také papriky. Nebývalé sklizně tak poskytovali nejen rostliny ve sklenících, ale i na venkovních záhonech. Orientovat se v rozsáhlém sortimentu a ještě evidovat povolené novinky dá určitě zabrat. Vyplatí se tak každému pěstiteli nakupovat ve specializovaných prodejnách, poradit se jakou odrůdu pro dané podmínky vybrat, aby naše snažení nebylo spíše zklamáním. A tak si připomeneme jak nejsnáze rostlinky předpěstovat a které odrůdy stojí za vyzkoušení.

Výsev

V posledních letech se velmi osvědčuje vysévat papriky do hrubého perlitu, který má průměr částic okolo 3 mm (k dostání je v zahrádkářských prodejnách pod názvem Agroperlit). Kromě Agroperlitu budeme potřebovat květináček, podmisku, filtrační, savý nebo novinový papír vystřižený podle průměru květináče a vodu.

Důkladně navlhčený Agroperlit naplníme do květináčků nejlépe o průměru okolo 8 cm. Květináč postavíme na podmisku, aby přebytečná zálivková voda nevytékala na zem.

Květináč naplníme Agroperlitem a rozmístíme semena
Květináč naplníme Agroperlitem a rozmístíme semena

Semena rozmístíme na povrch a můžeme jemně zasypat suchým Agroperlitem tak, abychom semena alespoň částečně viděli a přikryjeme vystřiženým papírem. Denně zaléváme tak, aby papír byl stále vlhký. Také do spodní misky doléváme vodu do výšky asi 1 cm.

Na semena umístíme savý papír
Na semena umístíme savý papír
Zálivka přes savý papír
Zálivka přes savý papír

Takto osetý květináč je možné ještě překrýt mikrotenem, aby papír pomaleji vysychal a udržela se stálá teplota. Nejlépe osivo klíčí při teplotě 28 – 30 ºC. Proto je umísťujeme do blízkosti topení alespoň do doby začátku klíčení.

Přikryjeme mikrotenem a umístíme na teplo vyklíčit
Přikryjeme mikrotenem a umístíme na teplo vyklíčit

Semena začnou klíčit po 5 až 7 dnech a jakmile se objeví děložní lístky, papír sejmeme, ale stále mírně kropíme a udržujeme spodní závlahu. Kromě vysoké teploty a vlhkosti potřebují klíčící semínka také dostatek světla. Touto metodou vyklíčí i semínka starší, pokud nám zbyla z minulých let. Agroperlit neobsahuje žádné zárodky patogenních hub, takže nehrozí padání klíčících rostlin, jak se často stává při výsevu do substrátu.

Při použití výsevního substrátu se především začínající pěstitelé dopouštějí chyby tím, že semena vysejí příliš hluboko. K tomu ještě nedodržení doporučené teploty a klíčení se pak velmi protahuje, často třeba až na 3 týdny. A to v kombinaci s pozdějším výsevem vede k pozdnímu nástupu rostlin do plodnosti.

Papriky klíčí na světle a při vysoké teplotě již za týden až 10 dní
Papriky klíčí na světle a při vysoké teplotě již za týden až 10 dní
Mladé rostlinky staré 6 týdnů
Mladé rostlinky staré 6 týdnů

Výběr odrůdy:

V současné době je u nás povoleno přes 100 odrůd paprik. Správně vybrat z takového množství jistě není jednoduché, a tak se pokusíme upozornit pěstitele na některé opravdu vynikající odrůdy, které by měli vyzkoušet. Znám ze své každodenní praxe mnoho pěstitelů, kteří by chtěli vyzkoušet všechny, ale omezené prostory jim to neumožní. Pomůžeme tedy s výběrem odrůd, které jistě nezklamou.

Balkonovka překvapí svým malým vzrůstem a současně násadou velkého množství šťavnatých červených plodů. Jak název napovídá, je určena pro pěstitele s omezeným pěstitelským prostorem s možností využití na balkónech a terasách. Jako novinkou je její využití na doplnění okrasných záhonů.

Stalagnit vyniká sladkou chutí a sílou stěny plodu až 1 cm. Řadí se mezi lahůdkové papriky a určitě stojí za vyzkoušení.

Žluťásek F1 je paprika velmi raná, obzvláště úrodná, výborné chuti. Zahrádkáři ocení pěknou žlutobílou barvu, která v botanické zralosti přechází do červené.

Cynthia F1 je hybridní odrůda určená zejména pro pěstování ve fóliovníku, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli. Plody jsou převislé, trojúhelníkovité, se třemi komorami a špičatým zakončením. Plody jsou určeny pro přímý konzum a konzervárenské zpracování. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená.

Stalagnit
Stalagnit
Cynthia F1
Cynthia F1

Beja F1 je výnosná hybridní odrůda s dlouhými trojúhelníkovitými plody. V technologické zralosti jsou plody světle zelené, v botanické červené, převislé, silnostěnné, tvarově a velikostně vyrovnané. Plody mají převážně 2 až 3 komory, na řezu jsou sytě vybarvené ve stejném odstínu jako povrch plodu. Odrůda je určena zejména pro pěstování ve foliovnících, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli.

Demetra F1 vyniká dlouhými trojúhelníkovitými plody. V technologické zralosti jsou plody sytě zelené, v botanické červené až tmavě červené, převislé, silnostěnné, tvarově a velikostně vyrovnané. Plody jsou na řezu jsou sytě vybarvené ve stejném odstínu jako povrch plodu. Odrůda je určena zejména pro pěstování ve foliovnících, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli.

Afrodita je středně raná odrůda, určená pro rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Pěstuje se zejména až do botanické zralosti, pro velké atraktivně zbarvené oranžové plody. Plody jsou vzpřímené, průměrná hmotnost plodu je 205 g, tvar plodu je srdcovitý až kvadratický, plody ve vyšších patrech jsou kratší, zploštělého tvaru, stopeční jamka je zapuštěná. V technologické zralosti je barva tmavě zelená, v botanické zralosti světle oranžová, chuť je sladká, šťavnatá.

Beja F1
Beja F1
Demetra F1
Demetra F1

Artist je velmi raná odrůda sladkého beraního rohu, určená pro studené rychlení i pro polní pěstování. Plody jsou v technické zralosti středně zelené, v botanické zralosti jasně sytě červené s výrazným leskem. Odrůda je vhodná ke konzervaci celých plodů v technické i botanické zralosti.

Anthea- Simona je vynikající slovenská odrůda, vyšlechtěná v Pribetě šlechtitelem Janem Šipošem, určená pro pěstování ve sklenících, fóliovnících a v teplejších oblastech i na poli. Plody jsou trojúhelníkovité, v technické zralosti žlutozelené, v botanické zralosti červené s výrazným leskem. Průměrná hmotnost plodu je 120 g. Charakteristická je pikantní chuť, kterou způsobuje malé množství capsaicinu na blankách semeníku a vytváří tak jemné aroma po pálivé paprice. Vyniká i vysokou plodností, na jedné rostlině dozrává 17 až 20 plodů. Rostliny dosahují výšky 90 – 110 cm a ve skleníku je vhodné vyvazování.

Parade je představitelkou kapií. Je určená pro pěstování ve sklenících, fóliových krytech a v teplejších oblastech i na poli. Plody jsou úzce trojúhelníkovité, v technické zralosti středně zelené, v botanické zralosti jasně červené s vysokým leskem, s rovnou až vypouklou stopeční jamkou. Odrůda je vhodná zejména ke konzervaci.

Pro milovníky pálivé chuti je možnost vyzkoušet celou škálu odrůd jako oheň např. Habanero, Jalahot F1 a další.

Odrůdy jsme vybrali a vyseli do agroperlitu. Než ale přijde doba jejich výsadby do skleníku, je možné ještě stále provést jeho dezinfekci.

Artist
Artist

Dezinfekce skleníku se vyplatí - postup

Před výsadbou nových rostlin se vyplatí provést dezinfekci zeminy a doplnění živin. Především ve skleníku může vzhledem k jednostrannému vyčerpání půdy dojít k úbytku některých prvků. V letošním roce se ukázal jako problematický deficit vápníku. Projevem jsou výrazné nekrotické skvrny na plodech rajčat a paprik. Skvrny jsou velmi nápadné, vyskytují se na spodní straně plodů proti stopce.

Poměrně vhodným řešením je využití dusíkatého vápna. Aplikace je velmi jednoduchá:

  • aplikaci je vhodné provést po sklizni
  • vápno rozhodíme na upravený povrch
  • zapravíme hráběmi
  • důkladně zalijeme
  • zakryjeme igelitovou fólií
  • fólii odstraníme po 3-4 týdnech

Dusíkatým vápnem dodáváme do půdy nejen dusík a vápník, ale současně provádíme dezinfekci substrátu. Dusíkaté vápno likviduje semena plevelů, zárodky houbových chorob a celou řadu škůdců včetně vajíček slimáků.

Je ale dobré vědět, že dezinfekce dusíkatým vápnem se provádí nejpozději 3 týdny před plánovanou výsadbou. Je důležité, aby v půdě nezůstala rezidua, která mnohdy vedou k poškození rostlin.

Publikováno: 16. 2. 2019, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce