Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Natřete židli voskem a bude jako nová

Natřete židli voskem a bude jako nová
Barva nebo hezká lazura a mohla by být krásná židlička v selském stylu. Přesně to mě napadlo, když jsem na půdě u tety našla trochu ošuntělou dětskou židličku, která jakoby vypadla z pohádky o trpaslících. Stačila trocha práce s lazurou a štětcem a dcerka má židličku na chalupu stejnou jako děda.
reklama

Proč zrovna vosk?

Vosk na dřevo Qualität od firmy Acolor je vyroben z přírodních materiálů, jako je africký včelí vosk, vosk z karnaubové palmy a čistý terpentýn. Je určen pro voskování nábytku, dveří, trámů ale i mramoru a kamenů. Před nátěrem je potřeba dřevo dobře obrousit (výrobce doporučuje brusný papír stupeň 150) a očistit od obroušeného prachu, aby vosk dobře splnil svoji funkci a dřevo chránil. Vosk je možné zvolit v těchto odstínech: čirá, žlutá, střední, světlá, antik a tmavá hnědá a ještě mahagonová.

Vosk vypadá trochu jako krém na boty a podobně se s ním i zachází. Nanášíme jej měkkým hadříkem nebo štětcem, necháme zaschnout a pak přeleštíme suchým hadříkem.

Postup renovace

Povrch židličky je zašlý a zaprášený. Otřeme židli od prachu a zbytky starého nátěru odstraníme přebroušením. Použijeme vibrační brusku. Přebroušení vyhladí i drobné škrábance na sedáku i opěradle. Pak budeme moci povrch židle opatřit voskovým nátěrem.

Konstrukce židle je v pořádku, jen vyschlé dřevo opěradla naprasklo. Raději jej slepíme ještě před úpravou voskem, aby práce nevyšla nazmar. Opěradlo je se sedákem spojeno na čep a dlab a zajištěno šroubky, židličku tedy nejprve rozložíme.

Povolíme šroubky v čepech a vytáhneme opěradlo. Vyschlé opěradlo by mělo jít vytáhnout lehce, ale můžeme si pomoci kladívkem a přes dřívko opěradlo vyklepnout.

Orava prasklého opěradla

Materiál opěradla vyschl, částečně už bylo naprasklé a po vyndání ze sedáku se rozdělilo na tři kusy, slepíme jej tedy lepidlem na dřevo. My jsme použili Ceys bílé lepidlo na dřevo s dobou schnutí 20 minut, které používají i truhláři.

Na očištěné spoje naneseme lepidlo, rozetřeme prstem nebo štětcem a lepené části přitiskneme k sobě. Zajistíme svěrkami a důkladně otřeme přeteklé lepidlo. Necháme zaschnout.

Broušení

Než opěradlo zaschne, můžeme obrousit sedák a nožky židličky. Vibrační bruska je výborný pomocník, díky zašpičatělému konci se pěkně dostane i do vyřezávaných okrajů sedáku. Na fotografii je vidět, jak po obroušení vystoupí kresba dřeva.

Pak sundáme svěrky a stejně pečlivě obrousíme i opěradlo z obou stran i z hran.

Nanášení vosku

Nachystáme si plechovku s voskem, měkký hadřík a můžeme začít nanášet vosk. Práce s voskem je opravdu jednoduchá, dobře se roztírá i vsakuje. Podle naší zkušenosti je při nepravidelných tvarech příjemnější pracovat s hadříkem než se štětcem, ale každý si může vyzkoušet, co je mu pohodlnější.

Židličku natřeme rozloženou, necháme zaschnout (cca 12hod) a teprve po přeleštění spojíme díly dohromady. Zvolený odstín nechává krásně vyniknout kresbě dřeva a na chalupu židlička padne jak ulitá.

Autor: Petra (text), Pavel Zeman (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak zkrášlovat a chránit dřevo 5  fotek

Jak zkrášlovat a chránit dřevo

Všichni si přejeme, aby dřevěný nábytek, používaný v bytech i venku, vydržel dlouho pěkný. Stejně tak trámy, podlahy, ploty, terasy, pergoly a podo ...


Dřevěná podlaha bez skvrn 2  fotek

Dřevěná podlaha bez skvrn

Dřevo je unikátní materiál. Roste a zraje desítky let, které se odráží v jeho kráse. Pro jeho jedinečnost a unikátnost je dřevo materiálem, který s ...


Čím ošetřit dřevěnou podlahu 4  fotek

Čím ošetřit dřevěnou podlahu

Dřevo je krásné, protože je to přírodní materiál a podlahy z něj jsou nám tak nějak blízké pro svou teplou barevnost a strukturální různorodost. Ne ...


Olejování parket 8  fotek

Olejování parket

Minule jsme se zabývali povrchovou úpravou dřevěných podlah a zaměřili jsme se na broušení, moření a lakování. Dnes se budeme poněkud podrobněji věnov ...


Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl 19  fotek

Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl

Neobvyklá konstrukce kolébky pamatuje i na dospělé. Při uspávání miminka se pohoupáte i vy a třeba dojde i na dobrou knihu. Ve druhém díle našeho v ...


Soutěžte o speciální olej na venkovní terasy Woodprotector 4  fotek

Soutěžte o speciální olej na venkovní terasy Woodprotector

Každá terasa a zejména ta dřevěná, potřebuje speciální péči. Jedině tak je zajištěna její dlouhá životnost a krása dřeva. Terasy, ale i další venko ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×