Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Natírání dřevěných oken

Natírání dřevěných oken

Natřít dřevěná okna není vůbec žádná věda. Pokud jsme v rámci minulých natěračských prací řádně vyčistili štětce, válečky a jiná potřebná příslušenství, pak si koupíme jen barvu, ředidlo, opatříme smirek a pustíme se do práce. Co bychom měli vědět, než se do natírání oken pustíme? A jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštíme?

reklama

Než se pustíme do natírání oken

Než začneme se samotným natíráním, nejprve provedeme důkladné očištění rámů a oken od všech původních nátěrových hmot. Použijeme k tomu špachtli, horkovzdušnou opalovací pistoli nebo speciální odstraňovač barvy, který působí na původní nátěry tak, že je několik okamžiků po aplikaci odstraníme bez zásahu horkým vzduchem.

Velmi důležité je jemné dobroušení smirkovým papírem, které plochu začistí a připraví na nanesení nové nátěrové hmoty. Také opravné činnosti, spojené s výměnou okenních tmelů, uděláme ještě před natíráním.

Co potřebujeme pro natírání dřevěných oken

Seznam zahrnuje nejnutnější potřeby, které nám pro nanesení nátěrové hmoty nesmí v žádném případě chybět.

Potřebujeme:

  • sadu minimálně tří štětců s jemnými štětinami a různými pracovními šířemi;
  • na velké plochy malý váleček se zásobníkem barvy;
  • jemný smirek pro kvalitní zabroušení zaschlé vrstvy nátěru;
  • potřebné barvy nebo lazuru;
  • příslušné ředidlo nejen pro vymytí nářadí po dokončení nátěru;

Výběr vhodného místa

Natírání dřevěných oken provádíme zásadně v dobře větratelných prostorách. Zvláště u prvního nátěru, kdy je nanášená hmota více rozředěná, musíme počítat s vyšším rizikem odparu obsaženého ředidla. Vdechování výparů působí negativně na sliznice a může vyvolat i bolesti hlavy. Pokud musíme tuto činnost provádět v uzavřené místnosti, pak použijeme respirátor. Nezapomínáme ani na řádnou ochranu očí a rukou, takže vždy počítáme s použitím ochranných brýlí a rukavic.

Barvy a jejich nanášení

Klasickým a nejvíce používaným odstínem barvy je bílá nebo slonová kost. V obchodech s lakýrnickými potřebami si zakoupíme potřebné množství plechovek. Spotřeba závisí také na tom, kolik vrstev budeme provádět.

Po rozmíchání v plechovce si část barvy odlijeme a rozředíme. Řidší konzistence působí na dřevo jako vhodná penetrace, což znamená, že nátěrová hmota na materiál rámu velice dobře přilne. Samozřejmě jen za předpokladu, že byla řádně provedena přednátěrová příprava. Po natření ponecháme okna i rámy minimálně jeden den být a až poté provádíme nátěr druhý, který má již hustší konzistenci a lépe kryje. Mezi druhým a třetím, finálním nátěrem, opět necháme schnout minimálně jeden den. Určitě je vhodné, když před finálním nátěrem druhou vrstvu zlehka zabrousíme jemným smirkem na kousku prkénka.

Pro přírodní a velmi hezký vzhled se používají lazury. Ty obvykle patří na materiál pergoly, ale i oknům chalupy můžeme nechat vyniknout jejich velmi pěkný přírodní vzhled. Lazury se nanášejí obvykle ve dvou vrstvách a mezi nátěry není třeba jemného zabroušení, takže práce jde rychleji od ruky. Nicméně aby byly oba nátěry velmi kvalitní, opět je zapotřebí první vrstvě nechat alespoň jeden den na zaschnutí.

Nejčastější chyby před a při natírání oken

Nejčastější chybu představuje špatné očištění oken od původních nátěrových hmot. Znamená to, že po nanesení nové barvy bude povrch okna velmi hrbolatý. Dost často dochází k jevu, kdy se malé částečky barvy uvolňují v průběhu nově nanášeného nátěru. Výsledkem je velice hrubý a nepěkný povrch nátěru. Takto provedená práce nás donutí celý proces zopakovat, ale s již velkou důsledností.

Snažíme se o to, aby natírání probíhalo na takovém místě, kde nesvítí přímé slunce a nehrozí déšť. V místě, kde natíráme, rozprostřeme zakrývací folii. Na přímém slunci často nátěr popraská a pokud přijde prudký déšť, pro řádně neochráněné okna, které procházejí opravou, to znamená, že pokračujeme až tehdy, když všechny zmoklé plochy opravdu uschnou.

Natěračské nářadí znovu využijeme na jiné práce! Proto vždy při ukončování natírání oken všechny štětce, válečky a míchací elementy umyjeme v ředidle a necháme oschnout. Poté je uložíme a když bude zapotřebí provádět natírání jiných povrchů, budeme je mít k dispozici.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Natírání starých oken a dveří 20  fotek

Natírání starých oken a dveří

Na jaře nastává čas na nátěr, opravy a povrchové úpravy dřevěných rámů oken a ploch dveří, které po zimě, nebo proto, že na nich zahlodal zub času ...


Radost z natírání a barvy z Acoloru 4  fotek

Radost z natírání a barvy z Acoloru

Jen takoví koumáci jako Tom Sawyer dokázali z otravného natírání plotu udělat zábavu a dokonce výnosnou činnost. Pro ty, kteří jeho příběh neznají, je ...


Okna a dveře s novým kabátem 21  fotek

Okna a dveře s novým kabátem

Působením povětrnostních vlivů – deště, mrazu, větru, slunečního žáru – časem poškodí i ten nejkvalitnější nátěr, čímž je celkově znehodnocen estetick ...


Povrchová úprava dřeva před natíráním 2  fotek

Povrchová úprava dřeva před natíráním

V minulém článku jsme vás, milí kutilové, informovali o tom, jaká úskalí nás mohou při různých povrchových úpravách dřeva potkat a jak se jim vyhno ...


Renovace nátěrů dřeva 7  fotek

Renovace nátěrů dřeva

Jako každá povrchová úprava i nátěry dřeva stárnou, protože každá povrchová ochrana má svou životnost. Pokud se nátěry včas neobnoví, dojde k poruš ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×