Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Prodyšná celulózová izolace Climatizer Plus

Prodyšná celulózová izolace Climatizer Plus

Kvalita zateplování bytů a domů se s každým rokem zvyšuje, protože se neustále objevují nové materiály a postupy. Nejde už jen a pouze o úsporu peněz za vytápění, ale především také o komfort a zdraví obyvatel. Vzhledem k alarmujícím číslům zvyšujícího se počtu alergiků a astmatiků je kladen vysoký nárok především na dobré klima v domácnosti. A je to právě volba izolačního materiálu, která ve velké míře ovlivní kvalitu bydlení.

reklama

Jedním z nejhorších zabijáků zdravého dýchání jsou plísně, které se velmi často objevují ve starších zateplených domech a bytech a někdy bohužel i v novostavbách. Plíseň způsobuje nadměrná vlhkost, která se vytvoří uvnitř domácnosti, a není efektivně odvětraná. Protože z důvodu co největší úspory energií je zateplení včetně nových oken velmi těsné, je nutné přijít s jiným řešením odvodu nepotřebné vlhkosti. Jednou z progresivních cest jsou prodyšné zateplovací materiály, které umožní domu "dýchat".

Neprodyšná domácnost může plesnivět

S domácností je to úplně stejné, jako se svačinou v igelitovém pytlíku. Protože se vlhkost z pytlíku nedostane ven, svačina po krátké době zplesniví. A přesně tak dopadne i dům zabalený do neprodyšné izolace (třeba nejběžnějšího polystyrenu), ve chvíli, kdy se nepodaří odvětrat vlhkost vzniklou pobytem osob pryč. Klasické větrání většinou nestačí, je třeba sáhnout po některém z nucených odtahů. Anebo na zdravé ovzduší myslet s předstihem a vytvořit takzvanou difúzně otevřenou skladbu stěny, která umožní domu "dýchat" a průběžně vzniklou vlhkost odvětrat. To můžeme přirovnat zase ke svačině v papírovém pytlíku. Ta nám nezplesniví nikdy, pouze po nějaké době vyschne a ztvrdne.

Největší problém špatně větrané domácnosti nastává ve chvíli, kdy plíseň vznikne uvnitř konstrukce, není okem viditelná, a proto tak není vůbec snadné jí odhalit a zneškodnit. Objevit takové překvapení až při demolici nebo rekonstrukci je pro zdraví obyvatel už trochu pozdě.

Prodyšné izolace se dají aplikovat i foukáním a stříkáním

Je proto určitě na straně bezpečnosti zvolit takový systém zateplení, který eliminuje nevhodné nebo nedostatečné větrání a dokáže se vypořádat s jakoukoliv vlhkostí, která doma vznikne. V takovém případě je nutné volit prodyšný materiál izolace, nejlépe některou z přírodních izolací. Dobrým příkladem, který se asi nejlépe hodí k příměru se svačinou v papírovém pytlíku, je dnes hojně používaná celulóza, tedy izolace vyrobená z rozvlákněného dřevitého papíru. Tento materiál už ze své podstaty „větrá“ a neuzamyká tak vlhkost uvnitř domu. Použít jde jak na zděný dům, který má na cihlové stěně vrstvu izolace, tak do stěny moderních dřevostaveb, tedy domů, jejichž konstrukce se skládá z dřevěných sloupků, desek a izolace. Celulóza si poradí i s rekonstrukcemi, které bývají prvním adeptem na plesnivění. Díky speciálnímu způsobu aplikace – foukáním do stěn dřevostaveb a do střechy a stříkáním na zděnou stěnu – se podaří dostat izolační materiál do všech složitých částí konstrukce a nevzniknou tak nezateplená místa, na kterých pak v zimě kondenzuje vzdušná vlhkost a dochází k tvorbě plísní. Také díky tomu nevznikají žádné odřezky.

V zimě teplo v létě zima

Celulóza vyniká ještě v jednom směru, a tím je tepelná akumulace. Tato vlastnost udává, jak dlouho po tom, co se v domě vypne topení, nebo vyhasnou kamna, zůstává v interiéru příjemné teplo a naopak, jak rychle letní pařák pronikne dovnitř. Problém s teplotní nestabilitou mají především moderní dřevostavby, nebo podkroví zděných domů, kde chybí jiný akumulační materiál.

Protože přírodní izolace stále ještě vzbuzují obavy z délky jejich životnosti, v Čechách vyráběná celulózová izolace Climatizer Plus nabízí záruku 20 let, navíc její složení obsahuje příměsi, které zajistí, že nechutná myším ani jiným hlodavcům, nemá sklony k plesnivění nebo růstu hub a také nehoří.

Tak co říkáte. Není na čase dát sbohem konvečnímu zateplování a při rekonstrukci nebo nové výstavbě domova, ve kterém trávíme nejvíce času, myslet kromě úspor také na komfort a zdraví?

Další informace na www.izolujzdrave.cz.

Autor: CIUR (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak (ne)klimatizovat novinovým papírem 5  fotek

Jak (ne)klimatizovat novinovým papírem

V horkém létě toužíte po chladu klimatizace, v zimě zas u kamen chcete šetřit za topení. Řešení může být jednoduché a ekonomicky výhodné. Přináší j ...


Jakou izolaci na krutou zimu i horké léto? 4  fotek

Jakou izolaci na krutou zimu i horké léto?

Když izolujete dům nebo byt, automaticky předpokládáte, že ušetříte peníze za vytápění. Také samozřejmě počítáte s návratností vložených investic. ...


Mezi přírodními izolacemi vede celulóza 3  fotek

Mezi přírodními izolacemi vede celulóza

Trh s izolacemi prošel v posledních letech velkou změnou. Jednoznačně nejpoužívanější polystyren a minerální vata začínají mít silné konkurenty i m ...


Skladba o izolaci, která funguje 4  fotek

Skladba o izolaci, která funguje

„Skladba“ o špičkovém souznění izolace a parobrzdné fólie v oblasti ekologického zateplení. Harmonické tóny jsou v podání spokojených stavebníků. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Matej
0
plíseň na plotové zídce Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Miloslava
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×