Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nejen ušetřit, ale také zdravě bydlet! Ideální tepelná izolace, která ochrání před plísní.

Nejen ušetřit, ale také zdravě bydlet! Ideální tepelná izolace, která ochrání před plísní.

Kvalita zateplování bytů a domů se s každým rokem zvyšuje, protože se neustále objevují nové materiály a postupy. Nejde už jen a pouze o úsporu peněz za vytápění, ale především také o komfort a zdraví obyvatel. Vzhledem k alarmujícím číslům zvyšujícího se počtu alergiků a astmatiků je kladen vysoký nárok především na dobré klima v domácnosti. A je to právě volba izolačního materiálu, která ve velké míře ovlivní kvalitu bydlení.

reklama

Jedním z nejhorších zabijáků zdravého dýchání jsou plísně, které se velmi často objevují ve starších zateplených domech a bytech a někdy bohužel i v novostavbách. Plíseň způsobuje nadměrná vlhkost, která se vytvoří uvnitř domácnosti, a není efektivně odvětraná. Protože z důvodu co největší úspory energií je zateplení včetně nových oken velmi těsné, je nutné přijít s jiným řešením odvodu nepotřebné vlhkosti. Jednou z progresivních cest jsou prodyšné zateplovací materiály, které umožní domu "dýchat".

Neprodyšná domácnost může plesnivět

S domácností je to úplně stejné, jako se svačinou v igelitovém pytlíku. Protože se vlhkost z pytlíku nedostane ven, svačina po krátké době zplesniví. A přesně tak dopadne i dům zabalený do neprodyšné izolace (třeba nejběžnějšího polystyrenu), ve chvíli, kdy se nepodaří odvětrat vlhkost vzniklou pobytem osob pryč. Klasické větrání většinou nestačí, je třeba sáhnout po některém z nucených odtahů. Anebo na zdravé ovzduší myslet s předstihem a vytvořit takzvanou difúzně otevřenou skladbu stěny, která umožní domu "dýchat" a průběžně vzniklou vlhkost odvětrat. To můžeme přirovnat zase ke svačině v papírovém pytlíku. Ta nám nezplesniví nikdy, pouze po nějaké době vyschne a ztvrdne.

Největší problém špatně větrané domácnosti nastává ve chvíli, kdy plíseň vznikne uvnitř konstrukce, není okem viditelná, a proto tak není vůbec snadné jí odhalit a zneškodnit. Objevit takové překvapení až při demolici nebo rekonstrukci je pro zdraví obyvatel už trochu pozdě.

Prodyšné izolace se dají aplikovat i foukáním a stříkáním

Je proto určitě na straně bezpečnosti zvolit takový systém zateplení, který eliminuje nevhodné nebo nedostatečné větrání a dokáže se vypořádat s jakoukoliv vlhkostí, která doma vznikne. V takovém případě je nutné volit prodyšný materiál izolace, nejlépe některou z přírodních izolací. Dobrým příkladem, který se asi nejlépe hodí k příměru se svačinou v papírovém pytlíku, je dnes hojně používaná celulóza, tedy izolace vyrobená z rozvlákněného dřevitého papíru. Tento materiál už ze své podstaty „větrá“ a neuzamyká tak vlhkost uvnitř domu. Použít jde jak na zděný dům, který má na cihlové stěně vrstvu izolace, tak do stěny moderních dřevostaveb, tedy domů, jejichž konstrukce se skládá z dřevěných sloupků, desek a izolace. Celulóza si poradí i s rekonstrukcemi, které bývají prvním adeptem na plesnivění. Díky speciálnímu způsobu aplikace – foukáním do stěn dřevostaveb a do střechy a stříkáním na zděnou stěnu – se podaří dostat izolační materiál do všech složitých částí konstrukce a nevzniknou tak nezateplená místa, na kterých pak v zimě kondenzuje vzdušná vlhkost a dochází k tvorbě plísní. Také díky tomu nevznikají žádné odřezky.

V zimě teplo v létě zima

Celulóza vyniká ještě v jednom směru, a tím je tepelná akumulace. Tato vlastnost udává, jak dlouho po tom, co se v domě vypne topení, nebo vyhasnou kamna, zůstává v interiéru příjemné teplo a naopak, jak rychle letní pařák pronikne dovnitř. Problém s teplotní nestabilitou mají především moderní dřevostavby, nebo podkroví zděných domů, kde chybí jiný akumulační materiál.

Protože přírodní izolace stále ještě vzbuzují obavy z délky jejich životnosti, v Čechách vyráběná celulózová izolace Climatizer Plus nabízí záruku 20 let, navíc její složení obsahuje příměsi, které zajistí, že nechutná myším ani jiným hlodavcům, nemá sklony k plesnivění nebo růstu hub a také nehoří.

Tak co říkáte. Není na čase dát sbohem konvečnímu zateplování a při rekonstrukci nebo nové výstavbě domova, ve kterém trávíme nejvíce času, myslet kromě úspor také na komfort a zdraví?

Další informace na www.izolujzdrave.cz.

Autor: CIUR (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak (ne)klimatizovat novinovým papírem 5  fotek

Jak (ne)klimatizovat novinovým papírem

V horkém létě toužíte po chladu klimatizace, v zimě zas u kamen chcete šetřit za topení. Řešení může být jednoduché a ekonomicky výhodné. Přináší j ...


Jakou izolaci na krutou zimu i horké léto? 4  fotek

Jakou izolaci na krutou zimu i horké léto?

Když izolujete dům nebo byt, automaticky předpokládáte, že ušetříte peníze za vytápění. Také samozřejmě počítáte s návratností vložených investic. ...


Mezi přírodními izolacemi vede celulóza 3  fotek

Mezi přírodními izolacemi vede celulóza

Trh s izolacemi prošel v posledních letech velkou změnou. Jednoznačně nejpoužívanější polystyren a minerální vata začínají mít silné konkurenty i m ...


Skladba o izolaci, která funguje 4  fotek

Skladba o izolaci, která funguje

„Skladba“ o špičkovém souznění izolace a parobrzdné fólie v oblasti ekologického zateplení. Harmonické tóny jsou v podání spokojených stavebníků. ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 15.4.2018 22:19 Jindra
0
Vlhkost na půdě Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.1.2018 18:26 Jaroslav
0
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 19.10.2017 23:41 Matej
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
1
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×