reklama

Nejprodávanější dům za rozumné peníze

Když se někde dočtete, že je něco nejprodávanější, tak vás zcela jistě bude zajímat proč. A pokud budou důvody rozumné, a po daném produktu třeba zrovna toužíte, budete uvažovat proč si takovou věc nepořídit. Hledání argumentů pro i proti bude svým způsobem ovlivněno jak v tom pozitivním, tak v tom negativním slova smyslu. Každý je tak trochu individualista a má potřebu se nějak odlišit, ale na druhou stranu chce mít určitou záruku kvality, o čemž výsledky prodejnosti svědčí.

Zajímá Vás, jaký je nejprodávanější dům a proč? Přečtěte si náš článek, který jsme si pro Vás připravili. Tak co, zvažujete také jeho koupi?
Nejprodávanější dům za rozumné peníze

Nejprodávanější dům

Bydlení je hodně individuální záležitost, ale podobné symptomy lze najít i zde. Mnoho lidí je konzervativní a dává přednost klasickým domům se sedlovou střechou, navíc postavených ze standardních materiálů, ale na druhou stranu touží po osobitosti, to znamená, chtějí mít možnost si dům upravit podle svých potřeb.

Nejprodávanější dům za rozumné peníze
Nejprodávanější dům za rozumné peníze

Nejprodávanější dům: rychlost stavby a její vlastnosti

V loňském roce jsme psali o rodinných montovaných domech postavených z lehčeného keramického betonu – Liaporbetonu, jehož základem je keramické kamenivo Liapor. Připomeňme, že lehký beton s kamenivem Liapor má ve srovnání s běžným betonem mnoho předností. Je to především nízká objemová hmotnost, která je cca o 35 % nižší, což umožňuje snížení transportních a montážních nákladů a výrobu dílců větších rozměrů, které významně urychlují stavbu. Protože tyto domy se v poslední době těší čím dál větší oblibě, zajímalo nás, který z 26 nabízených domů, jež najdete v katalogu, patří mezi nejprodávanější. Odpovědí byl dům „Helena“, což je klasický dvoupodlažní dům střední velikosti pro 5 až 6 osob s podlahovou plochou 146 m2, jenž v současné době pořídíte ve stavu „dům k dokončení“ za 1,685 milionu korun, což jsou rozumné peníze. Navštívili jsme proto mladou rodinu z Mezirolí u Karlových Varů, která se právě do domu nastěhovala.

O tom, že se z Liaporu staví domy, jsme se dozvěděli vlastně náhodou od známého, který takový dům vlastní. Hned nás zaujalo několik věcí, předně rychlost stavby a možnost si dům dokončit svépomocí. Od samého začátku nás hodně překvapil přístup prodejce, především k požadovaným změnám, které se týkaly částečně i dispozičního řešení. Je potřeba dodat, že forma domu k dokončení představuje hrubou uzavřenou stavbu včetně základové desky, střechy, oken, vnějších dveří, okapů, schodů a komínu.

Nejprodávanější dům: rychlost stavby a její vlastnosti
Nejprodávanější dům: rychlost stavby a její vlastnosti
Nejprodávanější dům: rychlost stavby a její vlastnosti
Nejprodávanější dům: rychlost stavby a její vlastnosti

Cílem mladé rodiny bylo pořídit si místo bytu v paneláku lepší bydlení v domě se zahradou. Na samém začátku bylo jasné, že nepůjde o dřevostavbu, protože investor k těmto stavbám neměl důvěru. Jedna z věcí, která byla důležitá, a která nás doslova nadchla, byla připravenost hrubé stavby pro řemeslníky. To nám v našem záměru dům dokončit vlastními silami ohromně pomohlo a ušetřilo spoustu peněz. Nejsem stavař, ale líbil se mi i materiál, protože jak jsem si zjistil, Liapor jsou vlastně keramické kuličky, které jsou lehké a přitom úžasně pevné a navíc mají výborné izolační vlastnosti. Z technického hlediska se investorovi - „strojaři“ - zamlouvala tuhost konstrukce, ke které mimo jiné přispívá monolitický betonový strop, i přesto, že tloušťka stěny Liaporbetonu je pouhých 180 mm. Navíc díky této minimální tloušťce se ušetří spousta prostoru ve srovnání se stavbou podobných tepelně-izolačních vlastností, která by měla sílu cihelné stěny 400 mm (konkrétně se v případě domu Helena ušetří přes 11 m2).

Nejprodávanější dům: rychlost stavby a její vlastnosti
Nejprodávanější dům: rychlost stavby a její vlastnosti

Klientské změny nebyly problém

Od momentu rozhodnutí postavit dům z Liaporu, se rok pracovalo na projektu. Nejprve jsme ale samozřejmě vybírali typ domu a jeho velikost. „Helena“ byla pro naše potřeby optimální a líbila se nám její architektura. Následně jsme chtěli některé klientské změny jako například dvojgaráž, na kterou navazuje samostatná technická místnost s kotlem, který byl původně umístěn v místnůstce u zádveří, kde máme dnes praktickou prádelnu. Měnili jsme dispozice oken, například v kuchyni. Chtěli jsme, aby byla lépe prosvětlená a viděli jsme na celou zahradu. Protože jsme uvažovali o centrálním vysavači, potřebovali jsme tedy připravit rozvody, tak aby finální instalace centrálního vysávání byla jednoduchá.

Dům dnes stojí na pozemku 857 m2 a společně s garáží představuje 139 m2 zastavěné plochy. Je umístěn na betonových základových pasech, které byly pro lepší izolační vlastnosti vyplněné keramickým podsypem. Celková výše podlahy nad základovou deskou včetně izolace a teplovodního podlahového topení má 15 cm. Standardně je dům zateplen 160mm izolací, která bohatě stačí. Mohu k tomu jen dodat, že když letos uhodily první vedra a venku bylo 35 °C, tady uvnitř domu jsme naměřili příjemných 24 °C.

Hrubá uzavřenástavba k dokončení včetně základové desky trvala 2 měsíce. Součástí dodávky hrubé stavby byla například střecha Bramac, okna, vstupní dveře, komín Schiedel, atd. Další rok se dům postupně dokončoval a dnes již mladá rodina spokojeně bydlí. Dalším krokem je budování zahrady, ale o tom snad někdy příště.

Publikováno: 13.8.2015, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce