Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

6 pokojových květin pro začátečníky

6 pokojových květin pro začátečníky

Nejste žádným zdatným pěstitelem, ale přesto byste si domů chtěli pořídit nějakou pokojovou květinu? Pokud si nejste jisti výběrem, pak pro vás máme šest tipů na šest naprosto nenáročných pokojových květin, jejichž pěstování zvládne i naprostý začátečník. Odpustí vám občasné zapomenutí zalití nebo naopak přelití.

reklama

Dobré umístění je základ

Není to, tak, že pokud si vyberete nenáročnou pokojovou květinu, tak se o ní vůbec nebudete muset starat. Zálivka, občasné přesazení a přísun hnojiva bude potřebovat každá, i ta nejméně náročná květina. Základním předpokladem úspěchu pěstování je výběr vhodného místa pro umístění květiny. Nejlépe se květinám daří ve světlém bytě orientovaném na východ. Tam můžete bez obav pěstovat pokojovky i na okenním parapetu. Pokud však máte byt orientovaný na jih nebo západ, pak květině vyberte takové místo, kde bude chráněna před přímými slunečními paprsky, které by ji mohly spálit.

Základní rada pro umístění pokojových květin zní:

  • světlé místo
  • ochrana před přímými slunečními paprsky

Vybírejte pouze zdravé květiny

Možná vám květináč s pokojovou květinou daruje někdo blízký, a to je v pořádku. Ale ve většině případů si svojí první pokojovku půjdete nejspíš vybrat sami. Zamiřte raději do specializované prodejny. Koupě pokojové květiny krčící se mezi potravinami, drogérií a dalším spotřebním zbožím asi nebude tím pravým. V hobby zahradnických marketech, zahradnictvích či květinářstvích máte záruku kvalitních rostlin. Navíc pokud si nejste výběrem jisti, budou vám k dispozici proškolení pracovníci, kteří vám rádi ochotně poradí a pomohou.

Navíc zde jistě budete mít možnost dokoupit misku nebo okrasný obal na květináč. Bez toho se neobejdete. Nejde jen o estetickou stránku, ale miska či obal je nutný s ohledem na zálivku. Některé květiny je nutné zalévat do podmisky, nikoliv přímo na substrát. Podmiska také udrží požadovanou vlhkost a zároveň zabrání přetečení při nechtěném přelití květiny.

Další věcí, na kterou byste neměli zapomenut je hnojivo. Pro začátečníky jsou nejideálnější hnojivové tyčinky pro pokojové rostliny, které zapíchnete jednou za čas přímo ke kořenům do substrátu.

Další rada pro koupi pokojové květiny:

  • pokojové květiny kupujte ve specializovaných prodejnách
  • spolu s květinou si pořiďte podmisku nebo okrasný květináč
  • nezapomeňte na hnojivo, ideální jsou hnojivové tyčinky

Nenáročné pokojové květiny

Občas zapomenete pokojové květiny zalít, nebo je naopak přelíváte? Věnujete pokojovkám spíše nárazovou péči? Pak je těchto šest pokojových květin určeno právě pro vás. Odpustí vám kdejaký zahradnický prohřešek a budou krásnou a přirozenou dekorací vašeho bytu.

Šáchor – nebo také papyrus je první naprosto nenáročnou pokojovou květinou, kterou zvládne pěstovat opravdu každý, dětmi počínaje. Většinou u prvních pokojovek, které se snažíme pěstovat, dochází k jejich častému přelévání. To šáchoru naprosto nevadí, naopak. Neustálé přemokření a nadměrnou zálivku zvládá naprosto skvěle. Květináč s květinou rozhodně umístěte do většího okrasného obalu nebo vyšší podmisky. Pokud vám u květiny začnou hnědou a sesychat špičky listů, pak to není přelitím nebo suchem. Je to způsobeno příliš tvrdou a kyselou vodou, kterou je květina zalévána.

Tchýnin jazyk – tato květina je květinou našich babiček, která se však pro svojí naprostou nenáročnost opět dostává do popředí zájmu. Její úzké vysoké listy navíc v moderních interiérech skvěle vypadají. Pokud patříte mezi zapomnětlivce, pak je tchýnin jazyk nebo také tenura určen právě pro vás. Pokud ji zapomenete i delší týdny zalít, nic se neděje. Rostlina zvládne i delší dobu sucha. Ideální je zalívat ji tak jednou za měsíc. Ne do substrátu, ale ideálně větším množstvím vody do podmisky nebo okrasného obalu květináče. A další plus hovořící pro koupi tchýnina jazyku je to, že není nutné ji dlouhé roky přesazovat.

Zelenec chocholatý – velmi nenáročnou pokojovou květinou je střapatý zelenec. Lze ho pěstovat všude, kde je alespoň trochu světla a teplota neklesne pod 5 °C. Zelenec snese i opravdu macešskou nárazovou péči. Pokud ho tedy dva týdny zapomenete zalít a další týdny ho úspěšně přelijete, nejspíš vám to odpustí, a přesto se odmění krásně zelenými košatými listy. Velmi snadno se množí a je vhodné ho alespoň jednou do roka přesadit. Vyjímat se bude na knihovně nebo třeba vyvýšené poličce.

Zamiokulkas – tato květina s exotickým pojmenováním si velmi rychle vydobyla své místo mezi nenáročnými pokojovkami. Stačí jí všeho tak akorát – akorát světla, akorát zálivky, akorát hnojení. Aby květina prospívala není nutné jí věnovat žádnou speciální péči. V letních měsících můžete květinu dokonce umístit na balkón nebo terasu. Ne však na přímé slunce. Ideální hnojení, jak pro vás, tak pro květinu, bude použití hnojivových tyčinek, které jednoduše zapíchnete ke kořenům.

Potos nebo také šplhavice – tato pokojová květina patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější pokojovky vůbec. Je to dáno právě její nenáročností při pěstování. I přes různorodé podmínky v bytech a rozličnou péči se každému pěstiteli odmění krásným listovím. Dokonce se jí bude skvěle dařit i ve sklenici s vodou – vůbec nemusí být zasazená do květináče s hlínou! Potos má rád více světla a snese více vláhy. Dokáže se během krátké doby proplazit do neuvěřitelné délky. Je vhodné ho umístit na skříňku či knihovnu. Někdy se však stane, že se pod tíhou dlouhých výhonů květináč převrhne. Proto je vhodné v průběhu růstu dlouhé šlahouny zastřihávat. Umístit je můžete do sklenice s vodou a během poměrně krátké chvíle tak potos úspěšně rozmnožit.

Dracéna – mnozí se domnívají, že jde o druh palmy, a proto bude pěstování dracény náročné. Opak je však pravdou. Dracéna nebo také dračinec pochází z čeledi agáve a její pěstování zvládnou i naprostí začátečníci. I proto je velmi oblíbená. Snese i mírnější zálivku. Spíše, než neustále mokrý substrát je pro ni důležitá vlhkost vzduchu. Dobře jí tedy udělá občasné rosení. Hnojení jí bude vyhovovat pomocí hnojivových tyčinek a pokud dracénu jednou za dva roky přesadíte do většího květináče, bude se jí skvěle dařit.

Autor: Andrea Drobílková (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Závěsný obal na květináče 17  fotek

Závěsný obal na květináče

Kytiček máme plná okna i stolky, ale pár bychom jich ještě potřebovali někam umístit? Nebo si chceme vyzdobit zápraží či verandu? Snadná pomoc – vyrob ...


Parožnatka může růst i v koupelně 12  fotek

Parožnatka může růst i v koupelně

Móda se mění až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vrací. Platí to i o rostlinách. Pokojová rostlina, která v současné době pr ...


Zalévání květin přes dovolenou 7  fotek

Zalévání květin přes dovolenou

Chystáte se na dovolenou a máte strach, že vaše truhlíková krása bude po dobu vaší nepřítomnosti strádat? Nemáte nikoho, kdo by se vám o květiny za ...


Proč květiny neprospívají 13  fotek

Proč květiny neprospívají

Pokud rostliny chřadnou, hrají při tom často roli chyby v péči o ně – například nedostatek některých látek a minerálů, přebytek či nedostatek slunce n ...


Pokojové květiny v atypických nádobách 5  fotek

Pokojové květiny v atypických nádobách

Pokojové rostliny si většina lidí představuje v klasickém květináči s podšálkem, nanejvýš tak v keramickém obalu. Květiny jsou dekorativní samy o sobě ...


Balkony plné květin 5  fotek

Balkony plné květin

Je mezi lidmi mnoho milovníků květin a těm, kterým nebyla dopřána zahrádka, kde by se mohli realizovat, přijde určitě jako dobrá inspirace udělat si k ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×