reklama

Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - materiál

Není střecha jako střecha - a o čem, že je řeč? O krytinách na pergolu, na kryté stání pro auto, na přístřešky. Bohužel mě o tomto přesvědčila má vlastní zkušenost. Chtíc ušetřit několik stokorun, pořídili jsme střechu na pergolu v hobbymarketu poblíž naší domoviny. Během roku krytina nevydržela. Nějaké to krupobití a vítr a nám začalo kapat na hlavu. Rozhodla jsem se tedy pro malý testík.

Není střecha jako střecha aneb najdi deset rozdílů - materiál

Barva

Ze společnosti Pama, která se zabývá dovozem a distribucí polykarbonátových desek PAMA, mi dodali vzorek polykarbonátu a druhý jsem pořídila právě v onom hobbymarketu. Hned na první pohled je znát rozdíl. Ani nemusím napovídat, že ta tmavší (pravá) deska je značková, ta druhá pochází z no name prodeje. Ale barva samozřejmě ještě nezaručuje kvalitnější materiál. Přistupme tedy k druhému pokusu. Pro lepší orientaci je polykarbonát od Pama na fotkách vždy napravo, hobby krytina nalevo.

Barva
Barva
Barva
Barva

Křehkost

Střihnout do polykarbonátové desky PAMA byl v prvním případě problém, v druhém případě také problém. Pokaždé ale z jiného důvodu. U první desky nebyl problém střihnout. Šlo to docela lehce, ovšem do té doby, než střih praskl. U druhé desky jsme museli konstatovat, že stříhat polykarbonát nůžkami, ať už jsou jakékoliv, je prostě nesmysl. Jde to tak těžce, že tento způsob úpravy desky rozhodně nedoporučuji.

Křehkost
Křehkost
Křehkost
Křehkost

Lámavost

Pro další zkoušku mě napadlo, co se stane, když se právě provedený střih roztáhne. Sami se můžete přesvědčit, jak jednoduše jsme vytvořili na polykarbonátové desce PAMA zub na prvním obrázku a jakou vůli má deska na druhém obrázku.

Lámavost
Lámavost
Lámavost
Lámavost

Pružnost

Tento pokus se provedl omylem. Syn, který mi desky pomáhal testovat, prostě vzal jednu desku do prstů a ty mu projely plochou. Kromě toho, že dostal vynadáno, co to ničí, jsme poznali, že ona deska nepatří k nejpevnějším. U polykarbonátu od Pamy jsem takto deskou mávali ve vzduchu a nic. Držela. Prohnula se celkově, ale nepraskla.

Pružnost
Pružnost
Pružnost
Pružnost

Zatížení

Již při pokládání materiálu na střechu pergoly se nám vloni stalo, že deska praskla. Tehdy díky tomu vznikla tíživá nálada, pramenící především z mé strany, neboť jsem nabyla dojmu, že se ke střeše pánové chovají lehkomyslně až nedbale. Dnes již vím, že to nebylo jejich neopatrností, ale nekvalitou materiálu. Na první desku stačilo zatlačit dlaní a můstek na vzorku nevydržel. Na druhé jsme klečeli dokonce dva a nic se nestalo.

Zatížení
Zatížení
Zatížení
Zatížení

Tloušťka materiálu

Již na první dotek bylo jasné, že je mezi oběma deskami velký rozdíl v síle materiálu. Abych mohla svůj odhad doložit, pokusila jsem se onen rozdíl vyfotit. Mít přesné měřidlo, napsala bych zjištěné údaje. Takto mohu jen informovat, že Pama udává tloušťku polykarbonátové desky 0,8 mm.

Tloušťka materiálu
Tloušťka materiálu

Ohebnost

Ohýbání nebylo lehké. Mohu-li první desku nazvat obyčejnou, tak u této obyčejné se oblouček krásně stiskl mezi prsty, šlo to až do maxima, kdy se oba vrcholy oblouku spojily. U Pama polykarbonátové desky bylo ohnutí výklenku skutečně problém. Během tohoto úkonu mě synátor neustále pobízel, abych si pospíšila, neboť ho bolí prsty. A že má z hokeje ruce skutečně vycvičené. Snad vám bude stačit ubezpečení, že jsme nic nekamuflovali a vše je podle skutečnosti.

Ohebnost
Ohebnost

Pevnost

Na tento pokus jsem se obzvlášť těšila. I když při instalaci budete desky provrtávat, zkusili jsme to s kladívkem a hřebíkem. Oba jsme s chutí několikrát zatloukli do obloučku podloženého i ve vzduchu položeného hřebík a byli jsme opravdu překvapeni. Toto nešetrné zacházení na polykarbonátu nezanechalo žádné problémové stopy. Prostě jen otvor po hřebíku (který šel, jen tak mimochodem, opravdu hodně těžko vytahovat). Zato u obyčejné desky se nám podařilo několi různých ran - vyštípnutí, prasklina, prolomení a pouze jedna jediná neporušená dirka. Zajímavé, leč smutné.

Pevnost
Pevnost
Pevnost
Pevnost

Řez

Napadla mě další zkouška. Zkusme vzít obyčejný nůž na koberce a desku rozříznout. U obyčejné desky došlo k vyštípání materiálu - no jasně, plast. U druhé desky byl problém nůž zaříznout. Zjistíte, že polykarbonát prostě uříznout nejde. Proto také v Pamě dostanete desky již uříznuté na míru, kterou si sami určítě, a to až do délky 7 metrů (poté by byl problém s přepravou, která by se prodražila na neúnosnou výši).

Řez
Řez
Řez
Řez

Závěr

Desátým rozdílem mého testu jsou služby spojené s nákupem. O ty se s vámi podělím příště. Rozdíly v materiálu jsou všem jasné. Vítězí jasně polykarbonát nad plastem. A pokud si porovnáte ceny, zjistíte, že v těch zas tak velký rozdíl není, oproti tomu, co člověk může získat nebo ztratit, pokud se rozhodne pro jedno či druhé.

Publikováno: 1. 8. 2019, Autor: Pavla (text a foto), Pavel (foto), pama (foto), Profil autora: Redakce