Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nerezové bazény, jejich vlastnosti, stavba a provoz

Nerezové bazény, jejich vlastnosti, stavba a provoz

Nerezové bazény jsou nejmodernějším a ekologicky naprosto nezávadným prvkem zahrad a moderních rodinných domů. V případě promyšleně provedené stavby a instalace se můžeme koupat po celý rok. Jaké jsou vlastnosti nerezových bazénů, jak vypadá jejich konstrukce, stavba a potřebujeme na ně stavební povolení?

reklama

Nerezové bazény a jejich vlastnosti

Nerezové bazény prezentují vrchol nabídky. Jsou vyrobeny z nejkvalitnějších legovaných ocelí. Výhodou těchto ocelí je absolutní odolnost korozi, pevnost, stálost povrchu a snadná údržba. Za zásadní výhodu je považována také jejich antibakteriální charakter. Pro bazény se slanou vodou existuje titanová ocel, která je ještě odolnější. Oba materiály spojuje jedno, a tím je v podstatě neomezená životnost.

Konstrukce nerezových bazénů

Základ bazénu, dno, je vyvedeno deskami s protiskluzovým povrchem. Ve velké hloubce není tento dezén potřeba, proto zde je povrch hladký. Boční stěny jsou vytvořeny broušeným nerezovým plechem s hladkým vzhledem. Nedílnou součástí bočních stěn je i přeliv a odtokové žlaby s krycím roštem. Důležitou roli z hlediska funkčnosti hraje i systém trysek na dně bazénu s cirkulačním čerpadlem, filtrací a potrubím. Schůdky, můstek, chrlič a další prvky patří k pevným součástem každého bazénu.

Na zahradě nebo pod střechou?

Nerezové bazény vynikají velkou odolností a jsou vhodné jak pro venkovní, tak vnitřní zástavbu. Venkovní zástavba je v již fungující zahradě jednodušší, neboť stačí provést výkop základů, zhotovení základové betonové konstrukce a přivedení elektrického napětí pro podpůrné systémy a vodní přípojky. Pro možnost koupání i v chladnějších dnech myslíme i na zastřešení, případně ohřev bazénové vody. V interiéru je vhodné promyslet možnost kompletní rekonstrukce prostor, neboť instalace bazénu počítá s výrazným zásahem do tělesa budovy. Nutná je demolice původní podlahy v místě, kam se chystáme bazén umístit. Návrh bazénu totiž počítá téměř vždy s jeho úplným zapuštěním.

Bazén a stavební povolení

Nutnost stavebního povolení k vybudování bazénu se týká pouze těch typů, které svojí velikostí přesahují plochu 40 m². Jde o zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu, který podmínky přesně specifikuje v §79, odst. 2p a §103, odst. 1a. Běhání po úřadech nás však nemine v tom případě, kdy jsme se rozhodli stavět bazén tak, že svoji zastavěnou plochou je 2 metry nebo méně od hranice pozemku. Stavba je povolována příslušným úřadem v rámci územního řízení.

Postup výstavby

Po vyzrání betonového základu přichází čas montáže. Začíná se vždy hladkými bočními stěnami, na které navazují přepadové žlábky s rošty. Následně je zrealizováno vyrovnání podloží bazénu štěrkopískem. Ten je zhutněn a jsou do něj navedeny veškeré systémy, které slouží pro cirkulaci vody, jako například přívod vody do dnových trysek. Pokračuje se pokládkou tabulí s protiskluzovým povrchem. Obsypání pískem a zeminou v případě venkovní zástavby bazénu je konečnou činností, na kterou již navazuje příprava k jeho provozu. Jde o jeho naplněné vodou a spuštění cirkulačního čerpadla s filtrací, což zajistí čistotu vody. Pro udržení její kvality musíme pořídit i příslušné chemické přípravky a příslušenství.

Ohřev vody na mnoho způsobů

K celoročnímu koupání potřebujeme ještě vyřešit ohřev bazénové vody . Nejefektivnější řešení spočívá v instalaci malého tepelného čerpadla, které odebírá tepelnou energii ze vzduchu a předává ji do bazénové vody. Invertorový typ je sice dražší, ale je vybavený bezkartáčovými motory, automatickou regulací topného výkonu dle aktuálních podmínek nebo soft startem pro plynulý náběh bez rizika výpadku jističe. U domů, které mají tepelné čerpadlo jako hlavní zdroj tepla, řešíme vytápění bazénu odbočkou tohoto systému. Ten tak najde větší uplatnění.

Solární ohřev je založen na průtoku bazénové vody panelem tmavé barvy, jež akumuluje značnou část slunečního svitu v podobě tepla. Tento typ technologie je nákladově příznivý, avšak před prvními mrazy ukončujeme jeho činnost. Případné zamrznutí vody v panelu znamená zcela jistě jeho zničení. Pro krátkodobý ohřev u malých bazénů lze využít i ohřívač elektrický, který představuje ale pouze dočasné řešení. Jeho hlavní nevýhodou je velký odběr elektřiny ze sítě.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zastřešení bazénu 4  fotek

Zastřešení bazénu

Zastřešit, či nezastřešit? To je otázka, kterou si klade mnoho majitelů venkovního bazénu. Odborníci se shodují na tom, že zastřešený bazén má mnoho v ...


Vybavení bazénu 5  fotek

Vybavení bazénu

Jestliže jste si čerstvě vybudovali bazén, ať již nadzemní nebo zapuštěný, jistě tušíte, že tím náklady na koupání v soukromí zdaleka neskončily. K ba ...


Jak se správně starat o vodu v bazénu 5  fotek

Jak se správně starat o vodu v bazénu

Sezona zahradních bazénů a příjemných horkých dnů u vody je v plném proudu, i když skutečně slunné chvíle se v současnosti dají počítat spíše na ho ...


Jak pečovat o bazén po celou sezónu? 9  fotek

Jak pečovat o bazén po celou sezónu?

Sluníčko již začalo krásně hřát, svetry a zimníky se pomalu ukládají do skříní k letnímu spánku a vy už se pomalu nemůžete dočkat, až se svléknete ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×