Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Několik rad pro výběr barvy

Několik rad pro výběr barvy

Vánoce se pomalu blíží a každý chce mít domov určitě pěkný, až jej navštíví Ježíšek. Umýt okna, naleštit sklo i nábytek, vyčistit koberce a sedačku, nablýskat podlahu. Někdo jde ještě mnohem dál a před vánoci se pustí do malování. Spojí užitečné s příjemným. Konečně dá stěnám nový nátěr a zároveň opravdu důkladně uklidí celý byt. Proto bychom se dnes věnovali několika radám pro malování v interiérech.

reklama

Jak správně vybrat barvu? Je jedno, kam jakou použiji?

Než se vypravíte kupovat barvu, měli byste si uvědomit, co od barvy očekáváte a podle toho barvy vybírat. Například do technických prostor bohatě stačí obyčejná barva, například stáčená barva s obsahem zemského plniče. Naopak do obytných prostor, kde neřešíme problém s vlhkostí či prochládáním, volíme barvy na bázi akrylátu s příměsí disperze.

Co jsou to disperzní barvy?

Disperzní barvy jsou barvy propojené vodnou disperzí syntetického polymeru. Díky tomuto vylepšenému složení jsou barvy odolné proti blednutí, jsou částečně či plně omyvatelné a neomezeně tónovatelné. Svojí oblibu získali především pro svojí pevnost a mnohočetnost dalších nátěrů.

Existují nějaké omyvatelné barvy?

Ano, existují barvy, které jsou buď částečně, nebo plně omyvatelné. Záleží na jejich složení a poměru akrylátu – čím více akrylátu, tím vyšší omyvatelnost. Vhodné jsou například do chodby, kuchyně, případně dětského pokoje.

Když jsme už zvolili vhodný typ barvy, na co si dát dále pozor?

Nedílnou součástí je správná příprava podkladu. Podklad musí být vždy pevný, nosný, čistý a suchý. V případě, že vaše stěny již mají několik vrstev předchozích nátěru s obsahem zemského plniče, je nutné seškrábat veškeré nenosné podklady či staré nátěry. V případě, že jste již dříve malovali moderní disperzní barvou, není nutné škrábání, tyto barvy lze aplikovat v mnoha vrstvách na sebe. Dále vždy doporučuji použít před prvním nátěrem penetraci hloubkovou na sádrokarton, jinak stačí uni. Tento krok se vám vyplatí v mnoha ohledech: sníží nasákavost barvy, sjednotí savost a zpevní podklad.

Je lepší klasická štětka na malování nebo váleček?

Váleček volíme dle chemického složení barvy, s tímto výběrem vám rádi poradí odborníci v prodejně s barvami. Barvy s obsahem zemského plniče můžeme aplikovat i malířskou štětkou a válečkem s delším vlasem. V opačném případně použijeme váleček s nízkým vlasem, nejlépe polyamid.

Co když si nevyberu z nabídky barevných odstínů nebo si netroufám sám namíchat barevný odstín?

Pak je vhodné využít služeb míchacího centra barev, kde nabízí namíchání požadované barvy podle vámi dodaného vzorku látky, tapety apod. Z nabídky více než 1,6 milionu odstínů si určitě vybere každý. Navíc máte jistotu namíchání stejného odstínu kdykoli v budoucnu. Na internetových stránkách www.bauhaus.cz také můžete využít plánovač objektů, s kterým si můžete vyzkoušet účinek barev i laminátu ve vámi zadané místnosti a prohlédnout si tak naprosto nezávazně nejrůznější možnosti.

Pár tipů na závěr

Před samotným malováním je nutné dobře přípravit místnosti. Tj. připravit povrch tak, že jej zbavíte nečistot, nejlépe je vysát nebo zamést. Pomoci krepové pásky oblepte vše, co nechcete mít zabarveno, tedy okenní rámy, vypínače, zásuvky, zárubně dveří. Podlahu zakryjte jednorázovou fólií. Tato práce zabere relativně hodně času, ale vše to oceníte po skončení malování, kdy minimalizujte nutnost čištění a vytírání špinavých ploch.

Autor: BAUHAUS (text a foto)

Související články

Moření dřeva 12  fotek

Moření dřeva

Různé druhy dřeva se mohou zušlechtit, zesílit jejich typický charakter, barevně je změnit a současně je chránit. K tomu slouží moření. Surové dřevo d ...


Nové barvy pro stěny a stropy 21  fotek

Nové barvy pro stěny a stropy

Barva zkrášluje stěny a stropy a může dokonce „změnit“ nepříznivě tvarované místnosti. Tmavý, teplý nátěr stěny změní velkou místnost v útulnější a ob ...


Barvy na malování pokojů 4  fotek

Barvy na malování pokojů

Barvy na malování pokojů volíme s rozvahou. To, jaký odstín si vybereme pro naše obydlí, se pozitivně nebo negativně odráží na naši psychice. Z hle ...


BAUHAUS Rádce - markýzy 5  fotek

BAUHAUS Rádce - markýzy

Tím, že markýza zadržuje větší část světelného záření, chrání nejen vaše venkovní posezení před slunečním zářením a deštěm, ale i napomáhá tomu, ab ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×