Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Niky, výklenky a zákoutí

Niky, výklenky a zákoutí

Krásný velký byt nebo dům je jistě snem každého z nás. Neexistuje však žádná úměra, že čím větší byt tím, nám v něm bude příjemněji. To pravé „útulno“, společné pro velké i malé prostory, má ale společného jmenovatele. Jsou jím drobnosti a dekorace, které krášlí každý byt. Prostor tak ozvláštňují a dávají mu nádech jedinečnosti. Vždy trochu jiný, to podle vkusu a potřeb svých obyvatel. Poličky, knihovny, niky, výklenky a zákoutí jsou tou pravou galerií, kam takové drobnosti, a nejen je, vystavit a umístit.

reklama

Nová kuchyňská linka vám o majitelích bytu mnoho nenapoví, rozhlédnete-li se však na návštěvě u známých po drobnostech, rozmístěných po stěnách, na poličkách a ve výklencích, dozvíte se o obyvatelích bytu a jejich zálibách, vkusu a koníčcích mnohem více. Různé drobnosti z cest, kamínky pro štěstí, fotky nejbližších nebo dětské kresby vašich nejmenších jsou tím doplňkem, který má hodnotu především pro vás a v žádném obchodním domě s nábytkem na světě je neseženete.

Niky

- jsou většinou výsadou starších domů a bytů. Jsou to výklenky ve stěnách, využívané pro konstrukční odlehčení stavby či silné stěny. Často však jde o prostor po zazděném okně nebo dveřích. Díky svému zapuštění do stěny se z nich snadno vložením polic vytvoří malá knihovnička nebo prostor, kde můžeme vystavit dekoraci, umělecký předmět nebo například suchou vazbu. Na rozdíl od klasických polic nika nezmenšuje prostor pokoje, ať je v ní vystaveno cokoliv objemného.

Zabudujeme-li do niky osvětlení, stane se sama nika i s tím, co je v ní vystaveno, doplňkovým nepřímým osvětlením našeho interiéru. Tedy přesně tím, co mu dodá na příjemnosti a útulnosti.

Poličky na sbírky

Mnohého dospělého muže provází autíčko z dětství celý život a pokud je už autíček (či jiných drobností) tolik, že se nevejdou na jednu poličku, je třeba jim vyhradit zvláštní místo. V bytě pak hledáme místo, kde by sbírka nezůstávala skryta zrakům domácích i návštěvníků a zároveň nepřekážela běžnému dennímu provozu.

Ideálním místem se pak stane samostatná prosklená skřínka umístěná třeba mezi sloupy podpírajícími schodiště, mezi trámy v půdním bytě, nebo policová stěna na sbírku, která zároveň opticky předěluje místnost.
Různé kamínky, mušličky a miniatury vyniknou v subtilních otevřených poličkách s mnoha příčkami, zavěšených na stěnu nad kuchyňským nebo pracovním stolem.

Dětský pokoj

Poličky a přihrádky jsou také nezbytnou součástí každého dětského pokojíčku. Díky nápadu a tomu, že tatínek je šikovný truhlář, mohly vzniknout schůdky na patro v dětském pokoji, plné úložného prostoru.

Na psacím stole děti určitě využijí samostojné poličky, na které se vejde květináč, talisman i reproduktory minivěže či počítače. V dětském pokoji musíme opatrně vybírat materiál s ohledem na bezpečnost našich nejmenších, těžké skleněné police by se mohly snadno stát příčinou úrazu.

Místo pod stropem

Máme-li málo místa po stěnách a žádný výklenek nebo niku (tu bychom v paneláku asi těžko hledali), můžeme se porozhlédnout i pod stropem. Nelíbí-li se nám kovové konzole, na které se poličky připevňují, můžeme je jednoduše podvěsit na tenké ocelové lanko nebo hrubý provaz, záleží na povaze a ladění celého interiéru.

V malé koupelně

Je vhodnější nahradit mohutnou koupelnovou skříňku menší závěsnou s prosklenými dvířky a doplnit ji skleněnými nebo drátěnými policemi, které obzvlášť v malém prostoru nepůsobí zbytečně mohutně.

Při rekonstrukce je dobré počítat s potřebou odkládacích ploch předem a vytvořit malý pultík nebo sokl. Na místě zrušených dveří nebo bývalé stoupačkové šachty je možné vestavět niku se zabudovaným osvětlením, která slouží místo skřínky.

Kuchyň

Bez poliček, především těch otevřených, co jsou snadno a rychle po ruce, se asi neobejde žádná kuchyň. Hrnky na běžné používání i na ozdobu, koření, čaje, dózy s potravinami i formy na bábovku – to vše pojmou šikovně umístěné police, díky nimž využijeme i tu nejmenší niku.
Do kuchyně venkovského stylu nebo na chalupu se nejlépe hodí police z prken, modernímu ladění lépe odpovídají drátěné závěsné systémy a konzole.

V domácí pracovně

studenta i dospělého mají police svou nezastupitelnou pozici, přehledně na nich umístíme a roztřídíme vše, co k práci potřebujeme a na stůl by se nevešlo.

Materiál a umístění

Poličky mohou být vyrobeny z různých materiálů: nejčastěji ze dřeva, skla, kovu. Podpěrné konzole z kovu, plastu či dřeva je třeba pevně přichytit hmoždinkami odpovídajícími typu stěny.

U poliček umístěných volně v prostoru, okolo nichž se chodí, se vyvarujeme ostrých hran a rohů, nejlépe je použít poličky se zakulacenými rohy.
Aby poličky a niky plnily správnou funkci a neprohýbaly se, je také nutné respektovat sílu a především šířku mareteriálu. U větší šířky než devadesát centimetrů bude v případě dřeva nutné použít silnější materiál než 18 nebo 20 mm nebo přidat střední podpěru či konzoli.

Tip

Především v půdních prostorech se nachází množství atypických výklenků a nerovností. Než je složitě vyrovnávat nebo maskovat, je hezčí a praktičtější je přiznat a naopak využít.
Půdní prostor to snadno snese a je to přesně to, co jej posouvá do příjemného atraktivního bydlení. Trámy vyrostlé přesně tam, kde se nejméně hodí, prostě zakomponujeme do prostoru a využijeme na nejrůznější police.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Schodiště 16  fotek

Schodiště

Máte-li dům či byt ve více podlažích, bez schodiště se neobejdete. Při jeho výběru je důležité myslet na to, aby schodiště bylo funkční, bezpečné a př ...


Police na provázku 14  fotek

Police na provázku

Trocha úložného prostoru chybí asi v každé domácnosti, najít jej však můžeme i v té nejmenší předsíni, a to přímo pod stropem. Dřevěné police namořené ...


Jak vyřešit na půdě rozdílnou výšku mezi podlahami? Například schůdkem, který vybízí k posezení. 13  fotek

Jak vyřešit na půdě rozdílnou výšku mezi podlahami? Například schůdkem, který vybízí k posezení.

Nestejně vysoké úrovně dvou navazujících podlah nás mohou nepříjemně zaskočit, rozhodneme-li se zrekonstruovat k bydlení půdní prostor. Ve většině pří ...


Knihovna a úložný prostor v malém pokoji – 2. díl 22  fotek

Knihovna a úložný prostor v malém pokoji – 2. díl

Knihovna je vyrobena z borového masivu a spárovky, ale stejně tak ji můžeme vyrobit z lamina nebo odýhovaného materiálu. Záleží na tom, co se nám hodí ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×