Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Druhy barev pro stěny

Druhy barev pro stěny
Barva zkrášluje stěny a stropy a může dokonce „změnit“ nepříznivě tvarované místnosti. Tmavý, teplý nátěr stěny změní velkou místnost v útulnější a obyvatelnější. Dlouhé „hadovité“ chodby působí kratší, pokud natřeme čelní stěnu tmavším odstínem. Světlé pastelové barvy naproti tomu vyčarují z malé místnosti široké pokoje.
reklama

Disperzní kompaktní barvy, např. SWING COLOR pro interiér, není potřeba ředit, jsou připraveny k použití, díky vysoké hustotě mají vysokou krycí schopnost a odkapávání při natírání válečkem je minimální. Disperzní kompaktní barvy jsou rovněž k dostání v hotově namíchaných barevných odstínech. Standardní disperzní barvy, např. PRIMALEX PLUS pokojová barva, byste měli používat tehdy, pokud chcete natírat velké plochy. Zakryjte podlahu krycím papírem nebo fólií, zalepte okenní a dveřní rámy malířskou zakrývací páskou, atd. Pro malování používejte jen kvalitních malířských válečků nebo štětců. S výběrem všeho potřebného pro malování vám pomohou v BAUHAUSU.

Používejte jen válečků nebo štětců. Před použitím je vymyjte a přetřete přes kus brusného papíru. Pak nebudou pouštět chlupy. K natírání vysokých stropů si prodlužte barvicí váleček teleskopickou tyčí. Horní část stěn můžete malovat ze štaflí.

Vodou ředitelné barvy

Vodou ředitelné barvy jsou šetrné k životnímu prostředí. Mají dobrou krycí schopnost, rychle schnou a uchovávají si odstín barvy po dlouhou dobu. Pokud si mícháte odstín barvy sami, namíchejte si raději větší množství, později byste stejný barevný odstín získali jen velice obtížně. Při práci stírejte barvicí váleček o stírací mřížku, jinak nabírá příliš mnoho barvy.

Výpočet potřebného množství barvy

Spotřebu barvy vypočítáte následovně: 2x šířka místnosti a 2x délka místnosti, násobeno výškou místnosti. Nyní změřte plochy oken a dveří a odečtěte je od získané hodnoty. Nyní vypočtěte z délky a šířky stropu jeho plochu a tuto hodnotu ještě připočítejte. Nyní již víte, pro kolik čtverečných metrů plochy musíte barvu koupit.

Příprava podkladu

Pro trvanlivý nátěr je důležitý bezvadný podklad. Před natíráním si zjistěte, zdali nemají stěny a strop trhliny a jsou suché a čisté. Hrubou omítku můžete natírat tehdy, pokud bude plně vyschlá. Pracujte se dvěma nátěry: napřed naneste slabě zředěný základní nátěr a pak naneste neředěný krycí nátěr.

Natírání

S natíráním začněte u stropu. Pomocí štětce na ústřední topení (zároháku) namalujte napřed rohy mezi stropem a stěnou. Pak vymalujte zbylou plochu stropu. Nyní jsou na řadě stěny: rohy natřete štětcem na ústřední topení (zárohákem), pak malujte teprve plochy. Válečkujte vodorovně, svisle a úhlopříčně, díky důkladnému rozetření kryjí barvy zvláště dobře.

Vzorky a obrázky

Pokud byste chtěli stěnu graficky ztvárnit, navrhněte si vzorek. V BAUHAUSU si můžete též zakoupit již hotové malířské šablony. Obrysy nakreslete opatrně tužkou na stěnu. Obliny se zdaří nejlépe „kružítkem“ z tužky a provázku. Jednou rukou zajišťujete konec provázku na stěně, druhá ruka vede tužku. Vyznačený vzor na stěně obtáhněte malířskou páskou a pevně ji přitlačte. Barvu nanášejte plochým štětcem.

Kreativní techniky při malování

Tupovací a odsávací technika dává stěnám zvláštní ráz. Obě techniky vyžadují dvojitý nátěr podkladové barvy, např. SWING COLOR interiérová barva. Tuto nechte vyschnout. Odlijte trochu barvy do ploché misky. Houbu nebo kousek hadříku vložte do vody a tento „náhradní štětec“ dobře vyždímejte. Nasajte jím trochu barvy a odtupujte rychle a rovnoměrně stěnu. Opačný postup je odsávací technika: suchou houbou nebo kouskem hadříku odtupujte z ještě vlhké stěny barvu, až je viditelný podklad.

Práce se šablonou

Ztvárnění stěn pomocí šablony: natřete napřed stěnu dvakrát disperzní barvou, např. SWING COLOR a nechte plochy zaschnout. Vypracujte si šablonu podle vlastní volby a přiložte ji na stěnu a tupujte šablonový vzor pomocí plochého štětce. Pod šablonou je možné namalovat barevný pás, který bude sloužit jako podklad pro následnou šablonovou malbu. I tento nátěr nechte zaschnout. Při návrhu šablon se vaší fantazii nekladou žádné meze.

Článek byl vyroben ve spolupráci se specialistou pro dílnu, dům a zahradu, firmou BAUHAUS.

Autor: Bauhaus (text), Pavel Zeman (foto), Pavla (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak vymalovat pokoj a kolik vás to bude stát 6  fotek

Jak vymalovat pokoj a kolik vás to bude stát

Vymalované stěny v našich pokojích mohou celému bytu dodat novou atmosféru. Zároveň barvy, které zvolíme, ovlivňují to, jak se v jednotlivých pokoj ...


Než začneme malovat interiér 6  fotek

Než začneme malovat interiér

Vánoce se pomalu blíží a každý chce mít domov určitě pěkný, až jej navštíví Ježíšek. Umýt okna, naleštit sklo i nábytek, vyčistit koberce a sedačku ...


Moření dřeva 12  fotek

Moření dřeva

Různé druhy dřeva se mohou zušlechtit, zesílit jejich typický charakter, barevně je změnit a současně je chránit. K tomu slouží moření. Surové dřevo d ...


Výherci poslední soutěže s BAUHAUS 2  fotek

Výherci poslední soutěže s BAUHAUS

Rok se chýlí ke konci a pro vás skončila poslední šance vyhrát poukázky na nákup v BAUHAUS. Pokud jste se chtěli pokusit získat možnost nakoupit vá ...


Veselé barvy v malé kuchyňce 5  fotek

Veselé barvy v malé kuchyňce

Bydlíte-li v panelovém domě s malou kuchyní a ještě menším jídelním koutem, můžete se inspirovat následnými úpravami. Barevné řešení jistě potěší oči ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×