Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Druhy pantů

Druhy pantů
Co si asi představíte, když uslyšíte, že někdo zíral, jako by mu „vypadla huba“ ze závěsů? Nebo že jen nesnesitelně „mlel závěsem“? Nic. Někdy totiž v řeči nelze náš pant (původně z němčiny) ničím nahradit. Stejně jako u nábytku. V podstatě však jde stále o totéž, a tak je obojí označení správné.
reklama

Představujeme Sensys - závěs s integrovaným tlumením

Nábytkové závěsy pohyblivě spojují jeho dvě části, zpravidla korpus a dvířka. Ne každý pant se však hodí na všechny typy dvířek a dveří. Proto si při jeho výběru musíme ujasnit, co od něj vlastně budeme chtít. Například jak velká a těžká dvířka ponese, či v jakém úhlu je bude otevírat. Při výběru je pak důležité uvědomit si fakt, že tento v podstatě mrňavý mechanizmus nejen že nesmí vrzat, ale především musí hodně vydržet. Vždyť i v okamžiku, kdy „nic nedělá“, nese celou váhu dvířek. Při jejich pohybu je pak značně namáhán i v případě, že s nimi zrovna necloumáme nebo netřískáme. A i v případě, že nejste zrovna v dobré kondici, takže si potřebujete alespoň trošičku něčím třísknout, to nevadí, neboť panty lze vybavit tlumením dovírání. Co se týká montáže pantů, je pro nás jistě důležité, aby byla pokud možno snadná a rychlá: vývoj technologií v této oblasti nám naštěstí vychází všestranně vstříc.

Některé druhy klasických závěsů

Aby dvířka držela zavřená, byla ještě poměrně nedávno kromě pantů opatřena magnety, přišroubovanými na horních i spodních hranách skříněk a dvířkách. Dnes je často spolehlivě nahrazuje vnitřní pružina pantu, jejíž předpětí (sílu dotažení) lze u některých druhů seřídit.

Z víka kláves na piánu známe pianový pant, kterým lze spojit dva díly po celé délce. Ve dvou šířkách a dvou barevných provedeních (mosaz a nerez) se prodává v metráži. Na patřičnou délku ho zkrátíme pilkou na kov a otřepy začistíme pilníkem. Upevnit ho musíme přesně a rovněž je dobré dát pozor na délku vrutů, průměr a tvar jejich hlav, který by do vybrání v pantu měl dokonale zapadnout, jinak nepůjde závěs zavřít a z materiálu se vytrhne.

Pro lítačky je určen pružinový pant, jehož odpor lze nastavit přiloženou kulatinkou a aretačním čepem. V hraně materiálu najdeme skryté panty, především ve skládacích dveřích, výklopných barech a rozkládacích stolech. Například ve vnitřních rozích kuchyňských linek se používají atypické panty, které se jednou částí složí, zatímco ta druhá dvířka jen otevírá ve větším úhlu. Kapitolou samou pro sebe jsou panty na sklo, pro které je třeba dát si u sklenáře dvířka navrtat, nebo takové, do nichž se skleněná deska vlastně nasouvá.

Sedm tipů jak na klasické panty

  1. Před koupí pantů je dobré přečíst si technický list a prozkoumat způsob jejich připevnění, vzdálenost od hrany materiálu a hloubku vrtání. A u kování, s nímž pracujeme poprvé, bychom si práci měli nejdříve zkusit nanečisto.
  2. Panty podle typu (liší se v roztečích šroubů a ve vzdálenosti umístění od hrany dvířek) zapustíme čtrnáct až šestnáct milimetrů hluboko.
  3. Některé panty jsou spojené napevno, jiné složené ze dvou či více částí s vloženým čepem a rozebíratelné. Buď jsou oboustranné, nebo musíme respektovat panty levé a pravé. Opravujeme-li starou kuchyňskou linku, jde obvykle o plastové panty, u nichž nebylo možné dvířka seřídit, a nešla regulovat ani síla pro dovření dvířek.
  4. Mají-li nábytkové panty dobře sloužit, musí být otvory pro ně naprosto kolmé. Pomůže nám stojanová vrtačka nebo vrtačka v přídavném stojánku s nastavitelným hloubkovým dorazem.
  5. U hladkých povrchů (překližka nebo laminovaná dřevotříska) si střed vrtání označíme špičkou, aby vrták po materiálu neklouzal.
  6. Speciální vrták na panty není levný: je osazen sk plátky (tvrdokov) a jeho vodící trn příliš nepřesahuje řezné nože na krajích, aby neprošel skrz, je-li hloubka otvoru malá. Ovšem kvůli dvěma dvířkům u kredence nestojí za to si drahý vrták kupovat – tím spíš, že v některých hobby marketech nám otvor pro pant udělají přibližně za 15 korun.
  7. Jsou-li dvířka o něco menší, takže mezi nimi vzniká mezera, pomohou nám distanční podložky pod protikusy pantů na vnitřním boku skříňky.

Více informací o pantech získáte u firmy Hettich.

Autor: Jiří Jan (text), Hettich (foto)

Související články

Univerzální vrtací šablona Accura od Hettichu 4  fotek

Univerzální vrtací šablona Accura od Hettichu

Nejenom truhláři, ale i domácí kutilové si občas domů nebo třeba na chatu chtějí vyrobit kus nábytku. Problém často bývá s rychlým, a hlavně přesný ...


Nábytek a puberta 15  fotek

Nábytek a puberta

Termínem vulkanismus odborníci označují období, v němž dospívající jedinec o své místo na světě bojuje intenzivními zvukovými projevy: nedokáže mluvit ...


Kouzla s drátěným programem v kuchyni 7  fotek

Kouzla s drátěným programem v kuchyni

Pokud pro nás není vaření pouze způsobem, jak přežít, shromáždí se nám během času velké množství pomůcek, z nichž některé nám kuchyňské práce ulehčují ...


Patro – 1. díl 16  fotek

Patro – 1. díl

Vestavné zvýšené patro pomůže snadno vyřešit místo pro postel, která by na zemi zabírala příliš mnoho místa. Prostor pod patrem pak může posloužit jak ...


Kvalitní kování pro komfort v kuchyni 13  fotek

Kvalitní kování pro komfort v kuchyni

Kuchyně snů, pod tímto slovním spojením je přesně tolik představ, kolik lidí se nad tímto tématem zamyslí. Co tedy potřebujeme, abychom se v kuchyni c ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×