Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Obkládání koupelny krok za krokem

Obkládání koupelny krok za krokem
Máte za sebou rekonstrukci bytového jádra a zbývá koupelnu obložit? Nebo jste se rozhodli dát do kuchyně dlažbu místo starého linolea? Prvním důležitým krokem je vybrat si správné obklady a dlažbu a druhým krokem je zjistit, jak při obkládání správně postupovat. Nic totiž není tak složité, jak se na první pohled může zdát, jen musíte vědět, jak na to. RAKO pro vás proto připravilo postup obkládání krok za krokem.
reklama

1. Příprava podkladu

Před samotným obkládáním musíme odstranit nečistoty, malty a ostatní nerovnosti. Důležité je vyrovnání stěn a následná penetrace. Hloubkový penetrační nátěr se doporučuje hlavně na savé podklady, tedy podklady s potřebou hlubšího zpevnění, zvláště před pokládkou keramických obkladů a dlažeb za použití cementových lepících tmelů, izolačních nátěrů a stěrek. Penetrace snižuje a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Tím zajišťuje dostatečný čas pro lepení tmelů a jejich přídržnost k podkladovým konstrukcím.

2. Rozměření

Podle skladby obkladů v kladečském plánu se zaměří výška pro založení obkladu a udělá se ryska ( přibližně v úrovni očí ). Pomocí hadicové vodováhy nebo laserového nivelačního přístroje se tato výška přenese na ostatní stěny a body se spojí v souvislou čáru, která slouží jako vodítko při obkládání. Stěny se rozměří tak, aby nám na některé straně nevznikaly velmi malé dořezy.

Zaměření pokládky pomocí DIGI přístoje a vodováhy

3. Nanesení lepícího tmelu

Lepidlo nanášíme zubovou stěrkou, zpravidla se používá velikost zubu č.6 nebo č.8 v závislosti na velikosti obkladu a rovině podkladu. Nejprve se nanese hladkou stranou a potom se natáhne zubovou stranou.

Natahování lepidla na stěnu

4. Obkládání stěn

Obklady pokládáme od nakreslené rysky směrem nahoru a následně pak dolů, za stálé kontroly svislé roviny. Poslední řadu dolepíme až po položení dlažby. Pro lepší přilnutí a srovnání obkladů poklepeme každou obkládačku gumovou paličkou.

Založení obkladu stěny, obkládání stěny

5. Měření podkladu

Při pokládce jak klasických, tak velkoformátových dlaždic je nejdůležitější naprosto rovný podklad. Rovinatost změříme buď klasickou vodováhou, většina stavebních firem už nabízí i hadicovou či laserovou vodováhu. Odchylka přípustná pro vaši podlahu je +/- 2 mm na 2 metry délky. Pokud je tato odchylka větší, je zapotřebí provést vyrovnání, a to nejlépe samonivelační stěrkovou hmotou. Rovněž se doporučuje zjistit zbytkovou vlhkost podkladu, která zvláště u podkladů na bázi sádry (anhydritu) hraje velkou roli (max. do 0,5 %) a může negativně ovlivnit výsledek práce.

Zaměření pokládky dlažby pomocí digi přístroje a vodováhy

Velmi podstatné je při pokládce nového materiálu volba správného lepícího tmelu. Je nutné vybírat podle druhu dlažby (slinutá, nasákavá), prostředí (terasa, podlahové vytápění) a podkladu (beton, dřevotříska). Pokud sdělíte tyto podrobnosti v prodejně keramiky, odborníci vám nabídnou lepidla na cementové bázi – flexibilní nebo standardní, případně speciální lepidla určená zejména pro lepení keramiky na kov nebo na pružné materiály jako je dřevotříska, sololit, překližka a jiné. Flexibilní lepidla jsou nutností i na plochy s podlahovým vytápěním nebo terasy. Věnujte také pozornost volbě "hřebenu", kterým se lepidlo nanáší. Jinou výšku hřebenu volíme např. na mozaiku nebo obklad, jinou výšku volíme pro podlahové materiály.

6. Pokládka

Dlaždice se kladou od středu, aby se nestalo, že u jednoho kraje bude ořez menší než deset centimetrů, což by se při lepení zleva doprava či naopak mohlo stát. Tím, že začnete plánovat i lepit uprostřed stěny, se lze podobným situacím vyhnout.

Založení dlažby pomocí vodováhy

Lepení dlažby

7. Řešení obkládání atypických míst v koupelně

V případě, že potřebujeme udělat otvor, např. na elektroinstalační krabičku nebo na vodoinstalaci, existuje několik způsobů, jak to provést. Nejdříve zaměříme a zakreslíme daný otvor. Následně použijeme vykružovací korunky nebo si otvor „nařízneme“ úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem a „oštípeme“ kleštěmi do požadovaného tvaru. Pokud nemáme úhlovou brusku můžeme otvor proklepat, a to pomocí malého kladívka a např. lešenářské roury. Tento způsob ale již vyžaduje určitou praxi.

Řešení obložení elektroinstalací

Obklad zabudované vany

8. Spárování

Pokud lepidlo vytvrdne, což bývá zhruba po 24 hodinách, je třeba ještě vyplnit mezery mezi jednotlivými obklady a dlaždicemi spárovací hmotou. Na začátku je potřeba pečlivě vyškrábat z mezer zbytek lepidla, které vystoupilo kolem dlaždic při lepení. Zamezíte tak nevzhledným flekům, které vzniknou, pokud se tmavě šedé lepidlo dostane do přímého kontaktu se světlejší nebo barevnou spárovací hmotou. Spárovací hmotu nanášíme gumovou stěrkou, kterou zapravíme do spár šikmým natahováním. Necháme zaschnout tak, aby se nám spárovací hmota ve spáře nemazala a poté odstraníme její přebytky mokrým molitanovým hladítkem. Po zaschnutí dočistíme obklad suchým hadrem.

Spárovací hmota už dávno nemusí být jen šedá, na výběr máte zhruba 25 odstínů, které lze sladit s dlaždicemi. Rozhodně byste měli v koupelně používat hmoty s hydrofobními přísadami. Ty jsou vodoodpudivé, čímž se minimalizuje zanášení spár a zvyšuje se hygiena keramického povrchu.

Spárování stěny, spárování podlahy

Mytí po spárování, finální mytí

9. Silikonování

Ve všech rozích je zapotřebí provést silikonovou spáru kvůli možnému pnutí materiálu. Nejprve vložíme do rohové spáry temovací provazec, pak pomocí aplikační pistole naneseme silikonový tmel, který postříkáme rozprašovačem, do kterého nalijeme vodu se saponátem a pomocí stěrky na silikon odstraníme přebytečný materiál.

Silikonování vnitřního rohu stěny a podlahy, akrylátování vnitřních rohů stěny a stropu

10. Finální úpravy

Jedním z posledních kroků při stavbě či rekonstrukci koupelny je osazení zařizovacích předmětů. V praxi řečeno, navrtání děr pro její uchycení. To může být problematické, pokud jsme na obložení stěn použili dlaždice ze slinutého střepu. Zde je zapotřebí použít speciální, většinou vodou chlazené vrtáky. U obkladu s pórovinovým střepem je toto jednodušší. Označíme si místo, kde budeme vrtat, to si naťukneme nějakým důlčíkem (pro lepší udržení polohy vrtáku) a za pomoci diamantového vrtáku uděláme díru (bez příklepu).

Navrtání otvorů pro zařizovací předměty

Pokud stojíte před výběrem keramických obkladů a dlažeb a patříte mezi ty, kteří chtějí moderní design, originální dekorace a kvalitu, pak vás jistě zajímavou nabídkou překvapí česká značka RAKO.

Více na www.rako.cz.

Autor: RAKO (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika 5  fotek

S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika

Mozaiky se na výsluní vrátily s módou velkoformátových dlaždic. Nynější módní trendy potvrzují, že se především nové či modernizované interiéry bez ...


KVK - Lepidla na každou stavbu 7  fotek

KVK - Lepidla na každou stavbu

Společnost Krkonošské vápenky Kunčice, a.s., není jen výrobcem stavebních hmot a materiálů, ale také kvalitních a všestranných lepidel. Jednou z hl ...


Listely v obkladech 5  fotek

Listely v obkladech

Obložení koupelny nebo kuchyně keramickými kachlíky můžete dokončit nebo v obkladu ve výši očí ozvláštnit speciálními pásky dekorativních obkládaček, ...


Antikutil - obklad z minulého století 5  fotek

Antikutil - obklad z minulého století

Šálí vás zrak, že to není možné? Ale je a bývalo, to když se dlaždičky před lepením máčely a bohužel i mnoho let po tom. Vždy jde zkrátka o řemeslníka ...


Jak na spáry v obkladech 5  fotek

Jak na spáry v obkladech

Spárami v obkladech se většinou zabýváte hned po položení dlaždiček, anebo když se začnou drolit a plesnivět. V prvním případě je práce radostnější, p ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
1
Pojezd sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 8.11.2016 10:00 Lucie
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
0
Reklamace vany Bette Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Paneláková koupelna svépomocí Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milan
0
instalace sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
Pojezd sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 8.11.2016 10:00 Lucie
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×