Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Oblíbené zahradní pergoly

Oblíbené zahradní pergoly
Zahradní pergoly byly v první řadě dřevěnými stavbami, které nebyly určené lidem, ale sloužily jako opory popínavým rostlinám. Posléze lidé ocenili příjemný stín, který zahradní pergoly v horkém létě vytvářely, a začali do pergoly stavět zahradní nábytek, aby tak vytvořili příjemné místo k odpočinku na zahradě. Co stavba takové pergoly obnáší a kdy se pro ni rozhodnout?
reklama

Definice zahradní pergoly

Zahradních staveb je několik druhů. Každá plní svou funkci a má specifické vlastnosti. Co se tedy skrývá pod pojmem zahradní pergola? Je to dřevostavba, nejčastěji obdélníkového tvaru bez zastřešení, jen s dekorativními krokvemi, které jsou často popnuty rostlinami. Na krokvích může být položen rákos či bambusová rohož, aby pod pergolou vznikl v letních slunečných dnech stín. Zahradní pergoly v současnosti mohou být i plně zastřešené, přičemž na zastřešení se nejčastěji používají průhledné polykarbonátové desky.

Umístění zahradní pergoly

Chcete-li stavět pergolu, zjistěte nejdříve, zda váš pozemek splňuje nutné podmínky. Týkají se prostoru, terénu, ale i účelu, který má zahradní pergola plnit. Samozřejmě by také měl existovat důvod, proč postavit právě pergolu. Stín totiž mohou poskytnout i jiné, možná i méně náročné prostředky. Místo pro pergolu by mělo být rovné nebo s možností jej do roviny srovnat. Toužíte-li po pergole ve svahu, terén je možné upravit do roviny a pergolu zapustit (okolní svah lze pak osázet květinami) nebo pergolu postavit na vyvýšené místo a využít ji i jako místo pro rozhled do okolí.

Ukotvení zahradní pergoly k domu

Častěji se pergoly stavějí v zahradách samostatně, ale lze je samozřejmě přistavět i přímo k domu a rozšířit tak například stávající terasu nebo zastřešit balkón. Výhodou samostatné dřevostavby je nezávislost na stylu domu, větší variabilita umístění v zahradě, kde pak není nutné podřizovat se obytné stavbě ani velikostí, ani umístěním. Na druhou stranu je výhodou přistavěné pergoly možnost rozšíření odpočinkového místa v blízkosti domu a také fakt, že „ušetříte“ některé nosné prvky pergoly.

Pergola pro dekoraci

Podle účelu, který mají pergoly plnit, je lze rozdělit na obytné a čistě dekorativní. Posledně jmenované mají pouze dekorativní úlohu a jejich rozměry bývají mnohem menší než v případě obytných. Patří mezi ně i různé oblouky nebo stěny, které nechávají majitelé zahrad popnout různými rostlinami.

Obytná zahradní pergola

Hlavní funkcí zahradní pergoly, která není určena pouze jako opora pro popínavé rostliny, je pak poskytovat místo k odpočinku, relaxaci, posezení. Je to v podstatě odpočinková zóna, která nabízí bezprostřední kontakt s přírodou, zahradou, zelení. Na rozdíl od altánů a obytných zahradních domků je tento kontakt silnější, a to díky otevřenosti stěn a možnosti pohybu. Nevýhodou je, že nezastřešená pergola vás většinou neochrání před nepříznivým počasím, kterému je na rozdíl od ostatních zahradních staveb plně vystavena.

Obytné zahradní pergoly mohou svou konstrukcí a umístěním plnit ještě několik dalších úloh: jsou nejen dekorativní, fungují jako podpora pro pnoucí rostliny, ale zároveň zastiňují plochu pod pergolou před sluncem a také zakrývají klidovou zónu před zraky sousedů či kolemjdoucích.

Materiál na stavbu zahradní pergoly

Na stavbu pergol se nejčastěji používá smrkové dřevo, které je dostupné a levné. Vzhledem k tomu, že na dřevo pro stavbu zahradní pergoly nejsou kladeny takové nároky jako na obytné dřevostavby, tento materiál postačuje. U přistavěné pergoly se musí dát velký pozor na výběr vhodného materiálu, protože dřevo má tendenci se kroutit. Existuje tedy nebezpečí, že by taková pergola mohla poničit samotný dům. Co se týče upevnění, měla by být tato zahradní stavba kotvena do země na betonové patky sahající do nezámrazné hloubky. Nosné dřevěné sloupky zahradní pergoly se k této betonové patce připevňují pomocí železných pozinkovaných kotev.

Zvládnete to sami?

Pokud přemýšlíte o tom, že vystavíte pergolu svépomocí, mějte na paměti, že vyžaduje určitou znalost práce se dřevem, vhodné pracovní nářadí a hlavně vhodný materiál. V první řadě je důležité vytvořit dobré základy, tedy vykopat jámy do nezámrazné hloubky, zhotovit betonové patky s železnými pozinkovanými patkami (aby odolaly korozi), které jsou nad okolním terénem. Dále je třeba si připravit a postavit nosné sloupy s pozednicí. Pozednice s nosnými sloupy pak zpevníte vzpěrami a nakonec na pozednice přiděláte krokve.

Správné ukotvení zahradní pergoly v zemi

Pozor však na úskalí, která by mohla výsledný efekt zhatit. Je nezbytné především dobré ukotvení k zemi, kolmost samotné dřevostavby a odolnost a zabezpečení proti větru. V případě plného zastřešení je dobré uvážit nosnost dřevostavby v zimních měsících, kdy bude zahradní pergola zatížena i sněhem. Stejně tak přemýšlejte při jejím zastřešení (nebo si raději nechejte poradit od odborníka), zda bude schopna odolat silnému větru. Samozřejmě, že pokud nepatříte mezi zručné domácí kutily nebo nejste přímo truhláři, pergolu zaměří, navrhne a postaví některá z mnoha firem, která na ni přirozeně poskytne i záruku.

Co na podlahu?

U obytné zahradní pergoly budete nejspíš přemýšlet i o pevné podlaze. Můžete zvolit dřevo, stejně jako na samotnou konstrukci, které je pohledově zajímavější i příjemné na dotek bosou nohou, ale náročnější na údržbu. Dlažba je proti tomu bezúdržbová a více odolná proti poškození zahradním nábytkem.

Jak dlouho vydrží?

Životnost zahradní pergoly je řádově desítky let a závisí samozřejmě na několika faktorech. Mezi jiným na klimatických podmínkách, ale také na ošetření dřeva kvalitním lakem odolným proti vodě a UV záření a dále na samotné údržbě pergoly během roku. S tím by vám měl poradit truhlář nebo dodavatel materiálu.

Tipy

Pokud přemýšlíte o tom, kam v blízkosti právě vašeho domu postavit pergolu, obecně platí, že je nejvhodnější vystavět ji na takovém místě, kde bude dostatečně využívána a kde bude plnit funkci, pro kterou byla pořízena. Zahradní pergoly se nejčastěji umisťují do severní, východní a severovýchodní části pozemků, kam dopadají sluneční paprsky odpoledne, tedy v době, kdy v pergole trávíte nejvíce času.

Zahradní pergola není stavba v pravém slova smyslu, proto by měla být její konstrukce lehká, odpovídající účelu, neměla by být dominantní, a konkurovat vzhledem domu – jde primárně o rostliny, nikoli o konstrukci. Pergola při domě představuje přirozený přechod mezi interiérem a exteriérem, který může být zastřešený a chránit okolí domu před deštěm. Střecha může být ze skla, lamel nebo polykarbonátových desek.

Vybíráme z časopisu DOMOV.

Autor: Kateřina Nová, odborná spolupráce Václav Černý

Související články

Pergoly, altánky, loubí – konstrukce 25  fotek

Pergoly, altánky, loubí – konstrukce

Základem při stavbě pergoly nebo jiné zahradní stavby je vytvoření rovného podkladu. Někdy je také možné, sluší-li to stavbě, nebo když není jiná možn ...


Jak se staví zděná pergola 8  fotek

Jak se staví zděná pergola

Stavba zděné pergoly je dobrým rozhodnutím. Má nesčetný počet výhod, mimo jiné i dlouhou životnost, vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům i pr ...


Střešní konstrukce na pergolu 6  fotek

Střešní konstrukce na pergolu

Stavba pergoly je velmi příjemná záležitost. Avšak určitou pozornost zvláště při svépomocné stavbě musíme věnovat střešní konstrukci. Ta musí vydrž ...


Výsuvná zastínění pro pohodu na terase 11  fotek

Výsuvná zastínění pro pohodu na terase

Když letní deště vystřídá slunce, přinutí nás jeho paprsky přemýšlet o zastínění oken, teras a balkonů. O možnostech, které máme, jsme na našich strán ...


Stavba pergoly – 2. díl 25  fotek

Stavba pergoly – 2. díl

Zastřešená pergola nás schová nejen před deštěm, ale i před silným sluncem. Použitý zastřešovací materiál v mléčně opálové úpravě světlo odráží a rozp ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ivo
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×