Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Obnova trávníku

Obnova trávníku

Trávník si zaslouží pečlivou a pravidelnou péči. Pokud není jeho stav po zimě ideální, je na čase ho trochu oživit. Pro správnou péči je potřeba určit příčinu problému. Těch může být celá řada.

reklama

Základem každé péče o trávník je jeho vertikutace. Vertikálním sekáním rozumíme naříznutí travního drnu na trávníkové ploše za účelem odstranění starého řeziva, plevele a mechu. Tím se vytvoří prostor pro nová, zdravá a silná travní stébla. Po provedení vertikutace se rovněž zlepší přívod vody a přísun hnojiva.

Používáním kvalitních hnojiv a přípravků pro obnovu trávníku si zajistíte dokonale zelený pažit po celou sezónu

Vertikutace pro rychlou obnovu

Pro velmi malou anebo obtížně přístupnou plochu jsou ideální ruční vertikutátory. Pro dosažení dobrého výsledku je ale potřeba zapojit trochu fyzické síly. Snadnější práce je s elektrickým vertikutátorem. Pokud jsou ale tyto přístroje příliš lehké, nedostanete se u tvrdé půdy hluboko, v takovém případě zkuste položit na vertikutátor pytel s pískem nebo substrátem, zvýšíte tak jeho zatížení. Pro velké trávníky je ideální benzínový vertikutátor. Tyto zahradní stroje si hravě poradí se suchými, tvrdými půdami. Na druhou stranu jsou náročnější na údržbu, vydávají hlasitější zvuky a zplodiny.

Základní péče o trávník

Na trávníku se mohou objevit světlá, žlutá či lysá místa. Hlavními příčinami může být nedostatek živin, světla nebo vody, anebo naopak přílišná vlhkost. Živiny trávníku dodají speciální hnojiva určená na konkrétní typ trávníku.

Například dlouhodobé hnojivo FloraSelf je vhodné pro všechny druhy trávníků, 10 kg množství vystačí asi na 320 m, pro dokonalou výživu nově zasetého trávníku je ale ideální Startovací hnojivo FloraSelf, které zvyšuje odolnost mladých výrůstků.

Při dosévání holých a poškozených míst v trávníku používejte vhodné dosévací travní směsi, startovací hnojiva a trávníkové substráty

Nedostatku světla lze předejít výsevem speciálního trávníku do stínu. Pokud je trávník příliš vyschlý, je důležité trávu nesekat příliš na krátko a na velmi suchá místa vysázet trávník do sucha. Pokud je naopak trávník až příliš vlhký a hromadí se na něm voda, je potřeba zvýšit propustnost vody – například vybudováním drenáže nebo zkypřením půdy, vertikutací, nasypáním písku.

Odstranění plevele a mechu

Mech a plevel lze z trávníku odstranit pomocí prostředků pro hubení plevele a mechu. Při aplikaci postupujte vždy podle návodu k užití, přípravek jednoduše naneste v požadovaném množství na trávník a zhnědlý mech, popřípadě odumřelý plevel, odstraňte hráběmi. Trávník ideálně rovnou pohnojte.

Pro zabránění dalšího růstu plevele a mechu je důležitá dobrá péče o trávník. Pravidelně zavlažujte a hnojte, trávník nestříhejte na méně než 4 cm a na jaře proveďte vertikutaci. Mech může vznikat také v důsledku příliš nízkých hodnot pH půdy, což lze zjistit na základě analýzy půdy. Při příliš nízkých hodnotách pH se doporučuje zavápnění.

Odstranění čarovných kruhů

Často v půdě chudé na živiny, písčité či zhutnělé, ve které chybí půdní kultury, se objevují 2 – 5 cm velké houby, které jsou uspořádány do tvaru kruhu a na zemi tvoří vodě nepropustný houbový spletenec – podhoubí. Trávník je v místě výskytu těchto hub někdy již odumřelý. Pokud je výskyt mírný, může trávník zachránit okamžité hnojení s obsahem dusičnanů, pokud to nepomůže, je potřeba provést hloubkové zkypření a odstranění zhutnělé půdy. Pokud je výskyt silný, musí se trávník hloubkově odstranit a založit nový.

Sněžná plíseň

Sněžná plíseň je onemocnění trávníku mokrou hnilobou. Nejprve se projeví malými kruhovými skvrnami, které mohou být velké až 30 cm v průměru. Tato plíseň se stane problematickou teprve v ten okamžik, když se spojí několik faktorů, které nahrávají jejímu rozšíření, jako například delší pokrytí trávníku sněhem či listím, hromadění vody, výkyvy teplot kolem bodu mrazu, mírná zima nebo příliš silné hnojení dusičnany a zavápnění před příchodem zimy.

Přímá ochrana není možná, jelikož používání fungicidů na trávníkových plochách na zahradách je zakázané. Skvrny sice obvykle zmizí při vyšších teplotách, nicméně napadené části by se měly shrabat a odstranit. Jako prevence může pomoci provzdušňování půdy na jaře a na konci léta, odstraňování spadaného listí. Na podzim používejte výhradně draselná hnojiva na podzimní trávník a nevápněte, hodnota pH by neměla být vyšší než 6,5, na bezvětrných, stinných místech vysévejte pouze trávník do stínu.

Odstranění řas

Řasy vytváří černý povlak mezi jednotlivými druhy trav na trávníku. Vyskytují se především při mírných zimách vzhledem k déle přetrvávajícímu vlhkému počasí a mírným teplotám, hlavně na zhutnělých půdách, kde se hromadí voda. Pokud v trávníku objevíte řasy, proveďte vertikutaci a hrabáním odstraňte povlak. Hnojte draselnými hnojivy, například FloraSelf Select pro podzimní trávník. Pomocí půdních aktivátorů, kompostu a substrátů zlepšete strukturu půdy. U velmi zhutnělých půd zvyšte propustnost – toho docílíte rovnoměrným posypáním trávníkovým pískem.

Autor: Hornbach (tisková zpráva)

Související články

4 tipy, jak zařídit skleník 5  fotek

4 tipy, jak zařídit skleník

Nacházíte-li se v životní etapě, kdy preferujete zdravé produkty vypěstované vlastními silami před bezpracným nákupem v supermarketu, pořiďte si sk ...


Balkónová zahrádka přinese vitamíny na váš stůl 7  fotek

Balkónová zahrádka přinese vitamíny na váš stůl

Měli jste za to, že balkony, lodžie a terasy jsou vhodné leda tak pro muškáty a pelargónie? Už dávno neplatí, že balkony musí být ověšeny velkým mn ...


Jak obnovit trávník a vrátit ho zpět do formy 4  fotek

Jak obnovit trávník a vrátit ho zpět do formy

Máte před očima trávník, který už toho hodně zažil a přáli byste ho dát do původního stavu? Sestavili jsme pro vás několik tipů, jak dostat trávník ...


Jak zkrotit dřeviny na zahradě 7  fotek

Jak zkrotit dřeviny na zahradě

Na podzim je nutné provést celoroční přistřižení všech stromů, keřů a dřevin. Díky tomu jim zůstane dostatek síly na přezimování a na jaře mohou bo ...


Objevte kouzlo vlastní biozahrádky 2  fotek

Objevte kouzlo vlastní biozahrádky

Slova jako bio, eko nebo přírodní jsou v dnešní době hojně využívaná. Setkáváme se s nimi v potravinářství, oděvním průmyslu nebo například u kosme ...


5 aktuálních trendů v zahradním nábytku 21  fotek

5 aktuálních trendů v zahradním nábytku

Dřevěný, plastový nebo kovový? Nebo rovnou hit léta v podobě umělého ratanu? Jaký zahradní nábytek bude vaším novým společníkem na terase, zahradě ...


Jak používat řetězovou pilu 4  fotek

Jak používat řetězovou pilu

Řetězová pila je přístroj s velmi širokým spektrem využití od kácení a zpracování dřeva v lese, přes zpracovávání palivového dřeva v domácnosti, te ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×