Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak chránit stromy proti zvěři

Jak chránit stromy proti zvěři

Zima je pro rostliny obdobím vegetačního klidu, ovšem pro zvěř je znamením nedostatku potravy. Jakmile kraj pokryje sněhová nadílka, lesní a polní zvěř začne shánět potravu i tam, kam se obvykle po zbylý rok neodváží vstoupit. K chuti přijdou mladé výhonky stromů a rostlin, zvěř okouše i lýko, bez kterého strom uschne. Jak tedy chránit před okusem stromy a keře?

reklama

Pokud nemáte dostatečně zabezpečenou zahradu kvalitním oplocením, můžete očekávat nečekané návštěvníky. Proto je důležité ochránit alespoň samotné stromy, zvláště ty mladé. U starších dojde s největší pravděpodobností jen k okusu nových pupenů na konci větví a to jen do výšky, kam se zvěř dostane. U mladých stromů může dojít i k okusu lýka. Zde pomůže několik jednoduchých rad.

Mechanická ochrana

Kmen lze ochránit pletivem či zábalem kmene. K tomu slouží různé chráničky, ať už z plastu či kovu. Výhodou plastové chráničky je její pořizovací cena, ovšem s tím souvisí i životnost. Protože čím levnější plast, tím kratší doba použitelnosti. Již za dvě zimy se plast začne lámat a můžete jít kupovat novou ochranu. Z dlouhodobého hlediska je tedy účinnější zvolit chráničku z kovu, nejlépe pletiva. Pokud pletivo dobře umístíte a zajistíte, máte vyhráno. Pokud nemáte stromů moc, můžete kmeny obehnat i jednoduchým dřevěným plůtkem. Tento způsob je vzhledem k náročnosti ochrany dřeva trochu neefektivní.

Před zvěří je potřeba ochránit i keře nebo živé ploty. Zvláště túje velmi trpí po nájezdu hladové zvěře. Pokud máte nově vysazený živý plot a srnky si pochutnají na mladých výhoncích, růst stromků se velmi zpomalí a trvá pak i celou sezónu, než se vzpamatuje. Zde by ovšem plot nebyl moc vhodný, proto je dobré pomoci si chemickou ochranou.

Zdroj: Depositphotos.com

Chemická ochrana

Tento způsob ochrany stromů a keřů není žádnou novinkou. Pachové ohradníky se používají již delší dobu v lesnictví. Přípravky se buď stříkají, nebo natírají. Tento způsob není ovšem trvalý, ochrana je zaručena jen omezeně, v závislosti na množství dešťových přeháněk výrobce zaručí jen 2 – 6 měsíců, poté je potřeba aplikaci zopakovat. Výhodou je tedy snadný způsob použití, nevýhodou je vyšší pořizovací cena a kratší doba účinnosti.

Rady našich babiček

Je jen na každém uživateli, který způsob si zvolí, co je pro něj praktičtější. Pokud nechcete sahat po chemii z obchodu ani kupovat a natahovat nevzhledné pletivo, můžete si pomoci někdy méně, někdy více osvědčenými způsoby našich babiček. Několik pramenů uvádí, že zvěř odradí voňavé mýdlo. Nevím tedy, jestli stačí mýdlo nastrouhat a posypat do místa vstupu, či si připravit mýdlový roztok a postříkat jím stromy a keře. Moje babička zas vylévala lógr z kafe na záhony. Často se i používaly lidské vlasy.

Tyto babské rady se zakládají na faktu, že je potřeba zvěři pokazit příjemnou vůni, jež z naší zahrady cítí. V prvé řadě je nutné odstranit lákadla v podobě spadaného ovoce, ať už ponechaného pod stromy nebo vyhozeného na kompost. I když popadaná jablka by se neměla volně na kompostu nechávat v žádném případě, protože při tlení se z nich uvolňují spóry plísní. Proto je vždy ještě přikryjte trávou z posledního sekání nebo v kompostu vytvořte dolík, jablka do něj nasypte a okolním materiálem zasypte.

Za poslední zmínku stojí i zvuková ochrana. Není na škodu umístit na zahradu větrné zvonkohry, které by mohly rušit vysokou zvěř, pro drobné škůdce, jako jsou kuny či hlodavci, pak zvolte třeba ultrazvukové odpuzovače. Jejich pořizovací cena je v řádu několika stokorun, zvonkohru si můžete vyrobit svépomocí. Ovšem účinnost není zaručena.

Máte nějaký osvědčený návod, jak zabránit zvěři v okusu stromů a keřů v zimním období? Napište nám své tipy do diskuse, či na náš Facebook.

Autor: Pavlína Wagnerová (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Leden v zahradě 6  fotek

Leden v zahradě

Zahrádku po teplotně většinou velmi proměnlivém prosinci zpravidla ovládne mrazivá paní Zima. Mrazivý a bílý leden také nejvíce zahrádce prospívá. Nej ...


Sněhový kabát stromy netěší 11  fotek

Sněhový kabát stromy netěší

Díváte se zasněně na zasněženou zahrádku, říkáte si, jak sněhový kabátek stromkům a keřům sluší a jaký je to idylický pohled. A možná vás vůbec nen ...


Čím v zimě přilepšit malým opeřencům a jaké dobroty jim nasypat do krmítka? 6  fotek

Čím v zimě přilepšit malým opeřencům a jaké dobroty jim nasypat do krmítka?

Zimní měsíce, zasněžená a promrzlá země neskýtá malým opeřencům příliš možností, jak přijít k potravě. Pokud máte možnost umístit na zahradu, balkó ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:24 Jirka
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
22
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×