Právě soutěžíme o:
pomocníky na grilování pomocníky na grilování
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Okna napoví o charakteru domu

Okna napoví o charakteru domu

Stavíte nový dům nebo stojíte před rekonstrukcí starého? Tak vás jistě nemine rozhodnutí týkající se výběru oken. Podobně jako v jiných odvětvích i v tomto případě ovlivňují poptávku módní trendy. Na úvod tedy stručné konstatování: v současné době jsou v kurzu velké prosklené plochy, šedá, respektive antracitová barva a převládají ostré hrany nad kulatými.

reklama

Výplně otvorů, ať už se jedná o okna nebo dveře, jsou z hlediska designu jedním z nejdůležitějších atributů, který ovlivňuje celkový ráz budovy. Volba velikosti a tvaru oken rovněž záleží na tom, jakým způsobem bude dům užíván a jaké má majitel nemovitosti priority a zvyklosti. Velké prosklené plochy například nabízejí nadstandardní příděl světla, v uspořádání interiéru jsou ale problematické, protože na prosklenou stěnu nepověsíte obrázek ani knihovnu. S odkazem na charakter budovy je žádoucí rovněž věnovat pozornost způsobu otvírání oken nebo členění velkých ploch na menší atd. Novostavby sice poskytují větší volnost v rozhodování, ale i v těchto případech je dobré vše pečlivě promyslet a zvážit, a to nejen z pohledu velikosti a designu, ale také použitých materiálů, technického řešení, bezpečnosti a záruky.

Plastová okna stále populární

Až netušené možnosti z pohledu designu nabízejí investorům plastová okna. Na rozdíl od dřevěných nebo hliníkových oken poskytují nejširší výběr jak z pohledu barevného ladění, tak i povrchových úprav.

Do popředí zájmu se například dostaly dvoubarevné kombinace, u kterých vnější barva okenního systému ladí s barevnými prvky fasády a vnitřní zase s charakterem interiéru. Stále populární zůstávají dřevodekory, zatímco mezi barvami jsou na vzestupu tmavé antracitové odstíny, které se dobře vyjímají zejména u rozměrově nadstandardních okenních elementů, jež jsou reflexí moderní architektury.

Velkou výhodou plastových oken je dlouhá záruka, životnost, odolnost vůči slunečnímu záření a snadná údržba. Pravděpodobně nejširší designovou nabídku má v oblasti okenních profilů společnost REHAU, která v katalogu KALEIDO FOLIE prezentuje přes 220 barev včetně dřevodekorů. Firma REHAU, která sází především na nekompromisní německou kvalitu svých produktů, se nikdy nespokojí s tím, co má, ale neustále posouvá vývoj oken dopředu. V loňském roce například představila plně probarvené antracitové profily nebo zcela nové dřevodekory KALEIDO WOODEC s neuvěřitelně věrnou kopií povrchové struktury dřeva.

Velké prosklené plochy jsou žádané

Potřeba více světla a intenzivnějšího pocitu spojení s okolím je důvodem stále větší poptávky po velkých rozměrech okenních prvků, které již nejsou dominantou pouze novostaveb. Prosazují se úspěšně i u rekonstrukcí. Populární jsou zejména HS portály.

Materiálové vlastnosti PVC oken dříve limitovaly jejich použití u nadrozměrných prvků a tento segment byl v podstatě obsazen okny hliníkovými. Dnes tomu tak není.

REHAU díky kompozitnímu materiálu RAU-FIPRO s výrazným podílem skelných vláken vyrábí systém GENEO, který kromě vynikajících tepelněizolačních vlastností a hlukového útlumu umožňuje vyrábět okna velkých rozměrů s vysokou stabilitou a tvarovou stálostí.

V 90 % případů nemusí mít okna ocelové výztuhy, což na jedné straně snižuje hmotnost a na straně druhé umožňuje využít vnitřní prostor profilu pro dodatečné funkce (nadstandardní tepelnou izolaci, integrovaný systém větrání nebo alarm atp.).

Letos představená druhá generace kompozitního materiálu RAU-FIPRO X přinesla ještě větší rozměry (až 2,8 m do výšky) a stabilitu (zvýšenou o 10 %) než tomu bylo u verze předchozí. Samozřejmostí je certifikace tohoto systému pro pasivní domy.

Technické parametry a vlastnosti oken jsou dnes na zcela jiné úrovni, než tomu bylo před dvaceti lety. S vědomím toho, že i v legislativě dojde v blízké době ke změně parametrů, které budou muset okna splňovat, je investice do kvalitních oken namístě, neboť zvyšuje nikoliv bezvýznamně hodnotu nemovitosti.

Další zajímavosti najdete také na stránkách www.rehau.cz.

Autor: Rehau (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nový dřevodekor je lepší než originál REHAU 3  fotek

Nový dřevodekor je lepší než originál REHAU

Přední světový výrobce okenních profilů, vždy s předstihem reaguje nejen na neustále rostoucí požadavky trhu, ale také se přizpůsobuje současným tr ...


Velké rozměry oken jsou moderní 4  fotek

Velké rozměry oken jsou moderní

Společným prvkem současné architektury jsou velké prosklené plochy. Důvod je zřejmý. Potřeba více světla a intenzivnějšího pocitu spojení s okolím. ...


Propojte obývací pokoj s exteriérem - Velkoformátové posuvné dveře si budete užívat 4  fotek

Propojte obývací pokoj s exteriérem - Velkoformátové posuvné dveře si budete užívat

Propojit obývací pokoj s exteriérem širokými prosklenými dveřmi a užívat si bezprostředního kontaktu s okolní přírodou je přáním nejednoho majitele ...


Barevnost okna dotažená k dokonalosti 3  fotek

Barevnost okna dotažená k dokonalosti

Již delší dobu se mění pohled na celkové ztvárnění okna a barva hraje v současné architektuře významnou roli. Dvoubarevné kombinace okenních profil ...


Čistící sada pro snadnou údržbu okenních profilů 2  fotek

Čistící sada pro snadnou údržbu okenních profilů

Mytí a údržba oken patří mezi ty méně populární činnosti, ale stejně jako ostatní druhy úklidů je jednou za čas zkrátka nevyhnutelné. I když největ ...


Výměna okna 29  fotek

Výměna okna

Dosloužilo vaše staré okno, netěsní, je pod ním průvan, zatéká okolo něj a místnost nelze v zimě vytopit? Vyměňte je za nové.


Výherci čistící sady pro snadnou údržbu okenních profilů 2  fotek

Výherci čistící sady pro snadnou údržbu okenních profilů

Mytí a údržba oken patří mezi ty méně populární činnosti, ale stejně jako ostatní druhy úklidů je jednou za čas zkrátka nevyhnutelné. I když největ ...


Střešní okna v podkroví 5  fotek

Střešní okna v podkroví

Na nevyužité půdě rodinného domku si můžete postavit třeba i celý byt. V obytném podkroví nabízejí místnosti díky šikmým stěnám a trámům většinou nety ...


Je potřeba pečovat i o plastová okna? 3  fotek

Je potřeba pečovat i o plastová okna?

Plastová okna jsou oblíbená nejenom kvůli příznivé, ale jejich nespornou výhodou je to, že nevyžadují kromě běžného umytí prakticky žádnou speciáln ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 14.7.2019 11:36 jana
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 13.5.2019 13:19 Luba
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.3.2019 18:50 Jan
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
0
Vlez na půdu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 29.10.2018 15:25 Pavel
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
8
dřevostavby(rámová konstrukce+OSB) Novostavby
Poslední příspěvek: 9.3.2018 13:44 David Říha
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×