Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Oleje a olejovosky bez závoje. Dobré rady.

Oleje a olejovosky bez závoje. Dobré rady.

Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i Česku dostávají do středu zájmu veřejnosti. Jejich spotřeba stoupá a jsou postupně používány i na plochy, kde je jejich použití nevhodné, nebo neopodstatněné. Výsledkem potom je zklamaný uživatel a zarytý odpůrce. A to je druhý extrém – zásadně proti a nebo nekriticky používat. Kde je střed.

reklama

Oleje a olejovosky nejsou levná záležitost. Je nutné zvážit, zda vynaložená investice splní vaše očekávání. Jenže očekávání je značně ošemetná záležitost. Očekávání má totiž dvě zcela protichůdné roviny. Jedna rovina může být pro někoho na 1. místě především požadavek na životnost a praktičnost. Pro druhého, hlavně movitějšího zákazníka, může být na 1. místě především estetický výsledek. Co když ale někdo chce obojí? Babo raď! Pokusíme si problém blíže ujasnit.

Fakta

Čím oleje a olejovosky zlákají zákazníka? Odpověď je jednoduchá. Svým vzhledem a na omak mimořádně příjemným povrchem. Je to ale ta hlavní vlastnost těchto produktů? Není. To je pouze jedna tvář olejů a olejovosků.

Trochu teorie

Většina olejů na dřevěné podklady jsou vyrobeny na bázi lněného oleje nebo podobných zasychajících olejů s podobnými vlastnostmi, které ale lze přísadami ovlivnit. Při styku se vzdušným kyslíkem polymerují - tvrdnou. To se pro uživatele projeví jako zasychání. Polymerizace má exotermický charakter. To znamená, že hadr namočený v takovém oleji se může při schnutí vznítit. Proto se znečistěné hořlavé látky (např. hadry) po ukončení práce musí ukládat do kovových nádob a zalít vodou.
Díky těmto polymerizačním vlastnostem se oleje ve směsi s různými přírodními pryskyřicemi používají jako impregnační látky pro povrchovou úpravu dřeva.
Při použití olejů k povrchové úpravě dřeva dojde k dokonalé penetraci dřeva. Olej se vsákne a vlivem přístupu vzduch začíná za mírného smršťování zasychat.

Povrch dřeva, jak je tomu u klasických laků, nebude pokrývat a neuzavře. Naopak se vsákne do pórů a zanechá zcela jasný, nikoli však lesklý povrch, který vykreslí texturu dřeva. Po zaschnutí povrch dřeva výrazně zpevní, zvýší odolnost proti mechanickému poškození a působení vlhkosti a vody. Povrch zůstane částečně prodyšný a bude umožňovat dřevu tzv. dýchat. Současně ale tato vlastnost bude dále umožňovat pozvolné pronikání vlhkosti do dřeva.

Tento povrch ale zdaleka nebude tak tvrdý a odolný na mechanické namáhání jako u moderních laků. Dobré laky vytváří tvrdou, pružnou a odolnou vrstvu, která je navíc i schopna velmi dobře odolávat působení vody. A to vše po relativně krátké době několika dní, max. týdnů. Konec krátké teorie.

Závěr

Z výše uvedeného vyplývají základní vlastnosti olejů a jejich použití.
Všude tam, kde budeme požadovat maximální odolnost na oděr, vodu, bytové chemikálie, velmi rychlý náběh těchto vlastností, minimální údržbu, a kde nám nebude esteticky nebo funkčně vadit, že povrch je zřetelně viditelný, použijeme některý z klasických laků. To jsou především podlahy a nábytek. Zde nám naše očekávání zcela jistě naplní i s vysokou mírou estetického vzhledu.
Ale tam, kde z důvodů charakteru stavby, jejího využívání, účelu použití a podobně, budeme vyžadovat maximálně přírodní vzhled nebo výrazně účelový vzhled dřeva, použijeme oleje. Zde nám poslouží dokonale. Na horské chalupě by asi byl problém použít i vysoce kvalitní nablýskaný nábytek a k tomu dokonalé parkety.

Co nám nabízí oleje a olejovosky

1. Velmi snadnou aplikaci: snadné natírání hadříkem, houbičkou, měkkým štětcem, rozetření a vyleštění. Nesmíte zapomenout, že po nanesení oleje musíte povrch podle teploty po 15 až 20 minutách dokonale setřít a vypulírovat. Přischlý olej je při ručním zpracování téměř nezvládnutelný. Zásada: čím obsahuje olej více sušiny a méně rozpouštědel, tím pečlivěji musíte sledovat zasychání. Bude rychlejší.

2. Nedochází k žádnému zvednutí dřeva.

3. Získáte dokonale „dřevěný“, líbivý a na omak maximálně příjemný povrch s texturou dřeva. To vás může zlákat k nevhodnému použití.

4. Povrch postupem času po několika týdnech až měsících získá i velmi vysokou odolnost na vodu a bytové chemikálie. Voda, stolní oleje, nezasychající kosmetické oleje, ale i motorový olej mohou potom beztrestně na povrch působit i 24 hodin. Po dobu, než nátěr vyzraje, musíte k používání a čištění šetrní. (Některé oleje mají vyzrávání urychleno přidáním krátkého alkydu, uretanizací, 2 K a podobně.) V této době znečištěné plochy včas stírejte vlhkou utěrkou. NE vydírat!!! Zde dochází nejčastěji k „úrazům“.

5. Plochy, které musí být přesto zatíženy, musíte včas a častěji ošetřovat.

6. Oleje a olejovosky lze dobarvovat. Ne do žádných RAL odstínů a podobně.

7. Mohou příjemně vonět (ale také nemusí).

8. Velkou výhodou je i to, že nemají elektrostatický náboj – domovy důchodců, školky a podobně. Alergici!

9. Pokud použijete tak zvaný vysokosušinový produkt, často označovaný zkratkou HS (High solid), se sušinou v rozmezí 95 až 98 %, tak olej obsahuje méně jak 5 % těkavých rozpouštědel - např. Sokrates Teak olej nebo Sokrates NL Tvrdý olej vysokosušinový. Tyto oleje mají trojnásobnou výtěžnost. Ale současně s tím, že se aplikují v relativně tenké vrstvě, rychle zasychají. Otevřený čas pro zpracování povrchu se zde výrazně zkracuje. Po jeho překročení jeho povrch ručně neutáhnete. Proto na větší plochy, jako jsou podlahy, používejte aplikační stroj, který olej aplikuje, ale i současně jeho povrch upravuje. A to vše v jedné operaci.

10. Relativně snadná povrchová údržba.

11. Ke stírání povrchu nepoužívejte běžné saponáty. Mají pH vyšší než 7,5. Vysoká hodnota pH oleje a olejovosky poškozuje. Proto na tyto povrchy nepokládejte toaletní mýdla.

12. Oleje a olejovosky lze používat i k ošetřování povrchů kamene. Kde lze předpokládat, že bude docházet ke smáčení povrchu vodou a mokrý povrch se bude využívat chůzí, je dobré použít olej ve speciální protismykové úpravě. To platí i pro dřevo. Vhodný obkladový kámen, břidlice a pod, vypadají po ošetření oleji velmi dobře.

Ideální použití?

Vhodný stylový nábytek, vhodné dřevěné podlahy. Zcela bezkonkurenčně potom vnitřní dřevěné obložení budov. Paráda!

Co nám oleje a olejovosky nenabízí a kde je třeba použití zvážit:

1. Nevytváří tak tvrdé povrchy jako laky. Prakticky nemají žádný povrch. Odolnost povrchu musíte pravidelně obnovovat údržbovými prostředky – před zašpiněním a poškrábáním.

2. Povrch zůstává relativně dlouhou dobu měkký a tedy i snadněji mechanicky poškoditelný. Zde opět nezanedbávat údržbu.

3. Vysoké odolnosti na vodu a bytové chemikálie získávají po výrazně delší době než například polyuretany, které dosahují konečných vlastností již po 10 až 15 dnech, akryláty po 27 dnech a podobně.

4. Nejsou úplně vhodné na zvláště zatěžované plochy – vstupní prostory veřejných místností, podlahy v restauracích a podobně. Nikdo je asi nenavrhne do sportovních hal a tělocvičen. U olejů a olejovosků zde bude i mimo jiné problém se součinitelem smykového tření za mokra.

5. Po dobu vyzrávání musíte být k podkladům ošetřeným oleji a olejovosky šetrní.

6. Povrch bude vždy vyžadovat větší péči než odolné laky. Ale i ty je třeba ošetřovat.

7. Velmi omezeně odolávají povětrnostním vlivům. Plochy ošetřené oleji a olejovosky vystavené povětrnostním vlivům je třeba v průběhu roku pravidelně přetírat novými nátěry nebo údržbovými oleji. Pokud tak neučiníte, hrozí zešednutí povrchu. Ten potom musíte odbrousit. Z toho vyplývá, že je dobré zahradní nábytek, pokud se nepoužívá, zejména před deštěm ukládat. Poznámka: je dobré si pořizovat zahradní nábytek z teakového dřeva nebo jiného vhodného tropického dřeva. Z našich dřev je velmi dobrý akát. Dokonale simuluje teak. Obecně je pro exteriér nevhodný buk. Buk je extrémně nasákavé dřevo. Vlivem vlhkosti dochází k největším rozměrovým změnám. To je vždy špatné.

8. Koupelna může být pro oleje a olejovosky problematické prostředí. Ale ne vždy. Zde záleží na užívání, včetně větrání apod. Do trvale vlhkého prostředí je třeba použít k předpenetraci olej s obsahem biocidů. To platí jak pro exteriér, tak pro interiér.

9. Povrch olejů a olejovosků je málo odolný k výrazně zásaditým údržbovým prostředkům, jako jsou běžné kuchyňské saponáty. Používejte ty speciální pro oleje - Schulz, HG, Clou apod.

A to je zatím v kostce všechno, vážení!
Účelem článku bylo orientačně seznámit potencionálního zákazníka se základními vlastnostmi olejů a olejovosků a možností se orientovat.
Pokud potřebujete bližší údaje, bude vhodné se seznámit s Technickými listy pro jednotlivé výrobky na webových stránkách dodavatele olejů, olejovosků a vosku u firmy Building Plast Chlumec nad Cidlinou. Komerční značka barev, lazur, laků a olejů je SOKRATES.

www.barvy-sokrates.cz

Autor: Building Plast (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Přístřešky a stání pro auta 4  fotek

Přístřešky a stání pro auta

Dřevěné přístřešky a stání pro osobní auta jsou nejčastěji řešeny jako dřevěné konstrukce. Volba dřeva, jako konstrukčního materiálu, není náhodná. ...


Nátěry a renovace dřeva nebo kovu - žádný problém s výhrou od Building Plastu 3  fotek

Nátěry a renovace dřeva nebo kovu - žádný problém s výhrou od Building Plastu

Velká spousta předsevzetí: opravím a natřu zahradní lavičku, dětské pískoviště dostane nový nátěr, obrousím a zrenovuji barvu plotu, konec olupujíc ...


Dobré rady pro oleje a olejovosky 9  fotek

Dobré rady pro oleje a olejovosky

Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i v Česku dostávají do středu zájmu. Jsou ale často používány i na plochy, ...


Povrchová úprava nového nábytku, dveří, renovace nátěrů starého nábytku, oleje a olejovosky 6  fotek

Povrchová úprava nového nábytku, dveří, renovace nátěrů starého nábytku, oleje a olejovosky

Při renovaci nátěrů v interiéru - nábytek, dveře, dveřní obložky, schodiště a podobně, musíme nejprve zvolit správný pracovní postup a vybrat si vh ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×