Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Oprava zahradního křesílka

Oprava zahradního křesílka
V létě zabydlujeme pergoly a terasy a vytahujeme zahradní nábytek. Jednou jsem si užíval takhle vloni v létě u kamarádů a najednou křup a sedím na zemi. Křesílko zlomené, já naražený. Nejdřív hrobové ticho, pak hurónský smích. Po něm jsme se podívali, co se vlastně stalo.
reklama

Kamarádi, u nichž jsem zahradní křesílko při návštěvě rozsedl a zčistajasna se při rozhovoru octl na zemi s naraženým pozadím, to přičítali mé váze, já po prozkoumání toho, na čem jsem seděl, špatné konstrukci spojů. Křesílko jsem, jak je na fotografiích patrné, příští víkend slepil a opravil a uvedl do původního stavu. Postačilo k tomu lepidlo Ceys na dřevo a jeden práh. Vyfotil jsem finální fotku a dal si kafíčko. Při tom jsem ale raději poseděl na kovové židličce a odjel. Myslím, že se brzo může zřítit někdo jiný a nemusí to skončit jen naraženým pozadím.

Smrková konstrukce, která se hezkým přelakováním tváří mnohem luxusněji a bytelněji, nežli ve skutečnosti je, má mnoho slabých konstrukčních spojů. Tento typ spoje na kolíčky a stahovací šrouby je běžně požíván u mnoha rozkládacích systémů nábytku. Vhodný je však především pro zatížení směrem dolů v silnějším materiálu nebo tvrdším dřevě, jako je dub a buk.

Mnoho typů nejen sedacího nábytku používá kolíčkové spoje. Vhodnější jsou dva kolíčky a stahovací šroub nebo konfirmát. Povolením jednoho spoje došlo u křesílka k řetězové reakci a povolily další části konstrukce.

Poškozené části z křesílka vymontujeme a přiřadíme k jednotlivým dílům. Zlámané dřevěné kolíčky o průměru 8 mm, které se vylomily, je třeba vyndat a nahradit novými. Některé je nutné odvrtat.

Na spravované části naneseme kvalitní disperzní lepidlo na dřevo a spoj stáhneme. Nejlépe několika svěrkami. Lepidlo, které je při stažení vytlačeno, otřeme vlhkým hadříkem dříve, než zaschne. Spoje necháme dostatečně dlouho zatvrdnout. U disperzních lepidel, nejsou-li expresní, je to nejméně hodina při venkovní teplotě okolo dvaceti stupňů.

Nový lub

Křesílko bylo zavětrováno zadním lubem. Ten se při zlomení celý rozštípl a bylo nutné vyrobit nový. Aby byl ten nový pevnější, vyrobil jsem jej z bukového prahu. Upravil jsem jej na přesné rozměry a vyvrtal otvory pro spojovací kolíčky a stahovací šrouby s válečkem. Pro mírné zakulacení hran stačil pilník a smirkový papír na špalíčku. Nakonec jsem hotový díl namořil tak, aby byl původnímu odstínu co nejpodobnější.

Opravené křeslo jsem vrátil a kamarádi jej znovu začali používat, ale ...

... týden na to tchán kamarádů rozložil další křesílko. Protože si chtějí zachovat tchána i kamarády, sadu úžasných křesílek uložili a koupili nábytek s kovovou konstrukcí a dřevem.

Pepův tip:

Až si budete kupovat nový nábytek na zahradu, zajímejte se nejen o cenu a barvu, ale také o nosnost a kvalitu spojů.

Jediné, co trápí moje kamarády, je to, že zatím nemohou najít účtenku. Rádi by celý ten zázrak za 8 tisíc hodili prodejci na hlavu. Jsem zvědav na to, jak to dopadne.

Také by mě zajímalo, jak by se opravdu řešil případný úraz, zlomenina nebo otřes mozku a kdo by byl viníkem. Výrobce, prodejce nebo kamarád, že si ten zázrak koupil?

Možná by některé výrobky mohly být příště označeny cedulkou: „Nákup pouze na vlastní nebezpečí“.

A co na to vy a vaše zkušenosti s ne-bezpečným posezením?

Autor: Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Klíčová slova:


Související články

Zahradní nábytek, koupit či vyrobit? 7  fotek

Zahradní nábytek, koupit či vyrobit?

Pergola nebo altán na zahradě se určitě neobejdou bez pohodlného a příjemného posezení. Můžeme jej buď vyrobit vlastnoručně, nechat si vyrobit na m ...


Zahradní lavice s novou lazurou 21  fotek

Zahradní lavice s novou lazurou

Dřevěná lavice po babičce stávala původně v kuchyni, babička si na ni stavěla kastroly, když vyvářela prádlo. Pak na dlouhou dobu zmizela do kůlny u c ...


Opravená stolička pro děti 15  fotek

Opravená stolička pro děti

I děti potřebují svůj svět a do něj patří i dětský nábytek. Nejlépe takový, který je barevný a bezpečný. Bohužel to neplatilo pro stoličku, kterou kou ...


Optický předěl zdi s montážním lepidlem MONTACK Express 14  fotek

Optický předěl zdi s montážním lepidlem MONTACK Express

S šikovnými lepidly, která slepí a přilepí vše, nač si jen vzpomenete, se na trhu v poslední době jakoby roztrhl pytel. Protože jsme ale v redakci tvo ...


Tmelení rychle a jednoduše 6  fotek

Tmelení rychle a jednoduše

Určitě se vám to také někdy povedlo – za dvířky do skřínky se „cosi“ vzpříčí, člověk trochu víc zabere a je to – vyštípnutý kousek dřeva nepotěší a dv ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 2.2.2016 03:35 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 7.11.2015 12:17 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 1.10.2015 16:37 Mirek Sýkora
0
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 4.6.2015 09:16 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.5.2015 10:06 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 29.5.2015 21:35 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 23.4.2015 20:53 Milos novy
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×