Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene od společnosti LB Cemix!

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene od společnosti LB Cemix!

Dá se nová fasáda pojmout originálně, přitom jednoduše a ekonomicky? Díky dekorativním omítkám a kreativním technikám ano! Například sokl fasády můžete zvýraznit omítkou, která bude imitovat kamenné zdivo. Pojďme se krok za krokem seznámit s technikou nanášení.

reklama

Domovní sokly a podezdívky jsou důležitým architektonickým prvkem každé stavby. Spolu s fasádou by měly vytvářet dokonalou harmonii. Ladit by měly použité materiály i barevnost. Sokly zároveň plní i významnou ochrannou funkci fasády.

Součást architektonické tradice

Mezi historicky nejpoužívanější typy soklů a podezdívek se řadí právě ty kamenné. Citlivě stavbu začleňují do kontextu okolní krajiny, zároveň ji opticky „zakotví“. Od kamenného zdiva se ale začalo ustupovat z důvodů nedostatečné tepelné izolace. Jednoduše řečeno, spodní partie domu lehce promrzaly. Alternativou se stal sendvič obvodového zdiva a kamenného obkladu. Nevýhodou moderních obkladů z přírodního kamene jsou i vyšší pořizovací náklady.

Odolný sokl proti mechanickému namáhání

Společnost LB Cemix, přední český výrobce stavebních materiálů, má ve svém portfoliu ideální řešení soklových partií a podezdívek. Za využití speciální omítkové šablony se dá na fasádě snadno a rychle vytvořit dokonalá imitace kamenného obkladu. K tomuto účelu doporučuje výrobce využít oblíbené Mozaikové omítky Cemix. Vyznačují se vysokou pružností a odolností proti nárazům. Jsou tvořené směsí barevných kamínků a umělopryskyřičné emulze a díky tomu jsou i lehce čistitelné.

Variabilní řešení

Navržené řešení skvěle plní ochrannou funkci, ale i estetickou. Sokl se dá sladit s barevným designem domu. Mozaikové omítky Cemix jsou v nabídce v široké škále odstínů, včetně módní jednobarevné řady FULLCOLOR. Zvláštního vizuálního efektu se dá dosáhnout přidáním drcené slídy nebo glitrů do omítky před jejím natažením. Na hotové fasádě budou po dopadu slunečních paprsků vytvářet třpytivé odlesky.

Mozaiková omítka v šabloně DECOR kámen oválný.

Příprava podkladu

Vraťme se ale zpátky, k přípravě samotného podkladu. Válečkem nebo štětcem naneseme celoplošně na sokl nebo podezdívku podkladní nátěr Cemix Kontakt COLOR ve vybraném odstínu (jde o odstín, který bude ve výsledku imitovat spáry kamenného zdiva). Výrobce doporučuje nanášet nátěr ve dvou vrstvách, vždy až po důkladném zaschnutí první vrstvy. Další variantou přípravy podkladu je nanést na podklad kreativní omítku Cemix MAGIC DECOR FINE. Rozdíl mezi uvedenými variantami je ve struktuře povrchu. Podkladní nátěr Cemix Kontakt COLOR vytvoří jemnozrnnou strukturu, kdežto omítka MAGIC DECOR FINE je hladká. Je tak na každém, jaký povrch spáry preferuje.

Lepení šablony

Na takto připravený a zaschnutý podklad se lepí speciální samolepicí šablona Cemix. Výrobce má v nabídce dva typy šablon – s texturou oválných nebo plochých kamenů. Umístění šablony je samozřejmě nejprve nutné promyslet a proměřit. Jinak se může stát, že budou kameny v horní části soklu „uříznuté”. Při lepení šablony buďte opravdu pečliví, nesmí nikde odstávat od podkladu. Šablona se dodává v jednotlivých kusech o ploše cca 1 m2 a lze ji dělit na menší části rozstřižením.

Nanášení vrchní omítky

Do nalepené šablony naneste celoplošně nerezovým hladítkem Cemix Mozaikovou omítku ve vrstvě minimálně na 1,5 násobek výšky zrna (celkem cca 3 mm). Strukturování omítky není nutné provádět a omítka může zůstat v podobě dané natažením. Po lehkém zavadnutí omítky opatrně odstraňte šablonu.

Imitace kamenného zdiva pomocí kreativních technik má řadu výhod. Řešení není tak finančně náročné jako obklady, ani extrémně pracné. Dají se navrhnout různé barevné kombinace spár zdiva a „kamene“ a sladit podezdívku s fasádou.

Techniku lze s obměnami využívat i v interiérovém designu. Imitací obkladu se dá nápaditě zvýraznit jedna stěna, atypický výklenek nebo sloup. V interiérech můžete na povrch alternativně nanést např. Cemix Flexi štuk nebo Silikonovou omítku MAGIC DECOR LIGHT. Tyto verze bude působit odlehčeně.

Není občas od věci, oživit rutinní práce trochou kreativity a hravosti?

Autor: LB Cemix (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Aplikace stavebních materiálů v zimním období 2  fotek

Aplikace stavebních materiálů v zimním období

Výstavba domů mnohdy probíhá nejen během řádné stavební sezony, ale při mírných teplotách ji stavebníci posouvají i do zimních měsíců. Toto prodloužen ...


Aplikace sanačních omítek Cemix 11  fotek

Aplikace sanačních omítek Cemix

Sanační omítky po rozmíchání s vodou vytvoří ve své struktuře velké množství vzduchových pórů odvádějících vlhkost ve formě vodní páry ze zdiva do oko ...


Další vousatý dům stojí v Českých Budějovicích 2  fotek

Další vousatý dům stojí v Českých Budějovicích

Zdařilá rekonstrukce bytového domu na Lidické třídě v Českých Budějovicích sklidila u místních lidí pozitivní odezvu. Při opravě klasicistní budovy ...


Sametově hladké stěny 16  fotek

Sametově hladké stěny

Dokonale hladké a rovné stěny moderním interiérům sluší. I to je důvod, proč se mezi stavebníky těší velké popularitě sádrové omítky. Dají se nanáš ...


Fasáda prozradí mnohé o vás i vašem domě 8  fotek

Fasáda prozradí mnohé o vás i vašem domě

Křiklavé barvy asi nebudou doménou introvertních a konzervativních povah. Milovníci klasiky a střídmé elegance nejspíš vsadí na neutrální odstíny š ...


Hliněné omítky v praxi aneb 6 kroků ke zdravé omítce 11  fotek

Hliněné omítky v praxi aneb 6 kroků ke zdravé omítce

Hliněné omítky si získávají stále více příznivců a využívají je nejen stavebníci u nových staveb, ale také při rekonstrukcích. Mnoho stavebníků si ...


Kreativní techniky při nanášení fasádních omítek 15  fotek

Kreativní techniky při nanášení fasádních omítek

Navrhování fasád je nesporně jednou z nejkreativnějších fází při projektování staveb. Domovní fasády by měly promlouvat ke kolemjdoucím, líbit se a ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Vlez na půdu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
0
Nová střecha na řadovou garáž Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×