Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ozdobné mříže pro zahrady a pergoly

Ozdobné mříže pro zahrady a pergoly

Přemýšlíte o tom, jak udělat vaši zahradu ještě hezčí a útulnější? Máte rádi popínavky a potřebujete pro ně vhodnou oporu? Zkuste to vyřešit ozdobnými dřevěnými mřížkami a stěnami, které nabízí například firma Vladeko.

reklama

Ozdobné mříže patří k vysoce dekorativním a zároveň funkčním prvkům zahradní architektury. Používají se nejen do pergol a ke květinovým truhlíkům, ale také jako ploty a závětří. Například Vladeko k nim dodává i kotvící prvky, úchytné kování a sloupky různých tvarů, takže zahradu vybavíte najednou, bez velkého shánění potřebných prvků. Mříže mají vysokou kvalitu zpracování, jsou z jehličnatého dřeva, bez povrchové úpravy.

Latě jsou spojeny několika způsoby:

  • pozinkovanými hřebíky
  • sbíjeným spojem
  • metodou plátování
  • spojení nýtem

Jednoduché mřížky na zeď

Jde o nejjednodušší ozdobné mříže, které mají své místo na pevných plochách. Hodí se jako konstrukce pro popínavé rostliny na fasádě. Tyto mříže nemají vlastní pevný rám, do kterého jsou latě vsazeny, svou pevností nejsou určeny na samostatné upevnění do prostoru, mezi sloupky pergoly apod.

Spoj latí bývá obvykle jednoduchý, latě jsou překládané, spojené hřebíčkem, svorkou nebo nýtem. Mříže je vhodné ke zdi připevnit přes distanční špalík, který vymezí prostor mezi mříží a zdí. Výhodou takového upevnění je snazší růst popínavé rostliny a omezení znečištění a vlhnutí zdi.

Mříže najdete v různé velikosti (například 50 x50; 100 x 150; 60 x 180 cm apod.) pod názvy Klára, Klasik a Marie, nebo Klasik a Dekora ve vějířovém provedení.

Mříže do pergol a zástěn

Jsou zvláště vhodné na vyplnění stěn v pergole. Pokud tedy uvažujete o mříži, která má vyplnit stěny pergoly, je nutné pomýšlet na pevnější konstrukci. Mříž do pergoly musí zvládat váhu popínavých rostlin, proudění větru a prudký náraz. Takové mříže mohou sloužit také jako zástěna před nechtěnými pohledy z okolí. Mříže jsou opatřeny rámem 40x40 mm, do něhož jsou latě o minimálním profilu 12x30 mm vsazeny. V nabídce je najdete v rozmanité velikosti a provedení pod názvy Pergola (tento typ má plátované spoje), dále Eva, Jana či Cecilie se sbíjenými spoji.

Dekorační mřížky

Jestli chcete v zahradě vytvořit optické předěly nebo romantická zákoutí, zvolte pro tyto účely dekorační mříže. Vyrábějí se v mnoha variantách tvarů a provedení. Podle umístění a účelu jakému mají sloužit je možné vybírat mezi mřížemi s hustým rastrem - pro výplně pergol – nebo s většími oky - pro snazší uchycení popínavých rostlin.

Řada mříží Lada je ucelenou sérií vysoce dekorativních mříží, kterými lze oživit jednotvárnou řadu stěn, rovných mříží apod. Mřížemi Lada můžeme snížit pohled v příliš vysoké pergole, nebo vytvořit zajímavý vstup.

Samostatně umístěné mřížky budou dobře fungovat jako podpěra pro růže, ozdobná zástěna oddělující část zahrady nebo zahradní posezení. Díky plátovanému spoji latí a velikosti oka se dobře kombinují s většími mřížemi (například model Zuzana).

Pevné mříže s plátovaným spojem latí

Plátovaný spoj patří k nejpevnějším. Funguje to tak, že latě do sebe v přesně tvarovaných zářezech zapadají, navíc jsou vzájemně slepené a jištěné hřebíkem. Jde například o mříže typu Zuzana. Ty jsou žádané do pergol, naopak stěny Tereza či Míša lze použít i jako velice zdobné oplocení.

Silný rám 40x90 mm mříží Míša a Tereza zaručuje pevnost stěn, které odolají nejen náporu větru, ale i velkému nárazu. Široká řada mříží Tereza pak dovoluje sestavit rozmanitá klidná zákoutí v zahradě.

Více inspirace najdete na www.vladeko.cz.

Autor: Elena a Vladeko (text), Vladeko (kresby a foto)

Klíčová slova:


Související články

Alpský balkon k alpskému stylu 16  fotek

Alpský balkon k alpskému stylu

Kromě praktického významu má balkon často i funkci zdobnou. Přes dřevěné zábradlí doslova „přepadávající“ záplavy barevných květů zdobí nejeden dům ...


Jak se kotví zahradní pergoly 7  fotek

Jak se kotví zahradní pergoly

Dřevěné pergoly patří ke klasickým a velmi oblíbeným prvkům zahradní architektury. V mnohých českých zahradách můžete narazit na nejrůznější druhy ...


Vladeko: Péče o dřevěný nábytek v exteriéru 10  fotek

Vladeko: Péče o dřevěný nábytek v exteriéru

Nepostradatelným, velmi využívaným a také dominantním prvkem v zahradě nebo na terase je bezpochyby dřevěný nábytek. Pokud není pod střechou, je vysta ...


Zastřešení zahradní pergoly 9  fotek

Zastřešení zahradní pergoly

O tom jaké pergoly můžeme do zahrady zvolit, jsme si už psali. Dnes se podívejme na výhody zastřešení a možnosti, které jsou pro ně vhodné. Napřík ...


Střešní konstrukce na pergolu 6  fotek

Střešní konstrukce na pergolu

Stavba pergoly je velmi příjemná záležitost. Avšak určitou pozornost zvláště při svépomocné stavbě musíme věnovat střešní konstrukci. Ta musí vydrž ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:24 Jirka
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
22
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×