Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak se slaví pálení čarodějnic

Jak se slaví pálení čarodějnic

Budete letos pálit čarodějnice? Myslím, že je to skoro zbytečná otázka. Nejen na vesnicích ale i ve městech vzplanou na konci dubna hranice, budou se opékat buřtíky a mnohde, bohužel, vyjedou hasičské vozy. Snad nám náladu nepokazí počasí a přejeme vám tedy, abyste si ji nepokazili zbytečně ani sami a místo pod rozkvetlou třešní neskončili druhý den v nemocnici.

reklama

Tradice pálení čarodějnických ohňů v noci z 30. dubna na 1. května je poměrně dlouhá a známá i v mnoha dalších evropských zemích.

Hranice je letos nachystaná a naštěstí to neskončilo "antikutilským" článkem o tom, jak kamarád spadl i s pilou rovnou na beton. Příště raději řezat na zemi nebo na podpěrách.

Nejprve se na vyvýšených místech zapalovaly velké ohně na ochranu před zlými duchy a démony. Teprve později se začala pálit smolná košťata, která se vyhazovala do vzduchu. Popel z takových hranic měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody a na polích i plodnosti hospodářského dobytka. Mladí lidé přes hranice skákali také proto, aby byli dlouho mladí, zdraví a plodní.

Lidé věřili, že v magickou Filipojakubskou noc se čarodějnice slétají na sabaty, otevírají se jeskyně s poklady a nečisté síly mají největší moc. Právě na ochranu před nimi se zapalovaly velké ohně, při kterých se lidé shromažďovali.

Dnes se na „Čarodějnice“ slaví i začátek měsíce lásky a očekávání léta, na některých místech se staví „májka“, vysoký holý, na špici věncem ozdobený kmen, který pak mladí muži z vesnice celý měsíc hlídají, aby je ti z okolních vesnic neukradli. Při oslavách tohoto svátku se pořádají i různé soutěže, karnevaly a vystoupení především pro děti.

Na hranicích hoří figuríny nebo loutky čarodějnic, o půlnoci vyrážejí nadšenci s třešňovou větví, aby prvním májovým polibkem zachránili před uschnutím své přítelkyně a kamarádky.

Bohužel při čarodějnických oslavách teče proudem i alkohol a zapomíná se na bezpečnost, takže některé ohně končí i požárem. Pokud se nějaké takové oslavy zúčastníte nebo ji i pořádáte, nezapomeňte, že konání velkého ohně se musí ohlašovat požárníkům. Dobré je mít po ruce i hasicí přístroje a hlavně hlídat děti. Ty totiž při opékání špekáčků, soutěžení či sledování některých vystoupení lehko zapomenou na to, že oheň je stále hladový a nebezpečný.

Přejeme krásné a hlavně bezpečné oslavy. Pokud budete mít chuť, pochlubte se nám v naší galerii nebo na Facebooku, jak se slaví u vás, budeme se těšit.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Čarodějnice jako z pohádky 10  fotek

Čarodějnice jako z pohádky

Chystáte se na čarodějnice a chcete si i doma udělat trochu strašidelnou atmosféru? Můžete si s dětmi vyrobit maňásky. A že nevíte jak? Stačí kousek n ...


Snazaroo - zaklínadlo pro barvičky 27  fotek

Snazaroo - zaklínadlo pro barvičky

Únor je měsíc karnevalů a správné namaskování se hodí nejen na letní zábavu. K masce patří i správné pomalování, tak vyzkoušejte Snazaroo. Že to zní z ...


Desatero proti požárům 3  fotek

Desatero proti požárům

Léto je v plném proudu, děti si užívají prázdniny a dospělí se těší nebo právě prožívají dovolenou. I toto odpočinkové období však není bez rizik. Aby ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×