Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

PALRAM - skleník, který dlouho vydrží

PALRAM - skleník, který dlouho vydrží

Příběh skleníku se opakuje rok co rok. Přesto se jedná o ten nejkrásnější seriál, co znám. Líbí se mi všechny díly, i když jsou po roce podobné. Všechny díly voní buď hlínou nebo ovocem a zeleninou. Je to příběh, který se většině lidí nikdy neokouká a neovoní. Názvy některých dílů určitě budete znát také: zasadit, zalít, okopat, vyplít, zalomit, prostříhat, vyvázat, vyštípnout, vyvětrat, posypat, vyhrabat, zastínit, znovu zalít, těšit se, přivonět, utrhnout, sníst... Nakonec většinou příběh končí happyendem. Krásným ovocem nebo zeleninou, tedy pokud jsme se dobře starali a slimáci nezvítězili.

reklama

Vášeň zvaná skleník

Stavba Skleníku Palram je srdcařina. Stáváme se na chvíli Mičuriny a hlína a příroda nás omotá jako popínavá fazole. Nejde tady o to, že ušetřím, když mohu to samé, co pěstuju, koupit levněji v marketu, ale o ten pocit, že na chvilku jdu s přírodou, respektuju ji, pozoruji, něco se od ní přiučím a ona mě odmění. Nedostanu žádné body u pokladny, ale také vím, že jím to svoje, vypěstované, opečovávané. A pak to spolu s rodinou nebo dětmi utrhnu a sním nebo nakrájím na talířek. A věřte, že to opravdu chutná jinak. To všechno se povede, když mám kousek zahrady pro skleník. A když nemám, postačí kousek terasy, balkonu nebo dvorek. Na něj se skleník nebo pařník jistě vejde.

Skleník z plastu

Sklo je v případě domácích skleníků už trochu přežité. Dost často jej rozbily kroupy nebo prasklo. I proto nastal příklon k odolnějšímu a lehčímu komůrkovému nebo plnému polykarbonátu. Materiálu, který je lehčí, velmi dobře se opracovává a je odolný a pružný. I proto se využívá nejen na skleníky, ale i stříšky, pergoly nebo zastřežení bazénů. Materiál jde v rámu velmi dobře prohnout a lze s ním proto vytvořit obloukové zastřešení nejenom bazénu, ale i například zimní zahrady. Z oblouku pak velmi dobře stéká voda. Zastřešení ale může mít i mnoho jiných tvarů.

Jak vybrat kvalitní skleník - konstrukce

Není to jednoduché. Budeme-li se držet těchto základních kritérií, neměli bychom se nechat napálit. Důležitý je zdroj, tedy výrobce. Z jaké země skleník nebo jeho výplně jsou a jak je označen. Desky by měly být ve folii s označením vrchní strany s UV ochranou. Prodejce by měl být více let na trhu a pohybovat se v oboru. Dalším určujícím faktorem je záruka, která je na skleník nebo výplň poskytována. Životnost skleníků tvoří dva základní prvky. Jedním je konstrukce. Ta by měla být pevná a tuhá, nerozviklaná. Profily konstrukce by měly být silné a dobře držet a do sebe zapadat. Výplně by do nich měly zapadnout hluboko a pevně držet. Za milimetr nebo dva se žádná výplň neudrží. K pevnosti přispívá i kvalitní zavětrování buď lanky nebo příčníky na delších, ale někdy i kratších stranách.

Výška konstrukce je vhodná taková, abychom se postavili. Můžeme samozřejmě připočítat i podezdívku a pořídit skleník nižší. Pohyblivé prvky by měly mít kvalitní kováni. To se týká dveří a oken. Ať už jsou vstupní dveře posuvné nebo otvírací do stran, jejich rám a komponenty musí mít pevnost a tuhost. Panty dostatečně robustní a silné. Dveře budou používány často, proto je nutné, aby byly kvalitní a jejich rám a profil pevný. To samé se týká větracích oken a výklopných a zajišťovacích mechanismů. Ty mohou být plastové, kovové nebo hliníkové. Nesmí být zbytečně křehké a musí okno dobře držet ve stanovené poloze a to i při větru. Skleník, pokud je větší, by měl mít kotevní sadu, aby nám při větru neulétl. Všechna tato kritéria splňují skleníky izraelské společnosti Palram, které na náš trh dodává firma Garland.

Jak vybrat kvalitní skleník - polykarbonátová výplň

Druhý problém, kde můžeme v případě špatného výběru zaplakat nad výsledkem, je výplň. Je to takový malý plíživý podvod. Vše je o kvalitě. Půlka a více ceny může tvořit výplň kostry skleníku.

Na první pohled nejde dost dobře poznat, že je materiál dobrý nebo špatný. Nemá certifikaci, nepomůže nám žádná UV lampa. Jediné, na co se musíme spolehnout, je důvěryhodnost prodejce. Řídit se pouze nejnižší cenou se nám může velmi prodražit. Materiál u velmi levných skleníků je šizený na vstupních materiálech a to se týká nejen materiálu konstrukce, ale především plastu. Po první sezoně to však poznáme docela snadno. Nekvalitní polykarbonát může velmi rychle degradovat, žloutnout a křehnout.

Důležitá je také odolnost na kroupy. O té si mohou nejlevnější skleníky nechat jenom zdát. Pak stačí pořádná průtrž a ze skleníku se stane kostra na fóliovník.

Dva hlavní důvody nekvality výplně

Každá věc má svoji hodnotu. Když na tržišti koupím sluneční brýle za stovku a mají přes půl skla samolepku UV, je mi jasné, že je to vyrobeno z kouřové petlahve, za měsíc bude sklíčko poškrábané a před ničím mě neochrání. Podobné je to i se špatnými výplněmi skleníků.

Prvním faktorem je nekvalitní vstupní surovina - recyklovaný odpad, světlomety, příměsi, které nemají z polykarbonátem nic společného. Kvalitní polykarbonát je z čistého granulátu.

Druhým je pak špatná UV ochrana polykarbonátové desky. Udělat 100% UV ochrannou vrstvu je technologicky poměrně náročný úkon, který zas tolik firem neumí. V laboratořích Palramu testovali hodně vzorků a na některých po UV ochraně nebyla ani stopa. UV záření pak podporuje degradaci materiálu a narušuje jeho strukturu. Jedním z poznávacích znaků nekvality desek vyrobených z recyklátu jsou velmi drobné bublinky v plastu. Vznikají použitím nesourodého materiálu, který má různé teploty tavení.

I takový se nám může podařit koupit, když podlehneme jenom lákavé ceně na internetu nebo v letáku, pošleme zdravý rozum chvíli na procházku. Je to stejné, jako třeba s auty nebo nářadím. Buď jsou kvalitní nebo vydrží jen na chvíli.

Skleník na jednu sezonu?

Jak už jsme psali v prvním díle, díky skleníku můžeme sklidit úrodu dříve nebo také dvakrát. Ve skleníku můžeme udržet správnou teplotu a vlhkost, a omezit přístup škůdců, ať už jsou to slimáci nebo třeba myši. Důležité ale je, aby nám skleník, i když už nemá skleněnou výplň, co nejdéle vydržel. Do kvalitního skleníku se se zárukou od výrobce nebo prodejce určitě vyplatí investovat, bude vám pak dělat radost každou sezonu.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavel Zeman (text a foto), Garland (foto)

Související články

Více z přírody - nová unikátní hnojiva 13  fotek

Více z přírody - nová unikátní hnojiva

Když přivoníte k jablku, které jste vypěstovali na své vlastní jabloni za domem, když vám rozkvete vaše první orchidej, když vám vyroste největší dýně ...


Zahradní domek Palram zvládnete postavit sami

Máte spoustu nářadí, gril, sekačku, zahradní nábytek a nevíte, kam to všechno schovat? Zahradní domek bude to pravé a postavíte si jej sami. Podíve ...

Garland – se skleníky Palram přijde jaro dříve 18  fotek

Garland – se skleníky Palram přijde jaro dříve

První paprsky už nás díky roztodivné zimě občas polechtají na tváři, na jaro si ale budeme muset ještě chvilku počkat. Je to ten pravý čas zamyslet ...


Moje bylinky ze mě udělaly nejlepší kuchařku 3  fotek

Moje bylinky ze mě udělaly nejlepší kuchařku

Správný kuchař ví, že bylinky, zejména čerstvé bylinky, dokážou i z obyčejných pokrmů vykouzlit manu nebeskou. Dodají jídlu šmrnc. Proto se bylinky v ...


Kryté stání pro váš automobil postavíte za jeden den 3  fotek

Kryté stání pro váš automobil postavíte za jeden den

Nemáte u svého domu garáž nebo jiné kryté stání pro auto? Jistě chcete svého čtyřkolého mazlíčka chránit před stejnými nešvary počasí, před kterými ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×