Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pár tipů na lepení

Pár tipů na lepení

Lepení je tiché, čisté, bezprašné, jednoduché a rychlé. Proč tedy nelepit? Mnohé z nás odradil předchozí neúspěch. Kolikrát se vám stalo, že to prostě nedrželo? Lepit se totiž musí umět. Představíme vám pár nejzákladnějších pravidel, na co si dát při lepení pozor.

reklama

Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:

Pečlivě zvažte, zda se věc hodí pro lepení

Jděte na to hlavou. Asi nebudete lepit těžký lustr, nebo poličku ke zdi, která má velmi úzký profil a plocha pro lepení je malá. Lepidlo vždy potřebuje k něčemu přilnout, čím větší je plocha, tím lépe drží.

Vyberte si správné lepidlo

Výběr správného lepidla je alfou a omegou správného lepení. Existuje nepřeberné množství lepidel, každé je ovšem vhodné na něco jiného. Když se chystáte na rekonstrukci, nebo něco stavíte, bývá neocenitelným pomocníkem montážní lepidlo. Montážní lepidla se používají pro lepení celé řady věcí. Jsou ideální pro lepení obložení na stěnu, lepení pracovních desek, schodnic, parapetů, prahů nebo podlahových a soklových lišt. Dají se použít pro různé opravy, jako například pro opravu uvolněného sedáku na židli, pro přilepení vypadlé dlaždice na podlaze v chodbě, nebo pro přilepení věcí v kuchyni či v koupelně, jako jsou háčky na ručníky, zrcadlo (zde dejte pozor, aby lepidlo bylo určené pro lepení zrcadel), drobné poličky, lišty atd. S mnohými montážními lepidly lze pracovat i ve vlhkém prostředí, proto je možné i lepení v exteriéru. Spolehlivě s nimi přilepíte poštovní schránku, domovní číslo, zvonek nebo jmenovku na dveře.

Jak vybrat správné montážní lepidlo? Důležité je, jaké materiály lepíte, v popisech na každém lepidle musí být uvedeno, které materiály lepí. Některá montážní lepidla jako např. Pattex ONE FOR ALL lepí většinu často používaných materiálů, je tedy univerzálnější. Zohledněte, zda lepíte ve vlhkém prostředí, např. v koupelně nebo venku na domě či zahradě a vybírejte lepidlo vhodné pro lepení nejen v interiéru, ale také v exteriéru. Další věc, berte v úvahu, co lepíte. Jestliže je věc těžší vybírejte montážní lepidla s větší počáteční pevností jako např. již zmiňovaný Pattex ONE FOR ALL.

Očištění a úprava podkladu

Čistota je půl úspěchu. Lepidlo nedokáže dobře přilnout ke znečištěnému nebo zaprášenému podkladu a tak nemůže lepená věc držet. To platí pro všechna lepidla. Plochy, na které nanášíme lepidlo, je tedy potřebné zbavit zbytků starého lepidla, omést a odmastit. Většinou se na to hodí smetáček a hadr s čističem (aceton, líh). Čistič nechte odvětrat, pak teprve nanášejte lepidlo. Při lepení na stěny, je potřebné lepit na pevný podklad. I když stěnu ometete, mohlo by se stát, že malba se odloupne a můžete lepit znovu. Zde pomůže jednoduchý test. Vyzkoušejte přilnavost malby tak, že nalepíte v místě lepení zkusmo lepicí pásku. Pokud při strhnutí pásky dojde i k porušení malby, je třeba malbu před lepením odstranit.

Vychytávky, které ocení nejen profesionálové

Lepení těžších věcí, nebo lepení na svislé povrchy či dokonce na strop je vždy i pro profesionála obtížnější. V minulosti si odborníci zvykli lepené věci na plochách fixovat, aby nedošlo k posunu. To je ovšem technicky složitější a relativně pomalé. V současné době je možné toto náročnější lepení řešit jinak. Je potřebné používat kvalitní montážní lepidlo jako právě zmíněný Pattex ONE FOR ALL, které má vynikající přilnavost a vysokou okamžitou pevnost. Díky těmto vlastnostem dokáže lepený materiál během chvilky pevně přilnout k podkladu a nesjíždět. Proto pak není zapotřebí lepenou věc fixovat. Lepení je tak pohodlnější a rychlejší.

Síla u montážního lepidla se hodí

Když lepíte těžší věci, nebo budete lepit na nakloněné nebo kolmé ploše, hodí se větší síla lepidla. Montážní lepidlo Pattex ONE FOR ALL je silákem na slovo vzatým. Vyznačuje se extrémně velkou počáteční pevností, dokáže unést až 350 kg/m2. Díky této schopnosti se stalo toto montážní lepidlo jedničkou a nejsilnějším lepidlem značky Pattex. Vysokou počáteční pevnost oceníte zejména při již zmíněném lepení těžších materiálů, nebo lepení na svislý povrch nebo na strop. Pattex ONE FOR ALL dokáže udržet i těžší desky jako obklad kuchyňské linky bez předchozí fixace. S Pattexem ONE FOR ALL snadno přilepíte velké zrcadlo na stěnu, nebo obkladové desky, opravíte s ním schody, přilepíte pracovní desku nebo parapet, opravíte s ním uvolněný práh nebo připevníte přechodovou lištu. Můžete s ním lepit v interiéru, stejně jako v exteriéru.

Pattex ONE FOR ALL je velmi univerzální. Je určen k lepení většiny savých i nesavých materiálů, jako jsou cihla, keramika, beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, sádrokarton, překližka, přírodní kámen (tloušťka min. 10 mm), MDF, dřevo, kov, tvrzené PVC, polystyren, sklo, plasty, lakované povrchy, zrcadla. Dále lze použít k vyplnění spár v kovových i dřevěných konstrukcích, ventilacích a klimatizacích. Další výhodou je snadná aplikace z kartuše, to znamená, že není potřeba velké mužské síly, ale lepidlo dokáže použít bez větších problémů i žena.

www.pattex.cz

Autor: Pattex (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Ceresit Sanitary -  silikon se samospouští 5  fotek

Ceresit Sanitary - silikon se samospouští

Renovujete koupelnu? Nebo jen potřebujete vyměnit těsnění kolem vany, jelikož to původní je již na mnoha místech odchlíplé, zašlé a již dávno neplní s ...


Jak lepit aby to nespadlo 6  fotek

Jak lepit aby to nespadlo

Lepit se dá téměř cokoliv, jen musíte vědět jak na to. Při rekonstrukci domu, chaty nebo chalupy nebo jen při každodenních opravách jsou ta správná ...


Co zvládne lepidlo 7  fotek

Co zvládne lepidlo

Připevňovat cokoliv na stěnu v paneláku může být opravdu pěkně tvrdý oříšek. Pokud zrovna nemáte po ruce pořádnou vrtačku a silného chlapa, co to takh ...


Již po dvou hodinách se můžete sprchovat 3  fotek

Již po dvou hodinách se můžete sprchovat

Silikon okolo vany, umyvadla nebo sprchového koutu zamezuje prosakování vody a zabezpečuje dobré hygienické podmínky v koupelně. Když ale začínají ...


Stojan na nože 11  fotek

Stojan na nože

Při výrobě praktického stojánku na nože spotřebujeme různé odřezky dřeva, které bychom jinak vyhodili. Mezi nepotřebným dřevem pouze vyhledáme několik ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×