Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba svícnu technikou nešitého patchworku

Výroba svícnu technikou nešitého patchworku
Vánoce jsou téměř za dveřmi, pravá nakupovací horečka ještě plně nepropukla, máme tedy čas vytvořit si zajímavou originální dekoraci - patchworkový svícen, který můžeme nadělit i svým blízkým jako dárek nebo jen tak, pro radost. Rozhodně nám bude sloužit ne jeden rok, ale tak dlouho, dokud nás neomrzí. Artyčoková technika je stále oblíbená, tak co to nezkusit.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • stuhy
 • polystyrenovou kouli
 • špendlíky

Nářadí

 • nůžky

Ke své práci budeme potřebovat taftovou stuhu, nejlépe olemovanou rexorem, polystyrenovou kuličku o průměru minimálně 10 cm, kterou podélně rozřízneme vysunovacím nožem, špendlíčky (v krámě seženete různých délek, někdo má rád kratší, jiný delší) a ostré nůžky.

Postup

 1. Začneme tím, že si připravíme stuhy. Jeden dílek je dlouhý dle jednoduchého vzorce = 2x šířka stuhy. Nebo, pokud nechcete měřit, jednoduše přehnete oba konce od kraje na střed (viz. obrázek) a kde se kraj setká se zadní stranou, tam ustřihnete.

 2. Podle toho, jaké barvy má např. místnost, ve které svícen bude, si zvolíte barevnou kombinaci. Je dobré si barvy položit vedle sebe, abyste si ověřili, zda zvolené barvy k sobě ladí. Pokud ano, všechny si do zásoby nastříháme. Počítáme vždy s násobkem 4.

 3. Nyní si jednotlivé kousky naohýbáme. Je to sice práce jednotvárná a pomalá, ale při samotném zdobení kouličky nám to pak půjde lépe od ruky.

 4. Tím, že proužek stuhy přehneme a opatrně přes něj přejedeme nehtem, nám vznikne střed, do kterého budeme zapichovat špendlík. Je to lepší, než střed jen odhadovat od oka, ne vždy se to povede a stuha by mohla být někde kratší, jinde delší.

 5. Nyní začneme se samotným vpícháváním jednotlivých dílků do vzoru. Začneme tím, že si nůžkami vytlačíme přesný střed na vrcholu půlkouličky. Do něj pak vpíchneme první dílek.

 6. V místě vrcholu, který jsme si na stuze vyznačili skladem, vpíchneme špendlík a zamáčkneme jej až do korpusu, nesmí vyčnívat.Přeložíme rohy a ty si pouze špendlíkem přichytneme, nezamačkáváme jej až do konce.

 7. Tímto způsobem připravíme základnu. Ta ve finále není vůbec vidět, jelikož v tomto místě umístíme hrot na svíčku. Jednotlivé rohy stuh jsou tedy lehce zajištěné špendlíky, které budeme postupně odstraňovat.

 8. Druhá řada se skládá již z 8 dílků. Zvolíme si kontrastní barvu, ale také nemusíme. Můžeme pokračovat s tou samou, kterou jsme použili na základnu. Záleží jen na pocitu tvůrce, jak se mu kombinace bude líbit.

 9. Třetí řada je také z 8 dílků. Ovšem pokud byste při práci zjistili, že již prosvítá polystyrenový korpus, tzn., že dílky již nepokryjí celou plochu, protože odstupy mezi jednotlivými vrcholy jsou větší, použijeme již dílků 16. Napícháme nejdřív základních 8 a mezi takto vzniklé vrcholy vpíchneme dalších 8.

 10. Postupujeme směrem ke konci korpusu, dle potřeby přidáváme dvojnásobek použitých stužek. Já vystačila s 16 dílky na jedno patro, přesto záleží na rozestupech jednotlivých pater. U posledního patra stuhu ohýbáme přes okraj a ukončujeme na základně korpusu.

 11. Do vrcholu svícnu zapíchneme hrot s kalíškem (koupíme v papírnictví či hobby marketu), do něj zasadíme svíčku. Můžeme si vytvořit do sady i několik kouliček, které pověsíme pod lustr či přímo na stromeček.

Pepův tipDno můžeme ještě začistit tím, že si vystřihneme z pevné látky kolečko o něco menší, než je průměr základny korpusu, a to pak přilepit lepidlem vhodným na polystyren a nebo jen zapíchat špendlíky. Lze i nechat jen ukončené stuhou.
Autor: Pavla (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Adventní svícen trochu netradičně 12  fotek

Adventní svícen trochu netradičně

Každá doba si žádá to své. Vše se postupně mění, vyvíjí. Přesto lze postupně vypozorovat, jak se některé módní trendy vrací. Nejen třeba v oblečení ...


Zářivé svícny 11  fotek

Zářivé svícny

Kouzelné a barevné svícínky projasní pochmurné zimní dny. Mihotavý plamínek, který prosvítá veselou malbou na skleničkách, nás potěší a tak trochu nah ...


Svícen na stůl 5  fotek

Svícen na stůl

Zbylo vám pár šišek přestříkaných zlatou nebo stříbrnou barvou? Vyrobte si svícen na stůl.


Svícen pokaždé jiný 14  fotek

Svícen pokaždé jiný

Barevná světýlka vždy lákají. Svícen na čajovou svíčku, který vám ukážeme dnes, mohou ozdobit i děti, alespoň se tak na chvílí zabaví při čekání na Je ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×