Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bazénová technika pro snadnou údržbu

Bazénová technika pro snadnou údržbu

Stejně jako ostatní technické vymoženosti, i bazénová technika se stále zdokonaluje a dokáže pobyt v bazénu zpříjemnit a velmi usnadnit péči o něj. Podívejme se tedy na to, jaké veškeré vybavení si můžeme k bazénu pořídit, některé je téměř nezbytností, jiné příjemným až nadstandardním komfortem.

reklama

Filtrace

Z bazénové techniky je asi tou nejpoužívanější filtrace. Lze pořídit filtraci pískovou či kartušovou.

  • Písková filtrace – umí vyčistit vodu v bazénu od mechanických nečistot. Voda je nasávána čerpadlem do filtrační nádoby, kde je náplň z křemičitého písku různé zrnitosti, který nečistoty zachytí. Ven z něj odtéká už čistá voda. Písková filtrace se dá použít pro bazény se sladkou i slanou vodou. Je vhodná pro nadzemní i zapuštěné bazény. Pro výběr filtrace je dobré znát objem vody, kterou bude filtrovat. Údržba této filtrace je téměř nulová a má vysokou účinnost filtrování.
  • Kartušová filtrace – nečistoty zachycuje kartušová papírová filtrační vložka. Tu je potřeba několikrát do týdne vyndat a proprat tlakem vody. Také je potřeba několikrát za sezónu vyměnit. Hodí se především do menších nadzemních bazénů a její údržba je samozřejmě méně komfortní.

Bazénová čerpadla

Čerpadlo je bazénová technika, která je nedílnou součástí bazénu s filtrací. Výběr čerpadla je závislý na velikosti filtrační nádoby, kdy tlak vody nesmí být příliš velký, protože filtrační písek by nezvládl zachycovat všechny nečistoty. Při jejím výběru je dobré vědět, jaký je objem bazénu, délka potrubí a výška, ve které bude čerpadlo umístěno.

Vyhřívání bazénu

K vyhřívání bazénu lze využít různou techniku. Možností jsou tepelná čerpadla nebo solární ohřívače.

  • Tepelné čerpadlo – moderní a energeticky úsporné řešení, které není závislé na slunci. Čerpá tepelnou energii z okolního vzduchu a prostřednictvím výměníku ohřívá vodu v bazénu. Velmi účinně vodu ohřívá a je možné i řídit rychlost, kterou se bude teplo přidávat.
  • Solární ohřev – pomocí energie ze slunce dokáže zvýšit teplotu vody v bazénu. Jeho instalace je jednoduchá, zapojuje se za filtrační systém a voda odsud teče zpět do bazénu. Jeho chod je závislý na záření slunce a nedokáže tedy bez něj fungovat.

Použít můžete také solární plachtu, která nejen pomůže k ohřátí vody, ale zadrží i část nečistot.

Skimmer

Skimmer je zařízení bazénové techniky, které slouží ke sbírání nečistot z vodní hladiny. Skimmery se vyrábějí ve dvou typech:

  • závěsný – je určený na okraj bazénu a připojuje se před filtraci,
  • do stěny – umisťuje se do výřezu ve stěně bazénu.

Dávkovače chemie

Bez starosti o přidávání bazénové chemie můžete být za pomocí bazénové techniky, která zajišťuje průběžné dávkování bazénových tablet. Ušetříte tím čas s neustálou kontrolou, do zásobníku se vejde několik velkých tablet. Dávkovač se zapojuje do okruhu bazénové filtrace. Intenzitu dávkování lze libovolně nastavit, případně zcela zastavit.

Bazénový protiproud

Pro zpříjemnění pobytu v bazénu pro vášnivé plavce poslouží protiproud. V nabídce jsou technologie pro rekreační i závodní plavání a lze je zabudovat do jakéhokoli typu bazénu. Ovládání je možné pomocí pneumatického tlačítka přímo z vody, rovněž lze nastavovat směru a sílu proudící vody, a to otočnou tryskou.

Osvětlení bazénu

Krásnou atmosféru a příjemné noční koupání vám umožní instalace osvětlení. Oblíbená jsou nyní LED světla, která jsou energeticky úspornější než světla halogenová. Při výběru je ovšem dobré dát pozor na velikost, umístění a intenzitu světel, aby nesvítila do oken či jiných částí zahrady a neoslňovala.

Bazénové vysavače

Údržbu bazénu si rovněž usnadníte za pomoci techniky. Poslouží vám bazénové vysavače, které se vyrábějí v několika provedeních.

  • Automatické vysavače – mají vlastní koš na nečistoty a není tedy nutné je připojovat na skimmer. Ty obyčejnější dokáží vysávat do zhruba 40 centimetrů výšky bazénu, profesionální bazénoví roboti umí po stěnách i „lézt“ a vyčistit je tedy po celé jejich výšce.
  • Poloautomatické vysavače – většina z nich je nutné připojit ke skimmeru a umí čistit pouze dno.
  • Manuální vysavače – čištění se provádí buďto napojením na skimmer, případně připojením k zahradní hadici.

Bazénová technika vám péči a údržbu bazénu určitě ulehčí a vybavení jako třeba protiproud nebo vyhřívání vody vám pobyt v bazénu také dokáží zpříjemnit. Pokud bazén opravdu využíváte celé léto, ušetříte si s její pomocí mnoho práce a času a bazén využijete opravdu naplno. Navíc bazén, o který se staráte, vám také bude mnohem déle sloužit.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Chemie pro bazény 3  fotek

Chemie pro bazény

Je překvapivé, kolik života je v jediné kapce vody: jsou tu zárodky řas, rozsivky, bičíkovci… A představa, že bychom se v této živé polévce měli koupa ...


Jak si ohřát vodu v bazénu 3  fotek

Jak si ohřát vodu v bazénu

Spousta z nás má doma u svého domečku nebo na chalupě venkovní bazén. Při jeho stavění vás určitě napadlo, mám správně nastavenou filtraci, je v něm d ...


Jak se správně starat o vodu v bazénu 5  fotek

Jak se správně starat o vodu v bazénu

Sezona zahradních bazénů a příjemných horkých dnů u vody je v plném proudu, i když skutečně slunné chvíle se v současnosti dají počítat spíše na ho ...


Umístění bazénu na zahradě 4  fotek

Umístění bazénu na zahradě

Vlastnictví zahradního bazénu je velmi příjemná záležitost. Jenže výstavba takového složitého zařízení, jakým bazén bezesporu je, představuje nejed ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×