Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Penetrace zdí vám ušetří čas, peníze, a věřte, že i vaše nervy

Penetrace zdí vám ušetří čas, peníze, a věřte, že i vaše nervy

Penetrace je podkladový nátěr, který zpevní a sjednotí savost povrchu zdí. Také tím docílíte lepší přilnavosti. Základní univerzální penetrace je vhodná pro povrchy v dobrém stavu nebo pro novou omítku. Pokud už máte na zdech starší omítku nebo nátěr, který je zaprášený, flekatý, mastný a jinak znečištěný, je nutné provést další úpravy. Zdi nejdříve očistěte, oškrábejte a poté použijte hloubkovou penetraci, ideálně ve dvou vrstvách.

reklama

Proč penetraci před malováním nevynechat?

Bez penetrace zdí se do vrchního malování ani nepouštějte. Rekonstrukce by se vám mohla ošklivě prodražit. Pokud chcete malovat na starší omítku nebo předchozí staré nátěry, nešetřete ani na volbě druhu a zvolte hloubkovou penetraci. Naneste ji ideálně ve dvou vrstvách. Zdá se to jako zbytečná činnost, ale opak je pravdou. Bez penetrace hrozí, že se brzy začne barva olupovat, praskat, barevný nátěr nebude jednotný, případně se vám začne uvolňovat starý nátěr už při malování.

Jak ideálně postupovat

  • Nejdříve vyberte vhodný penetrační nátěr (podle povrchu a druhu barvy).
  • Seznamte se s pokyny od výrobce (ředění a doba vysychání).
  • Očistěte a připravte povrch podle potřeby (odmaštění, oškrábání, umytí)
  • Naneste penetraci (podle potřeby v několika vrstvách).
  • Mezi jednotlivými penetračními nátěry nenechávejte nátěr úplně zaschnout.
  • Před samotným malováním naopak nechte penetraci dostatečně vsáknout do podkladu.

Kritéria pro výběr vhodné penetrace

Použití penetrace je velmi variabilní, můžeme ji využít v exteriéru i interiéru. Je vhodná také pro různé typy povrchů, např. beton, pórobeton, vláknocementové a třískocementové desky, vápenatou omítku i disperzní omítku, také dřevo, dřevotřískové desky, sádrokarton, nebo také neglazovanou keramiku. Výběr vždy ovlivňuje jak povrch, který chceme natřít, tak následná barva, kterou chceme ve finále použít pro malování. Vše najdete v pokynech použití od výrobce.

Základní nabídka penetračních nátěrů na trhu

Univerzální penetrace je určena pro nátěr nových zdí, nových, čistých omítek, nebo povrchů v dobré kvalitě, bez znečištění a mastnoty.

Hloubková penetrace je určena pro starší a náročnější zdivo, staré omítky, na staré výmalby, pro sjednocení podkladu a pod. Díky mikroskopickým částečkám pojiva pronikne hluboko do porézních materiálů a dosáhne kvalitního hloubkového zpevnění podkladu. Navíc zabraňuje pronikání skvrn a původní barvy na povrch nového nátěru.

Silikonová penetrace je určená pro napouštění hodně savých podkladů. Je vhodná také na střešní krytinu a doporučuje se aplikovat před použitím silikonových nátěrů

Silikátová penetrace je určena speciálně pro budoucí nátěr prováděný silikátovými barvami, zvyšuje jejich přilnavost a tím životnost.

Fungicidní penetrace (protiplísňová) je vhodná pro povrchy napadené plísněmi, místnosti s vyšším výskytem vlhkosti, nebo stavby v blízkosti vody, lesa, případně zasažené povodněmi.

Jak penetrace vlastně funguje?

Pokud je původní barva na zdech v dobré kondici a není nutné ji odstranit, penetrace ji důkladně zafixuje a při malování vás nepřekvapí lepící se stará barva na váleček. Nová barva bude kompaktní a stálá, čím se prodlouží její životnost a malování nebudete muset delší dobu opakovat. Podklad bude jednotný s rovnoměrnou savostí. Nový nátěr bude tedy také jednotný, bez fleků a nebude nutné provádět více vrstev barvou.

Pokud je omítka starší, hodně zvětralá, nebo je na zdi zbytek původní barvy, je vhodné použít hloubkovou penetraci. Tento typ penetrace pronikne dál do zdiva a vhodně upraví i náročnější povrch. Také pokud byla původní barva tmavá nebo obsahovala výrazně červený pigment, je vhodnější použít tento typ ošetření podkladu. Původní barva tak nebude prosakovat na povrch.

Penetrační nátěry je možné nanášet klasickým malířským štětcem, válečkem nebo speciální stříkací pistolí. Do nátěru je možné přidat trochu barvy. Jednak tak uvidíte, kam jste už nátěr nanesli, a také si připravíte povrch na požadovaný odstín. Postačí pak většinou už jenom jedna vrstva nové barvy.

Co když je zeď hodně poškozená a povrch zastaralý?

Před samotnou penetrací hodně starých zdí a poškozené staré omítky, vždy podklad důkladně připravte. Oškrábejte olupující se starou barvu, vyplňte díry, praskliny a povrch co nejvíce vyrovnejte. V tomto případě je víc než nutné použít hloubkovou penetraci a nátěr proveďte ve více vrstvách. Dbejte na dodržení pokynů doby schnutí mezi jednotlivými nátěry a před konečným nátěrem barvou.

Co když jsou zdi náchylné na plíseň?

Pokud malujete starší dům nebo prostor, kde se předpokládá vyšší vlhkost, doporučujeme použít speciální penetraci, která zamezuje tvorbě plísní. Takovými prostory jsou sklepy pod rodinnými domy nebo chatami, koupelny, kuchyně, domácí sauny nebo místnosti s vnitřním bazénem. Použitím speciální penetrace proti plísní v těchto prostorách zvyšujete odolnost a životnost následného vrchního nátěru. Při správné aplikaci zachováte přirozený průchod vodních par zdivem.

Dobrá rada na závěr

Penetraci si rozhodně ohlídejte. I když zvolíte odborníka, ať už menšího živnostníka nebo velkou firmu, nebojte se zeptat na celý postup a jednotlivé kroky si nechte vysvětlit. Pokud by penetraci chtěli vynechat, žádejte vysvětlení a toto sdělení zaneste do protokolu. V případě nekvalitní práce nebo pozdějších potíží s finálním výsledkem, můžete snadněji vyřešit reklamaci ve svůj prospěch.

Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Nátěry interiéru 5  fotek

Nátěry interiéru

Firma Building Plast spol. s r. o., která vyrábí nátěrové hmoty pod obchodní značkou SOKRATES, se specializovala již před 20 lety na výrobu vodou ř ...


Nové samonivelační stěrky BP3, BP4 s penetračním nátěrem BP Unigrund 5  fotek

Nové samonivelační stěrky BP3, BP4 s penetračním nátěrem BP Unigrund

„Dobrý den, potřebuji vyrovnat starou podlahu. Máte na to něco?“ Takhle nějak vypadá modelová situace, kdy zákazník volá na linku Knauf s běžným dotaz ...


Sedlácká barva, to je barva 3v1 – penetrace, základ a vrch 6  fotek

Sedlácká barva, to je barva 3v1 – penetrace, základ a vrch

Sedlácká barva je produkt nové kategorie nátěrových hmot, který je zaměřen na zjednodušení nátěrového systému s maximálním prodloužením životnosti. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×