Právě soutěžíme o:
nářadí Stanley nářadí Stanley
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Voskování sjezdových lyží

Voskování sjezdových lyží
Také už se těšíte, až letos poprvé nazujete lyže a místo hluku města uslyšíte jen křupání sněhové nadílky? Profesionální lyžaři mají na výběr z desítek párů lyží, nad jejichž dokonalou údržbou bdí servisní tým. Rekreační lyžař má však pouze dvě možnosti. Tou první je dávat lyže několikrát za sezonu do servisu, což je ovšem značně nákladné a většina lyžařů to proto nedělá. Smutný je pak pohled na poškrábanou, nebo dokonce zcela vysušenou (šedou) skluznici. Druhou možností je naučit se provádět základní servis doma. Ukážeme vám, jak skluznici sjezdovek navoskovat tak, aby výsledek zlepšil váš pocit z pěkných obloučků.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

  • smývací roztok
  • čisticí utěrky
  • parafín (nejlépe „universal“)

Nářadí

  • starou žehličku
  • škrabku

Postup

  1. Nejprve nastříkáme po celé délce skluznice smývací roztok a necháme ho několik minut působit. Roztok vytáhne nečistoty z rýh.

  2. Čisticí utěrkou pak odstraníme všechny nečistoty. Skluznici otíráme od špičky směrem k patce lyže.

  3. Starou žehličku rozehřejeme na nejnižší stupeň (nylon) a na skluznici nakapeme parafín.

  4. Ve směru od špičky lyže pak parafín zažehlujeme do skluznice. Snažíme se, aby parafín pokryl celou její plochu a zatekl i do rýh. Nikdy však nesmíme žehličkou zůstat na jednom místě nebo dlouho pohybovat na malé ploše, jelikož bychom mohli skluznici spálit. Zažehlený parafín rychle ztuhne.

  5. Lyži necháme vychladnout na původní teplotu a pak ve směru od špičky k patce stáhneme přebytečný parafín škrabkou. Nezapomeneme očistit také hrany.

Pepův tip

Pokud chceme mít jistotu, že skluznice bude dobře navoskovaná, zažehlíme druhou vrstvu vosku a taktéž ji stáhneme.

Na konci lyžařské sezony naneseme na skluznici jednu vrstvu parafínu a nestahujeme ji škrabkou, ale necháme přes léto parafín na skluznici, aby ji chránil před zbytečným vysoušením.

Autor: Milka (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Se Skivem to skvěle jede 6  fotek

Se Skivem to skvěle jede

Zimní sezóna běží a milovníci zimních sportů ošetřují potřebná „prkénka“. Lyže, běžky a snowboard se proto vystěhovaly z úkrytů na světlo boží a je ...


SKIVO poradna - Mazání lyží

V dnešním dílu naší SKIVO poradny se dozvíte něco o mazání lyží. Jinak se připravují lyže pro klasiku, jinak na bruslení a jinak se mažou odrazové vos ...

SKIVO poradna - Odstraňování problémů, mazání snowboardů

V dnešním dílu naší SKIVO poradny se dozvíte něco o mazání snowboardů, sjezdových lyží i o odstaraňování problémů v terénu. Lyžařská sezóna je v plném ...

reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama

reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×