Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Příprava různých povrchů před lepením – tipy a rady

Příprava různých povrchů před lepením – tipy a rady
Až přijde jaro, bude to pro kutily nejlepší čas pro opravy a renovace v domácnosti i pro výrobu věcí nových. Jestli se chystáte lepit větší plochy, vyplatí se vám dát si práci s úpravou podkladu. Příprava materiálu před lepením patří k nejdůležitějším technologickým operacím. A také bývá někdy zdlouhavá a pracná, ale péče věnovaná celému procesu, se vždy vyplatí.
reklama

Nejméně starostí s upravením povrchu je obvykle při lepení dřeva. Vzhledem k tomu, že jde o materiál porézní, většinou příliš nevadí ani vyšší vlhkost lepených dílů a práci nepokazí ani trocha prachu, který na povrchu zůstane po hoblování nebo broušení.

Kovy

Trochu složitější je to u kovových materiálů. Je samozřejmé, že každý kov vyžaduje individuální postup. Nejjednodušší je příprava běžných ocelí (a také některých druhů litiny). Povrch by měl být bez rzi, zdrsněný broušením nebo (ještě lépe) otryskáním. Vždy je ale nutné plochu před lepením odmastit. Pro odmašťování kovů se používá MEK (metyletylketon), technický aceton, trichlóretylén, éter, toluen, nebo speciální odmašťovadla jako je např. UHU UNIVERSAL REINIGER. Nesmí se používat benzin a laková rozpouštědla. S celkem dobrými výsledky lze použít i běžný denaturovaný etylalkohol (líh), který je šetrný k pokožce a z ekologického hlediska patří k nejpřijatelnějším rozpouštědlům.

Slitiny a barevné kovy

Hliník a jeho slitiny je nutné pro dosažení vysoké pevnosti před lepením chemicky upravit. V průmyslu se užívá piklování (moření v kyselině chromsírové), v domácích podmínkách lze vystačit s mořením ve 20% roztoku sodného louhu (NaOH). Před mořením se musí povrch zdrsnit a odmastit, po moření důkladně omýt teplou vodou, dobře usušit a znovu odmastit. U barevných kovů a jejich slitin postupujeme jako u oceli, dosahované pevnosti spojů však bývají nižší (nejnižší jsou u zinkových slitin).

Slepujeme smalt:

Plasty

Oříškem, k jehož rozlousknutí neexistuje jednoduchý klíč, je příprava plastových povrchů. Někdy není třeba – pro určitý druh plastu v kombinaci s určitým druhem lepidla – povrch odmašťovat vůbec, jindy je to procedura velmi složitá.

Slepitelné plastové materiály je nutné před lepením zdrsnit a odmastit nejlépe technickým lihem anebo isopropanolem. V návodu k použití jsou většinou uváděny základní typy plastů, které lze daným druhem lepidla lepit, včetně metod přípravy povrchu před lepením.

Mezi materiály, které lze v běžné kutilské praxi obtížně lepit, patří nepolární typy plastů, například polyetylén (PE), polypropylen (PP), teflon, silikon a další. Teflon je v praxi téměř neslepitelný. Aby bylo možné nepolární plast slepit je nutné povrch plastu aktivovat. Aktivace se v běžných podmínkách provádí ožehnutím povrchu redukujícím plamenem, například propan-butanového hořáku. Pozor! Povrch plastu se nesmí natavit, jinak je celá námaha zbytečná.

Dalším způsobem je aktivace povrchu nepolárních plastů aktivátory (pouze v kombinaci s kyanoakrylátovým lepidlem). Aplikují se po odmaštění povrchu lepených dílů. Nenarušují nikterak povrch plastů, pouze (a v tom je ono kouzlo) polarizují povrch lepených dílů. Nanášejí se štětečkem nebo jsou k dostání také v rozprašovačích. Po odpaření aktivátoru se nanese lepidlo, díly se spojí a zafixují.

Více na www.z-trade.cz.

Autor: Elena a UHU (text), UHU (foto)

Klíčová slova:


Související články

Disperzní lepidla 5  fotek

Disperzní lepidla

Disperzní lepidla jsou tekuté nebo pastovité konzistence a jejich základem je disperze částic polymerů ve vodě. Po jejím vsáknutí do porézního materiá ...


Hlavní zásady při lepení kovů 15  fotek

Hlavní zásady při lepení kovů

Milí kutilové, v minulém článku jsme vás informovali, jak připravit ke slepení kovové předměty. Dnes pro vás máme další inspirace, jak si s lepením po ...


S UHU slepíte i dřevo a plasty 6  fotek

S UHU slepíte i dřevo a plasty

Lepidlo UHU většinou doma všichni máme v podobě bílé lepicí pasty v tyčince. K tomuto sortimentu však náleží i další produkty, které se hodí do dílny ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×