Právě soutěžíme o:
praktické dárky od Cemixu praktické dárky od Cemixu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Soutěž Fiskars

Soutěž Fiskars
Od úsvitu dějin potřebovali lidé dělit materiály, které je obklopovaly, aby je mohli používat a zpracovávat dále pro svoji potřebu. Bez toho by nepřežili. Primitivní sekery a pazourky byly předchůdci dnešních seker nožů a nůžek, bez nich by naši prapředci pro ně životně důležité materiály nemohli opracovávat. Jednalo se především o dělení dřeva a kůží, později látky.
reklama

Nůžky předků

Neuvěřitelnou vynalézavost předků dokazují i „ Keltské nůžky“, které vznikly zřejmě i před naším letopočtem. Jsou nejenom krásné a elegantní, jejich kopie je také plně funkční.

I v naší moderní, rychlé a počítači a mobily přeplněné době se bez přesného dělení materiálů neobejdeme. Proto nás různé typy seker a nůžek provázejí do dneška. Jsou nedílnou součástí našich dílen, chat, chalup a domácností. A ještě dlouho si své výsadní postavení podrží.

Kámen - Fiskars - Papír

Specialistou na dělení materiálů řezem, střihem nebo sekem, s přičiněním pouze fyzické síly, je bezesporu firma Fiskars. „Kámen - Fiskars - Papír“. I tak by šla přejmenovat nejznámější rozlosovací hra „kámen - nůžky - papír“.Firma, která vyrobila více než 900 milionů nůžek a je největším světovým výrobcem kvalitních nůžek, by na to už měla nárok.

Oranžová rukojeť

Některé dobré věci, ať chceme nebo ne, prostě vznikají náhodou. Nemusí se to týkat jen takových převratných věcí, jakou byl objev penicilinu. S pověstnou oranžovou barvou, která je mimo jiné charakteristickým znakem nůžek Fiskars, je to stejné. Při přípravě prvních prototypů zbylo ve vstřikovacím lisu kousek oranžové barvy a tak vznikly i rukojeti oranžové. V konečném výběru zvítězily nad černými. A to je dobře. Nůžky nejsou tak smutné.

Kvalita ála Fiskars

Není to však jenom barva, ale především kvalita, co dělá renomé známých nůžek.
Bez jakéhokoliv studu a podbízení se firmě musím říct, že nejenom o nůžkách, ale o celé produkci firmy Fiskars, ať už jde o sekery, nůžky, nebo nože, se dá mluvit jenom o špičkové kvalitě. Nejen díky pověstné švédské oceli, ale i dokonalému designu, vynikající ergonomii a neustálým technickým inovacím, za které sbírá jednu cenu za druhou.
Použití plastů dotáhli ve Fiskarsu nejenom u nůžek a jejich rukojetí téměř k dokonalosti. Teď už se nikdo neposmívá jejich plastovým topůrkům na sekery. Naopak, Fiskars se stal jejich synonymem. Nejen že fungují, ale i desetiletá záruka na topůrko je hozená rukavice nedůvěřivcům. O sekerách a dalším nářadí firmy ale zase až příště.

Jak je znám já

Nůžky Fiskars pro mě byly vždycky vlastně trochu nedostupné. Znám je asi 28 let, kdy jsem je viděl a obdivoval u tátovy kamarádky na stěně. Jak jsou nebo nejsou dobré jsem nevěděl a bylo mi to jako dítěti, s dovolením, dost jedno. Líbilo se mi, že jsou oranžové a že visí nad pracovním stolem paní architektky. Ona si vždycky potrpěla na kvalitu. Z návštěv dětí v její pracovně jí vždycky vstávaly vlasy hrůzou. Tenkrát jsem si s nimi pod jejím dohledem párkrát střihnul do papíru. Nejdřív mě ale vyzpovídala, na co že je vlastně chci půjčit. A následoval seznam toho, co všechno se s nimi nesmí stříhat. To se opakovalo většinu návštěv.Byly prostě hlídané a v mém dětském světě tak vystoupaly hodně vysoko.
Teď už je máme doma, patří mojí přítelkyni a když si je chci půjčit, že potřebuji něco ustřihnout, jsem vyzpovídán, na co je chci, pak následuje seznam, co všechno se s nimi nesmí stříhat a nakonec vše končí dotazem, zda si nechci vzít nějaké jiné. I v mém dospělém světě stojí oranžové nůžky hodně vysoko.

Klíče, fajfka, manželka

Ty nůžky jsou takové hodně kvalitní nářadí nejenom pro ženy. Je to stejné asi jako pravidlo, že klíče od chaty, fajfka a manželka, ty se prostě nepůjčují a s nůžkami Fiskars je to zřejmě podobné.

A co vy?

V letošním roce slaví finská společnost FISKARS čtyřicet let od uvedení nůžek s oranžovými držadly na trh. A k tomuto výročí vyhlásila soutěž o věcné ceny, které se můžete zúčastnit i vy.

Znáte nůžky Fiskars nebo jiné nářadí této firmy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ním.

Ve spolupráci s firmou Fiskars připravil Český kutil.cz. Text Pavel Zeman, foto Pavel Zeman a Stanislav Knotek.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

40. výročí nůžek Fiskars s oranžovými držadly 3  fotek

40. výročí nůžek Fiskars s oranžovými držadly

V roce 2007 slavila finská společnost FISKARS čtyřicet let od uvedení nůžek s oranžovými držadly na trh. Tyto nůžky proslavily finský užitkový desi ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×