reklama

Není nad vlastní okurky

Okurky patří mezi nejpěstovanější a vedle rajčat i nejoblíbenější zeleninu u nás. Obsahují tzv. biologickou vodu, která je výborná pro očistu těla, především pak močového ústrojí. Pěstování okurek je jednoduché, mají velká semena, se kterými se dobře pracuje. Další výhodou je i vynikající klíčivost, kterou si okurky udrží až 10 let. Dokonce se traduje, že čím je osivo starší, tím lépe klíčí. Staří zahradníci nosili semena okurek v kapsičce u košile, tedy na srdci a věřili, že semínka nejen dobře vyklíčí, ale rostliny také dobře porostou a budou zárukou velké sklizně.

Není nad vlastní okurky

Někdy i semena balili do vlhkých hadříků, kde je nechávali přes noc. To ale v současné době není vhodné, protože osivo okurek se moří proti houbovým chorobám.

Je lepší pěstovat nakládačky nebo salátovky?

Okurky se dají rozdělit na 3 základní typy. Jsou to hadovky, které potřebují skleník či fóliovník. Jsou buď dlouhé, polodlouhé nebo krátké. Ty krátké si získávají stále větší oblibu a říká se jim svačinky. Dorůstají pouze do délky asi 12 cm a jsou vyšlechtěny na délku svačinových krabiček. Mají vynikající chuť a jsou určené pro dětské mlsné jazýčky.

Polní salátovky jsou poměrně nenáročné na pěstování. Na rozdíl od hadovek se pěstují na poli, nejsou náročné na teplo a odolávají i výkyvům počasí. Vyznačují se příjemnou okurkovou vůní a chutí.

Mezi nejpěstovanější patří nakládačky. Jsou krátké, chutné, v současné době geneticky nehořké a mají převahu samičích květů. Zde je možné dále vybírat mezi odrůdami jemnoostnými s jemnou bradavičností, které se hodí do teplejšího klimatu. Odrůdy hruboostné jsou vhodné do drsnějších podmínek. Lépe regenerují a nejsou tak citlivé na výkyvy počasí, především teplot.

Květ okurky
Květ okurky

Podle čeho vybírat odrůdu?

Odrůdu si vybíráme především podle klimatických podmínek v místě pěstování. Vzhledem ke zkušenostem z posledních let se ale ukazuje, že počasí se pozvolna vyrovnává a tak je možné vyzkoušet odrůdy jemnoostné i v chladnějších oblastech.

Důležité je i správně vybrat, pokud budeme i nakladačky chtít pěstovat ve skleníku. Zde vždy použít odrůdy partenokarpické, které plodí bez opylení. Zde se kolikrát pěstitelé dočkají zklamání, pokud vyberou odrůdu bez této schopnosti a diví se, že mají na rostlinách minimum plodů, i když rostliny bohatě, ale „planě“ kvetou.

Které odrůdy jsou nejvhodnější pro drobné pěstitele? K partenokarpickým odrůdám patří např. jemnoostné odrůdy KARLOS s hladkými, dlouze válcovitými, tmavě zelenými plody, které si dlouho udržují svou štíhlost. Odrůda je raná a velmi výnosná.

Karlos F1
Karlos F1

AMELIE rovněž raný, velmi výnosný partenokarpický hybrid se středně zelenými plody.

Amelia F1
Amelia F1

KAREN jeraný hybrid se středně zelenými plody s velmi jemným hustým ochmýřením, s kratšími plody, takže se pěkně konzervují do zavařovacích sklenic na dvě patra.

Karen F1
Karen F1

Z hruboostných odrůd zde máme vysoce výnosnou, řídce bradavičnatou odrůdu ALHAMBRA s tmavě zelenými, delšími plody, rovněž dlouho nepřerůstá jako Karlos.

ZUZANA je velmi plastickou, výnosnou, odrůdou, která se osvědčuje i ve vyšších pěstitelských polohách.

Zuzana F1
Zuzana F1

ALOE je další velmi výnosnou hruboostnou odrůdou s delšími plody a převážně samičím kvetením.

Všechny uvedené odrůdy jsou z nové generace šlechtění. Tyto odrůdy jsou multifruitní, to znamená, že nasazují za jedním nodem více plodů. Rovněž se vyznačují vyššími nebo úplnými rezistencemi proti chorobám, z nichž nejvýznamnějšími jsou virová mozaika okurek (CMV), čerň okurková (Ccu), padlí okurkové(Px), žlutá virová mozaika cukety (ZYMV) a virové žloutnutí žilek tykvovitých (CVYV).

Multifruitní odrůdy nasazují více plodů
Multifruitní odrůdy nasazují více plodů

PONY F1 je raný partenokarpický hybrid s hladkými, tmavě zelenými plody, délka 12-14 cm, k rychlení ve sklenících a fóliových krytech. Vyznačuje se skutečně vysokým výnosem.

TWENTY F1 je zástupcem odrůd skleníkových okurek se střední délkou plodu. Poskytuje bohatý výnos plodů o délce 20 – 22 cm.

Okurky Twenty F1
Okurky Twenty F1

SATURN F1 je poloraná odrůda, poskytuje plody o délce 30 – 35 cm, vyznačuje se vysokou schopností regenerace.

Saturn F1
Saturn F1

Kdy začít s výsevem?

Pokud se zaměříme na pěstování venkovních okurek, ať salátovek či nakladaček, je vhodné rozmyslet si, jaký způsob pěstování budeme volit. Okurky jsou teplomilné a z toho musíme vycházet. Již při teplotách pod 5°C dochází k podchlazení a hrozí negativní ovlivnění následného růstu a plodnosti. Pro přímý výsev je vhodným termínem konec dubna až začátek května. Je důležité, aby semínko nebylo dlouho v chladné půdě, protože může dojít k jeho poškození nebo napadení drátovcem již ve fázi bobtnání.

Ve sluncem prohřáté vlhké půdě vyklíčí osivo již za 5 dní. Pokud vyséváme přímo do půdy koncem dubna, je vyzkoušeno a ověřeno, že se malé rostlinky objeví kolem 20. května, tedy po zmrzlých. Výhodou přímého výsevu je otužilost rostlinek a tím pádem menší citlivost k případnému ochlazení koncem května.

Je lepší předpěstování nebo přímý výsev?

Zde asi záleží především na množství, které budeme pěstovat. Předpěstování se hodí pro menší množství rostlin, je finančně náročnější a v neposlední řadě musíme počítat i s prostorem, který sadba vyžaduje. Malé množství je možné předpěstovat na okenním parapetu, ale pokud vyséváme větší záhon, je určitě lepší přímý výsev.

Hodí se pro předpěstování Jiffy?

Jiffy jsou pro předpěstování okurek výborné. Výhodou je jejich sterilita, kdy neobsahují zárodky plísní. Klíčící osivo můžeme dobře kontrolovat a podstatné je, že se rostlinky již nepikýrují ani nepřesazují, ale rovnou se sázejí na místo. Okurka je totiž dost citlivá na přesazování a i menší poškození kořínků může vést k vadnutí až uhynutí .

Okurky v jiffech
Okurky v jiffech

Jaký je postup výsevu?

Jiffy, rašelinové slisované sadbovače rozložíme na misku s vyšším okrajem. Ideální je pokojový skleníček, do kterého se vejde 40 jiffů. Následně nalijeme na jiffy velké množství vody a počkáme asi 3 minuty než nasáknou vodou a zvětší tím svoji velikost asi 5x. Do každého jiffu vložíme po jednom semínku tak, aby bylo vidět a přiklopíme průsvitným víkem. Umístíme na světlé a teplé místo. Semena již za 2 dny začnou klíčit. Pak víko přes den odstraníme pro zvýšené množství světla. Po 5 až 6 dnech se vytvoří děložní lístky. Maximum světla je důležité, aby se rostlinky příliš nevytáhly.

Jaká varianta pěstování se hodí pro zahrádkáře?

V současné době přichází stále do větší obliby použití černé netkané textilie, především právě při pěstování okurek. Výhody spočívají v několika aspektech:

  • Udržuje stálou teplotu.
  • Zabraňuje prorůstání plevelů.
  • Propouští vodu.
  • Sklizené plody jsou čisté i v době deštivého počasí.
  • Nástup do plodnosti je urychlen nejméně o 2 týdny.
Černá netkaná textilie
Černá netkaná textilie

Použití je velice jednoduché. Na předem připravený záhon rozložíme fólii, která se vyrábí v šíři 160 cm. Fólie se připevní pomocí speciálních kolíků k zemi, eventuálně se zahrnou okraje zeminou. Prostředkem fólie se natáhne provázek, podle kterého se ve vzdálenosti asi 40 cm od sebe proříznou otvory ve tvaru kříže. V žádném případě se nevyřezávají kruhové otvory či jiné tvary. Do takto připravených otvorů vyséváme velmi mělce (max. 2 cm hluboko) 2 – 3 semena, která mírně zatlačíme a zahrneme. Semena se předem nemáčí ani není potřeba předpěstovávat sazenice. Výsev je ideální provádět začátkem května (nejlépe na Svátek práce). Semena vyklíčí asi za 14 dní a malé rostlinky se tak objeví až po zmrzlých, tak že nehrozí nebezpečí namrznutí. I v případě chladného počasí jsou rostlinky chráněny fólií.

Okurky na textilii
Okurky na textilii

Kdy můžeme počítat se sklizní?

Pokud mladé rostlinky vysadíme koncem května, začneme se sklizní již koncem června až začátkem července.

Publikováno: 9. 5. 2019, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce