Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pěstujte žampiony doma

Pěstujte žampiony doma

Ještě nikdy to nebylo tak snadné. Dříve platilo „Co Čech, to muzikant“, později muzikanta vystřídal zahrádkář a dnes lze směle prohlásit „Co Čech, to houbař“. Letošní rok houbám příliš nepřál a pokud se někde objevila zajímavá lokalita, les se podobal spíše frekventované křižovatce. Pro všechny, kteří se nemohou dočkat nové sezony, máme příznivou zprávu. Houby můžete pěstovat a sklízet i v zimě!

reklama

A už vůbec kvůli tomu nemusíte chodit do lesa. Stačí si opatřit žampionový substrát v podobě praktické, dopředu připravené a podhoubím naočkované kostky, a brzy můžeme sklízet voňavé houby třeba přímo v kuchyni. Vyhneme se tak poměrně náročné přípravě substrátu, která většinu zájemců o pěstování žampionů odradí.

Žampiony ideálně naplňují představu o stravě moderního člověka. Složením se blíží masu a zelenině. Jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny, mají vyšší obsah draslíku a biologicky aktivních látek. Představují vhodnou součást redukčních diet, protože jsou chudé na energii. Konzumaci žampionů doporučují odborníci s ohledem na vysokou schopnost čistit lidský organismus. Sami přitom můžeme zvolit buď ty bílé, klasické, nebo žampiony hnědé, které svou vynikající chutí připomínají suchohřiby.

Houby z kostky

Jak na to?

Nejprve si obstaráme soupravu na pěstování žampionů. Skládá se z kostky lisovaného substrátu o váze asi 10 kg a PE sáčku s krycí zeminou.

Pokud substrát ještě není dostatečně prorostlý podhoubím, je nutné umístit kostku do prostředí s teplotou v rozmezí 20-24 stupňů C. Při nižší teplotě trvá prorůstání déle.

Jakmile substrát dostatečně proroste, voní houbami a je a je v něm patrné bělavé podhoubí. Nyní ho nasteleme krycí zeminou. Fólii na kostce odřízneme na svrchní straně tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký okraj, který bude po zvednutí sloužit jako mantinel pro krycí zeminu. Než začneme krycí zeminu rozprostírat, vyplatí se slehlý substrát nakypřit vidličkou do hloubky asi 2 cm a poté lehce urovnat. Kostku pokryjeme tak, abychom spotřebovali celý sáček!

Krycí zemina musí být po celý pěstební cyklus dostatečně vlhká. Přesušení bývá často jediným důvodem malé sklizně. Vlhkost zeminy proto pravidelně sledujeme tak, že ji zmáčkneme v ruce a musíme přitom vytlačit vždy několik kapek vody.

Pokrytou kostku udržujeme i nadále při teplotě 20 až 24 stupňů C. Krycí zeminu denně lehce kropíme, aby povrch neosychal. Hodí se k tomu jemné kropítko z propíchaného sáčku připevněného gumičkou na PET láhev. Pozor ale, voda nesmí protékat do substrátu!

Nadměrnému odpařování a tím vysušování krycí vrstvy lze předejít, když do substrátu zapíchneme několik špejlí a na ně položíme PE větší sáček. Překrytý prostor ale musí mírně větrat.

Když podhoubí proroste krycí zeminou, vyplatí se ji prohrábnout. Aby se promísila více a méně prorostlá místa a vznikly tak podmínky pro stejnoměrný nárůst plodnic. Pak necháme kostku ještě asi 3 dny při teplotě 20-24 stupňů C, aby narušené mycelium znovu prorostlo.

Všechno řídí teplota

V další fázi kostku přemístíme do teploty 14 až 18 stupňů C a přestaneme zalévat. Teplotní rozdíl, stejně jako je tomu v přírodě, vyvolá růst plodnic. Asi za týden se objeví první drobné hlavičky. Ty začneme opět zalévat ve chvíli, kdy dosáhnou velikosti 1 až 2 cm. Stejný postup následuje i u dalších růstových vln, kterých bývá 5 až 6 (ale i více) přibližně v týdenních intervalech, po dobu asi 2 měsíců. Plodnice při sklizni vykrucujeme, neodřezáváme je, aby v substrátu nezůstaly jejich zbytky. Žampiony rostou jak na světle, tak ve tmě. Po vyplození substrát nevyhazujeme, ale můžeme ho smíchaný s krycí zeminou použít jako organické hnojivo. Lze do něj také přímo zasadit rajčata, papriky či okurky.

Box

  • v průběhu pěstebního cyklu je nutné zamezit ke kostce se substrátem přístup hmyzu, proto je zimní období pro pěstování příznivé
  • myslete i na to, že substrát se nesmí ohřát na více než 30 stupňů C
  • krycí zemina by měla být neustále vlhká
  • při zalévání ale nesmí voda protékat do substrátu
  • kultura nesmí být uložena v místě s možným výskytem plísní, které by pak mohly substrát snadno kontaminovat
  • celý postup od založení kultury po sklizeň prvních plodnic trvá 5 až 6 týdnů

Autor: Ludmila Dušková (text a foto)

Související články

Jak si vypěstovat v domácích podmínkách jedlé houby? 13  fotek

Jak si vypěstovat v domácích podmínkách jedlé houby?

Hlíva ústřičná patří mezi dřevokazné houby. Díky významnému obsahu glukanů, ale i jiných látek posiluje imunitu lidského organismu, a tím přímo pře ...


Závěsná sušící síta na houby a bylinky: Praktické pro sušení venku i doma u kamen 4  fotek

Závěsná sušící síta na houby a bylinky: Praktické pro sušení venku i doma u kamen

Chcete dosáhnout při sušení hub nebo bylinek jedinečné chuti a vůně? Sušte přirozeně na vzduchu, spíše než na elektrice. Sušení v elektrických suši ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×