Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba pítka pro ptáčky zdobené kamínkovou mozaikou

Výroba pítka pro ptáčky zdobené kamínkovou mozaikou
V letních vedrech trpí žízní všechno živé, co se pohybuje v naší zahradě, na terase či na balkoně. Proto je zapotřebí rozmístit zde pítka a pravidelně do nich doplňovat vodu. Máme pro vás zajímavý tip. Zkuste si vytvořit pítko pro ptáčky, vyrobené z většího terakotového květináče a z misky na vodu, ozdobených mozaikou z přírodních oblázků.
reklama

Aby nebyla tato dekorace v zahradě osamocená, ozdobte oblázky také malé květináče. S mozaikou vypadají velmi pěkně. Můžete do nich zapracovat i mušle nebo terakotové ornamenty – ty jsou k dostání ve stavebninách či v zahradnických centrech. Nebo porcelánové rybky. Ty koupíte například v obchodech s exotickým zbožím. Mušle dovezené z dovolené je třeba omýt a před lepením je naplnit lepidlem na obkladačky, aby se zvětšila jejich přilnavá plocha.

Reliéfní oblázková mozaika

Kamínky, oblázky, mušle, knoflíky a další podobné předměty se hodí na reliéfní mozaiky ke zpracování přímou metodou – tedy vtlačování předmětů do silné začišťovací vrstvy. A díky tomu můžete ustoupit od spárování, ale na druhé straně zase nevyrovnáte do roviny materiály různé tloušťky. Proto se přímá metoda nehodí na rovné plochy, například na desky stolů, tácy a podobně.

Dnes se tento typ mozaiky obvykle lepí maltou na cementové bázi a dalšími lepidly na obkladačky, disperzním lepidlem (pro nesavé podklady), PVA lepidlem (polyvinylacetát) a silikonovými lepidly (pro lepení na sklo apod.).

Při práci s hliněnými nádobami, které mají silně savý povrch, jej musíte před zahájením práce natřít štětcem základním nátěrem na bázi vody. Univerzální základní nátěr se prodává ve stavebninách i v prodejnách barev. Základní nátěr se musí nechat alespoň jednu hodinu zaschnout.

Spárovací hmoty

Spárovací hmoty na cementové bázi se používají k vyplnění mezer mezi mozaikovými kameny, při přímé metodě tento úkon odpadá, nebo se provádí jen místy. Barva spár se dá měnit, protože hmoty se prodávají v různých tónech. Pokud si koupíte bílou, můžete ji podle potřeby dobarvovat sami (poměr míchání barev a základního materiálu dodržujte podle pokynů výrobce). Např. v našem případě byla použita šedá a terakotová, která je namíchána z béžové, tmavě červené a okrové barvy.

Budete potřebovat

Na pítko o výšce asi 40 cm budete potřebovat:

  • terakotový květináč - ø 29 cm, výška 35 cm
  • terakotovou misku - ø 38 cm, výška alespoň 7 cm
  • oblázky různých barev - ø 5 mm až 3 cm
  • 2 keramické mozaikové dlaždice v holubí šedi 20×20 cm
  • 5 modrých porcelánových ryb 6 cm a 8 cm dlouhých
  • bílé lepidlo na obklady na cementové bázi
  • béžovou spárovací hmotu
  • základní nátěr
  • dále lněný olej, měkký hadřík a rozprašovač s vodou

Jak na to:

1. Několik dní před tím, než začnete pracovat na samotné mozaice, si nasbírejte kamínky, vložte je přes noc do vody, aby se namočily a šly snáze očistit. Další den je omyjte větším množstvím vody. Nechejte je několik dní důkladně proschnout, pak je natřete lněným olejem a ještě jednou dejte přes noc schnout. Další den přebytečný olej otřete hadříkem. Barva kamenů tímto postupem vynikne.

2. Misku natřete základním nátěrem a po zaschnutí začněte s vysazováním kamenů do malty přímou metodou. Potřete vždy jen tolik plochy (vrstva by měla být asi 5 mm silná), kolik můžete osázet během deseti minut, než začne lepidlo tuhnout. Před nanášením lepidla vždy postříkejte povrch květináče vodou.

3. Pro dekorování dna misky rozbijte dlaždice kladivem nahrubo a potom je naštípejte mozaikářskými kleštěmi na malé, nepravidelné kousky (asi 1 cm až 1,5 cm veliké). Větší oblázek zasaďte do středu misky a kolem něj umístěte čtyři menší. Dále nalepte menší rybičky (nebo jiné motivy, které máte) a plochu mezi tím vyplňte kousky dlaždic. Kolem ryb nalepte opět kousky dlaždic a malé oblázky, tvar se podobá hvězdě (viz fotografie). Poté nalepte větší ryby a zbytek plochy až téměř k okraji zaplňte malinkými oblázky. Přitom vytvořte opět tvar hvězdy. Okraj misky polepte kameny. Nejdříve nahoře většími kameny a směrem dolů potom malými oblázky. S rozmyslem střídejte větší a menší kameny, stejně jako jejich barvy.

4. Květináč pro pítko polepte jen zčásti, každý ze čtyř oblouků je 15 cm vysoký, tvar si můžete předkreslit tužkou. Při vysazování vypracujte nejprve okraje a potom vyplňte ostatní plochy.

5. Vše nechte nejméně 24 hodin zaschnout. Potom mozaiku postříkejte vodou, protože květináč jinak vlhkost spárovací hmoty naváže velmi rychle a v místech, kde je to zapotřebí, jej vyspárujte. Nechejte dobře proschnout a poté povrch vyčistěte hadříkem.

Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím Anagram.

Autor: Elena a Anagram (text), TOPP (foto)

Klíčová slova:


Související články

Budky pro ptáčky 19  fotek

Budky pro ptáčky

Chceme-li se od jara do podzimu těšit ze zpěvu stěhovavých ptáků, můžeme jim vyrobit budky přímo na míru. I když by se zdálo, že jde o maličkost, dáme ...


Servírovací tác 17  fotek

Servírovací tác

Snídani nebo odpolední džus či kafíčko si rádi vypijeme pěkně v klidu na zahradě. Abychom si jej měli na čem naservírovat, vyrobíme si jednoduchý tác ...


Plachtící pták 13  fotek

Plachtící pták

Krásnou dřevěnou hračku plachtící ve vzduchu zvládneme bez větších obtíží a nároků na vybavení. Jako materiál je vhodné smrkové nebo borové prkénko ...


Mozaikové šperky 2  fotek

Mozaikové šperky

Slíbili jsme, že vám nabídneme tip na výrobu mozaikových šperků, kterými můžete na jaro vylepšit svůj šatník. Tak – pokud chcete začít, můžete se dát ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×