reklama

Plánovat úrodu můžeme, i když sněží

Jak se dny natáhnou o víc než o slepičí krok, začnou zahrádkáře i ty, kteří opatrují rostliny třeba na terase či balkoně, svrbět ruce. Protože to ale na hrabání se v půdě ještě nevypadá, hledají tipy, co by tak mohli letos zkusit. Společnost Lanit Plast s.r.o. připravila některé hodně užitečné věci za docela rozumné peníze, mezi nimiž najdete třeba pařníky a pěstebníky.

Plánovat úrodu můžeme, i když sněží

Mysleli na ty se zahrádkou jako dlaň, a nebo prostorovými možnostmi přinucené spokojit se s terasou. I tam je totiž možné vytvořit malé oázy krásna a nebo čerpat maximální užitek z minimální plochy. K tomu slouží nejrůznější pařníky a pěstebníky.

Plánovat úrodu můžeme, i když sněží aneb Pařníky a pěstebníky
Plánovat úrodu můžeme, i když sněží aneb Pařníky a pěstebníky

Je libo čerstvá rajčátka?

Pod názvem Bio-planter připravili pěstebník pro rajčata a nebo jahody. A kdo si nepotrpí ani na zmrzlinu z čerstvých jahod, ani na vlastní rajčátka (nejlépe se v Bio-planteru daří hroznovým odrůdám, jimž se, bůhvíproč, říká také koktejlové), úspěšně může v této nádobě pěstovat bylinky. Pokud se chystáte právě na rajčata, zkuste Minigold, Karlu nebo Vilmu a nebo odrůdu Aztek. Protože je nabídka živin v pěstebníku přece jen omezená, budeme v něm rostliny hnojit jednou týdně.

Bramborové pole vysoko nad zemí

Taková představa je jen o málo méně šílená, než brněnská divadelní hra o romské menšině Pásla koně na balkoně, ale po pravdě peruánští Indiáni (a právě odsud do Evropy brambory přišly) byli mistry „pěstování ve věžích“. Důvod byl týž, jaký máme na terase i my – prostě málo místa. Plocha úrodných polí je v Andách malá a tak se muselo pěstovat na výšku. Keříky brambor indiáni stále přisypávali zeminou, ve věži rostla stále nová patra hlíz, a nakonec věž rozebrali a úrodu sklidili. Podobný princip využívá i šikovný Potato – planter, jen nemusíme rozebírat žádné kameny, protože brambory z nádoby spodem pohodlně vybereme.

Výhody pařníků

Zahrádkáři mají místa přece jen víc a už brzy budou moct připravovat sadbu na jaro. Nechráněná by ovšem těžko přežila nejen počasí, na něž není ještě radno spoléhat, ale ani střídání obvyklých mrazivých úsvitů a poté vcelku slunných dnů. Později, když kytičky i zelenina zaujmou svá místa na záhonu, můžeme v pařníku a pěstebníku pěstovat třeba okurky.

Výhody pařníků
Výhody pařníků

Prakticky nerozbitný plast

Lanit Plast nabízí celkem tři typy pařníků, takže vybrat si lze velikost i konstrukci, jaká nejlépe našim záměrům a potřebám vyhovuje. Jedná se vlastně o skládanky, s nimiž si poradí i méně šikovní, ačkoliv těm asi slibovaná hodina nebude na montáž stačit. Nicméně pokud se budou držet podrobného návodu a nepoztrácejí matičky k šroubkům, jistě konstrukci zvládnou. Protože pařníky s plastovými stěnami kryje čirý polykarbonát s vysokou světelnou propustností, neohrozí nás ani při stavbě, ani pak v běžném provozu: je totiž prakticky nerozbitný. A pokud nepůjde o meteorologickou anomálii mimořádného kalibru, neměly by ho ohrozit ani kroupy. Dá se dobře větrat i snadno přenášet mezi záhony – tak je lehounký, což na druhou stranu vyvolává nutnost zajistit pařník proti bočnímu větru. S tím si už ale určitě poradíte.

Podrobnosti o pařnících i pěstebnících najdete na www.lanitplast.cz nebo www.lanitgarden.cz

Publikováno: 21. 2. 2012, Autor: Jiří Jan (text), Lanit Plast (foto), Profil autora: Redakce