reklama

Pěkný plot pro větší bezpečí

Stavíme domy, chaty a jako neodmyslitelnou součást k nim vybíráme ideální ploty, abychom dali světu najevo, že tento pozemek patří nám. Plot by měl respektovat charakter domu a jeho okolí, čemuž by měla odpovídat jak barva, tak především tvar a použitý materiál. Vhodná volba krásu budovy podtrhne, nevkusný plot dokáže i nejúchvatnější dílo architekta zničit. V případě nejasností se neváhejte obrátit na odborný portál NejŘemeslníci.cz, kde najdete řadu dalších inspirací.

Pěkný plot pro větší bezpečí

Kde končí privat property

Některá oplocení či ohrazení jen nenásilně naznačují dělení pozemků a dovolí kolemjdoucím nahlédnout na náš pozemek. Jiná dokáží maximálně eliminovat styk s okolím. Mnohdy jedná až o extrémní řešení v podobě různých stěn, ale to není klasické oplocení. V každém případě by měl plot vždy korespondovat s vlastní stavbou i s okolím parcely.

Styl oplocení

Styl oplocení mnohdy charakterizuje majitele a je to první, s čím se u obydlí setkáváme. Někdy se plot snaží upoutat pozornost svojí nedobytností a monumentalitou, zdobením, technickými a bezpečnostními prvky, jindy chybí úplně nebo tvoří jen symbolické ohraničení pozemku. Ale většinou jde o skladbu různých ohraničení okolo jednoho domu. Oplocení do ulice, které tvoří spolu s průčelím domu celkový vzhled obydlí, bývá jiné než to mezi jednotlivými zahradami, ještě volnými parcelami, lesem, loukou apod. V každém případě by plot na sebe neměl příliš poutat pozornost na úkor domu. Ideální je, když jemně dokreslí charakter stavby nebo jen nenásilně „oběhne“ zahradu.

Pěkný plot by měl být i funkční a trochu majitele i charakterizovat
Pěkný plot by měl být i funkční a trochu majitele i charakterizovat

Jaký plot zvolit?

Možností je mnoho – od plotů pletivových přes dřevěné, s různými druhy podezdívek a s ještě různějšími výplněmi až po kamenné či betonové zdi. Esteticky a odlehčeně působí plot z keramických plotovek, jehož stavba je snadná, rychlá a nenáročná na údržbu. V poslední době se do módy dostávají gabionové ploty, což jsou drátěné koše naplněné valouny nebo kamennou drtí nejrůznějších druhů, velikostí, tvarů a barevných odstínů. Jsou velice odolné, protihlukové, mají vysokou schopnost odvodňování a poskytují dokonalé soukromí. Můžete je osázet trvalkami, které na stěnách vytvoří bohaté kvetoucí polštáře.

Živý plot

Nejpřirozenější alternativou oplocení zahrady je živý plot. Ten je však sice krásný, ale bude trvat několik let, než se z něj skutečný plot stane. Může být buď volně rostoucí, jehož údržba není náročná, nebo stříhaný, hodící se do menších zahrad – jeho nevýhodou je, že vyžaduje pravidelnou péči. Můžete jej vytvořit z jehličnanů i z listnatých opadavých či stálezelených dřevin. Nějakou dobu čekáte, než vyroste. A jakmile začne růst, musíte zastřihávat, aby zhoustl. Živý plot není pro každého, nicméně představuje nejpřirozenější způsob oplocení pozemku a poskytuje vám prostor pro vlastní fantazii a kreativitu. Musíte ovšem počítat s tím, že zabere více místa a údržbu vyžaduje z obou stran.

Živý plot není pro každého, ale dává prostor pro fantazii
Živý plot není pro každého, ale dává prostor pro fantazii

Některé lokality mohou být omezeny územním rozhodnutím místního úřadu. Ten může specifikovat podmínky, do jaké výšky a z jakého materiálu má být plot postaven. To je první věc, kterou byste si měli ověřit. Potom je také třeba promluvit se sousedy, s jejichž pozemkem hraničí ten váš, a domluvit se na společné údržbě té části oplocení, která vaše pozemky odděluje. Tyto dva základní kroky možná upřesní výběr materiálu, ze kterého nakonec plot postavíte.

Dřevo patří k nejoblíbenějším materiálům pro stavbu plotu. Je přírodní, a navíc nabízí nekonečné možnosti tvarování a povrchových úprav. Musíte o něj ale pravidelně pečovat, dřevo hůře snáší nepříznivé povětrnostní podmínky

Dřevěný plot je nestárnoucí klasika
Dřevěný plot je nestárnoucí klasika

Jde o poměrně levnou a bezúdržbovou náhražku dřevěných plotů, která na pohled vůbec nevypadá špatně. Rozhodnout se můžete mezi levnějším recyklátem a dražším PVC. Někomu ovšem umělé materiály vadí. Nehledě na to, že nejsou tak pevné a u delších latí může docházet k nežádoucímu ohybu.

Plastový plot je prakticky bezúdržbový
Plastový plot je prakticky bezúdržbový

Kovaným plotem určitě nic nezkazíte, vždycky bude vypadat důstojně, ať ho postavíte vedle starší stavby nebo jím obeženete moderní domek. Kované ploty s vhodnou povrchovou úpravou jsou prakticky bezúdržbové, odolají jakémukoli počasí. Za poctivou práci kováře si nicméně připlatíte - kované ploty patří k těm dražším.

Kovaný plot je elegance sama
Kovaný plot je elegance sama

Drátěný plot je cenově nejvýhodnější a nejrychlejší variantou, kterou můžete zvolit třeba jen jako dočasnou, než našetříte na plot, který se vám opravdu líbí. Ten drátěný se vám asi moc líbit nebude, to je jeho zásadní nevýhoda. Na druhé straně se po něm dobře pnou růže a jiné popínavé rostliny - když všechno vyroste a rozkvete, plot bude hned vypadat zcela jinak.

Drátěný plot pomůže tam, kde není moc financí
Drátěný plot pomůže tam, kde není moc financí

Z betonu se dají postavit nejen základy plotů a sloupky, ale rovnou i celé stěny. Přitom vůbec nemusí jít o nevzhledný šedivý blok, který vás uzavře před světem. Beton může imitovat přírodní kámen, vyrábějí se z něho tvarovky pro vysazení zeleně, najdete ho v mnoha různých podobách. Je poměrně levný, velice odolný a nemusíte se o něj starat. Cihla a přírodní kámen jsou na tom podobně, akorát vás vyjdou na víc peněz.

Cihlový plot působí majestátně a nedobytně
Cihlový plot působí majestátně a nedobytně

Do jaké výšky?

První pohnutkou ke stavbě plotu je potřeba vytyčení, kde je ještě moje území a kde začíná sousedovo. K tomu by ale možná stačila jen nějaká šňůra natažená mezi kolíky zatlučenými do země. Možná chceme víc soukromí, aby na nás nebylo vidět, když se v létě na zahradě opalujeme. Zároveň musíme zabránit výpravám pejska na svévolné procházky po okolí. V neposlední řadě také nehodláme žít ve strachu, že nám na zahradu mohou každou chvilku vniknout nezvané osoby. Právě tyto potřeby a obavy určí finální výšku plotu, která se standardně pohybuje mezi 150 až 180 centimetry. V takové výšce je vyráběna většina prefabrikovaných plotů i jejich částí; jde o rozměr, jenž poskytne dostatečnou ochranu, ale zároveň ještě nenaruší pohled na dům.

Nižší ploty okolo jednoho metru se využívají hlavně u městských předzahrádek, kde neskladujete žádné věci, a plní funkci ryze estetickou. V takových případech není vysoký plot ani žádoucí, protože by zastínil záhonky a trávník, a navíc by mohl narušit celkový vzhled ulice. Z tohoto důvodu také plot hraničící s veřejným pozemkem, jako je třeba chodník, podléhá územnímu souhlasu, nemůžete ho jen tak postavit podle vlastních vizí. Stejně tak musíte žádat o souhlas stavebního úřadu v případě, že chcete postavit plot vyšší než dva metry. Budete k tomu potřebovat technický popis stavebního záměru, souhlasy sousedů a závazná stanoviska dotčených orgánů. Problém je, že příliš vysoký plot může sousedům stínit nebo narušovat celkový vzhled dané lokality.

Publikováno: 16. 9. 2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce