Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Hranice našeho panství, to jsou ploty, plůtky a oplocení aneb Druhy plotů

Hranice našeho panství, to jsou ploty, plůtky a oplocení aneb Druhy plotů

Každý, kdo vlastní třeba jen pár metrů čtverečních půdy, má potřebu své panství vytyčit, označit nebo dokonce oplotit. Tato potřeba doprovází lidstvo již od doby, kdy začalo vlastnictví pozemků a tím i nutnost upozornit ostatní – pozor, vstupuješ do mého území! Postupně se z upozornění stala obrana proti nežádoucím vetřelcům a oplocení narůstala do důmyslnosti a rozměrů. Jaké možnosti a nápady máme v současné době?

reklama

Ohraničení pozemku kamennými patníky působí v krajině nenásilně a přes použitý materiál i lehce. Toto vytyčení ponechává ploše volnost a upozorňuje kolemjdoucí na hranice vlastníka. Možná, že na někoho z těchto kamenných bloků dýchne doba pána z Trautenberka, kdy patníky vytyčovaly hranice s panstvím Krakonoše. Určitě také tento zajímavý způsob nebude realizovatelný v satelitní čtvrti, ale na rozlehlejších podhorských loukách. Je to rozhodně způsob zajímavý, originální a do krajiny zapadající.

Ohrada z kulatiny již patří do kategorie oplocení a připomíná pastviny farmy. Z důvodu trvanlivosti jsou do země zapuštěny ocelové sloupky s okem, kterými jsou volně prostrčená bidla. Tato ohrada se opět hodí pro rozsáhlejší plochy, ale na rozdíl od předchozí varianty již zabraňuje vniknutí hospodářských zvířat na pozemek. Je to ryze funkční řešení, které ale nepůsobí mohutně a do krajiny patří a zapadá. Také trvanlivost je relativně dlouhodobá, kovové kůly vyžadují jen občas trochu barvy a vodorovná kulatina se dá jednoduše vyměnit, když by časem shnila.

Dřevěný plot byl a bude vždy patřit do kategorie nejvšestranněji využitelného oplocení. Klasický tyčkový plot může být jak u horské roubenky, vesnického domku či městské vily. Ze dřeva se dá vytvořit lehké, nízké oplocení malé předzahrádky i pevný neprůhledný plot, který i přes určitou mohutnost může chránit malý pozemek rodinného domu. Samozřejmě, že rozhoduje barevné provedení, které by se mělo vyvarovat pastelových barev. Do krajiny nejlépe zapadá provedení přírodní, tmavé moření, případně bílý nátěr. Nevíte, jak takový plot natřít? Poradíme jak vybrat vhodný nátěr. Výhrou je kombinace s rostlinami. Měla by platit zásada, čím robustnější plot, tím víc zeleně. A přísavník či břečťan dokážou takový plot zapojit do okolní přírody a navíc vytvoří i optický dojem neproniknutelnosti.

To poněkud rozpačitě působí klasický plot z pletiva. Ať již je to moderní provedení s barevným plastovým potahem nebo pevná plotová pole. Je to sice oplocení praktické, zabraňující vniknutí nežádoucím osobám, ale chybí mu nápad, osobitost a kromě barvy i propojení s okolní přírodou. Pokud si nevíte rady se stavbou drátěného plotu, přečtěte si pár rad ke stavbě plotu.

Takovému oplocení maximálně pomůže ozelenění v celé délce. Výsadba keřů dokáže časem pletivo zcela zakrýt, což lze považovat za velkou výhru. Zamezí se tak průhledu do vnitřního prostoru, zahrada se odhluční a je to i dokonalý lapač prachu. Prostě pletivo si žádá zeleň.

Pokud nejsme nuceni z důvodu bezpečnosti vytvářet zcela neprostupné oplocení, pak na drátěný plot můžeme s klidem zapomenout a vysadíme si plot živý. Pozor ale, není to plot bezúdržbový. Zpočátku, kdy plot vysadíme, máme dojem, že to ani žádné oplocení není. Za pár let ale zjistíme, že bez plotostřihu a pořádných nůžek, nás plot vyžene ze zahrady. A tak nezbývá, než stříhat a stříhat. Odměnou nám bude nenásilné přírodní oplocení, která zabrání pohledu z ulice, má funkci odhlučňovací a při správném zapěstování je i neproniknutelný. Jen pozor při výběru keřů, každá lokalita má své a krásný plot z tisů u staré vily by u venkovského statku působil jako kýčovitá kulisa.

Za zmínku stojí určitě i kámen. Kamenné zdi chránily odjakživa venkovské dvory a zahrady. Zloděj neměl šanci, ale ani divoká zvěř či zvědavý kolemjdoucí. Pokud se nám takové kamenné zdi dochovaly, zaslouží si údržbu a renovaci, byť je to finančně poněkud nákladnější, konečný efekt, prakticky žádná údržba a bez nadsázky věčnost mluví pro kamenné zdi. Dají se samozřejmě vytvářet i repliky starých kamenných zdí, jen musíme velice citlivě uvážit, zda právě k našemu domu se opravdu hodí.

V poslední době se ale kámen objevuje jako výplň gabionových konstrukcí. Dle definice se jedná se o konstrukci - drátokamenný prvek tvaru krychle, kvádru případně matrace, vyrobený ze svařovaných ocelových sítí, vyplněný přírodním nebo lomovým kamenem, případně s možností vyplňování zeminou. Na tyto koše je používán speciální antikorozní drát, tvořící síť o rozměru oka 10 x 5cm případně 10 x 10cm. Takto vytvořené jednotlivé „kamenné cihly“ se potom skládají do zdí.

Tento stavební princip je známý již 7 000 let z doby egyptských faraonů. Tehdy byly náhradami dnešních gabionů splétané rákosové rohože plněné pískem a kameny, používány jako protierozivní opatření na březích Nilu. Dnes nám tento způsob umožní vytvořit soukromí za zdí a ochrání náš pozemek před nežádoucími hosty. Možná jen, že by určité strohosti těchto plotů svědčila pnoucí zeleň, alespoň při větších plochách.

Autor: Jan Kopřiva (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak na údržbu živého plotu 7  fotek

Jak na údržbu živého plotu

Živý plot je jednou z nejkrásnějších součástí zahradní kultury, ovšem bez řádné péče se z okrasného plotu stává neupravené křoví. Nemusíme být zrov ...


Bezúdržbový plot z PVC 3  fotek

Bezúdržbový plot z PVC

Plastové ploty získávají na oblibě a poptávka po nich raketově vzrůstá. Plotové sloupky, nosné profily nebo plotovky od českého výrobce HORZ mají p ...


I pro ploty platí pravidla 6  fotek

I pro ploty platí pravidla

Podle stavebního zákona je plot stavbou, na jeho stavbu však není nutné stavební povolení či ohlášení. Pro stavbu jakéhokoliv oplocení včetně plotů ...


Stavba drátěného plotu 9  fotek

Stavba drátěného plotu

Než začneme se samotnou stavbou , měli bychom zvážit, jaký druh oplocení je pro nás nejvhodnější, je tak potřeba vzít do úvahy požadovanou míru zab ...


Jak na oplocení pozemku 13  fotek

Jak na oplocení pozemku

Zvažujete oplocení pozemku? Víte ale, co všechno taková stavba obnáší? Jaká povolení k tomu potřebujete? Máte představu, jak by měl váš plot vypada ...


Plastové plotovky 14  fotek

Plastové plotovky

Chcete-li si vybudovat kolem svého pozemku typický plaňkový plot, máte dvě možnosti. Buď použijete tradiční dřevěné plaňky, nebo si pořídíte plasto ...


Drátěné oplocení 14  fotek

Drátěné oplocení

Vymezení prostoru pro vlastní soukromí je v našem podvědomí hluboce zakořeněné - zkrátka „odsud až támhle je to jenom moje!“ A tak se vůči okolí odděl ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×