Právě soutěžíme o:
nářadí do dílny nářadí do dílny
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plovoucí podlahy - průvodce jejich nákupem a pokládkou

Plovoucí podlahy - průvodce jejich nákupem a pokládkou

Opálky naplněné čerstvě natrhanými jablky, špajz plný vlastnoručně vyrobených marmelád a vítr vanoucí ze strnišť signalizují, že se podzim hlásí o slovo. Toto období, kdy sychravé deštivé dny nikoho nelákají k přílišné aktivitě či pobytu na zahradě, však lze strávit činorodě například zkrášlováním interiérů. Pusťte se do nutných oprav i úprav vlastního domova. Nebojte se to vzít z gruntu a začněte rovnou s novou podlahou.

reklama

Podlaha představuje nejnamáhanější část interiéru, která s věkem ztrácí na své kráse a funkčnosti. Obnovení těchto vlastností můžete docílit několikerými typy podlahových krytin. Na podlahách většiny českých domácností se nejčastěji setkáme s plovoucí dřevěnou či laminátovou podlahou, kobercem, dlažbou či krytinami vyrobenými z PVC. My se budeme podrobněji věnovat plovoucím podlahám a jejich třem základním typům.

Plovoucí podlahy

Rychlá a nenáročná pokládka, snadná údržba, atraktivní vzhled a nízké pořizovací náklady – takovými slovy by se daly charakterizovat v současnosti oblíbené plovoucí podlahy. Jejich název se odvozuje od způsobu pokládky – podlahová krytina v podobě lamel se ke své podložce žádným způsobem nepřipevňuje (nelepí, nešroubuje, nepřibíjí atp.), podlaha na svém místě drží pouze svou vlastní vahou – obrazně řečeno „plave“. Při montáži se obejdete bez speciálního nářadí, v případě lamel s mechanickým zámkem se vyvarujete nepříjemné manipulaci s lepidlem a případnou výměnu poškozené lamely rovněž zvládnete svépomocí. Navíc je podlaha ihned po položení připravena k použití. Plovoucí podlahy se rozdělují na tři základní typy – dřevěné, laminátové a vinylové.

Dřevo, laminát, nebo vinyl?

Před koupí určitého typu plovoucí podlahy je dobré si zjistit několik informací a stanovit si, jaká kritéria by měla plovoucí podlaha ve vašem konkrétním případě splňovat:
- materiál určuje nejen estetickou stránku podlahy, ale především její funkční vlastnosti;
- odolnost vůči zátěži;
- odolnost vůči oděrům (na tento fakt by měli dbát především majitelé domácích mazlíčků, jejichž drápky uštědří podlaze nejeden šrám);
- podmínky jednotlivých místností (např.: světelné podmínky prostoru, rozloha, zatížení z hlediska frekvence pohybu osob a také využití místnosti).

Dřevěné plovoucí podlahy nejsou vhodné do místností, ve kterých mohou přijít do styku s vodou, jako jsou kuchyně a koupelny – dřevěná nášlapná vrstva by se mohla vlivem vody kroutit, bobtnat a rovněž plesnivět. Pokud ovšem v místnostech, jako je obývák nebo dětský pokoj, dojde k jejich opotřebení (prošlapání určitých míst), dá se takovéto místo vybrousit do původní podoby.
Laminátové podlahy jsou vhodnější do prostor se zvýšenou vlhkostí, ale přímý a dlouhodobější kontakt s vodou jim rovněž neprospívá. V kuchyni by proto majitelé měli dbát na setření případné rozlité vody a na častější větrání. Z hlediska snášenlivosti vlhka a vody jsou tedy nejvhodnější vinylové plovoucí podlahy.

Jaký je cenový rozdíl mezi jednotlivými druhy podlah?

Všeobecně platí, že pořízení dřevěné plovoucí podlahy je finančně náročnější. Cena u tohoto typu podlahy je dána druhem přírodního materiálu, povrchovou úpravou a tloušťkou nášlapné vrstvy, přičemž metr čtvereční vyjde minimálně na 500 Kč. Cena laminátových podlah je dána rozdílnou zátěží a použitým materiálem. Pohybuje se obvykle mezi 150 Kč a 780 Kč za m2. Vinylovou podlahu pořídíte v rozmezí od 500 do 1 200 Kč.

Mohu do plovoucí podlahy umístit podlahové vytápění?

Ideálním povrchem pro podlahové topení je dlažba, která nabízí nejlepší prostupnost tepla materiálem. Avšak i plovoucí podlahy jsou vhodné pro vedení tepla. U konkrétního typu plovoucí podlahy by měl být uveden údaj o prostupnosti tepla (R), který by v případě, že chcete podlahové topení, neměl být vyšší než 0,15 m2 K/WU. Všeobecně se více doporučují laminátové plovoucí podlahy, které vlivem tepla nemění svůj tvar a rozměr. O vhodnosti každého typu plovoucí podlahy pro podlahové vytápění je dobré se informovat u prodejce.

Z čeho se vlastně plovoucí laminátová podlaha skládá?

Skladba lamel plovoucí podlahy se liší podle jejího druhu. U laminátových se můžeme setkat až s pěti vrstvami. Vrchní plní ochrannou funkci. Vzhled podlahy je dán dekoračním papírem, který je natažen na nosné dřevovláknité desce. Ty nesou různé označení stanovující jejich tvrdost a odolnost. Pro domácí užití plovoucích podlah jsou vhodné desky s označením MDF a HDF se střední až vysokou hustotou dřevovláknité struktury. V každém případě byste se měli vyvarovat podlah s označením nosných desek DTD, které jsou velice měkké a mechanické zámky držící podlahu dohromady se po krátké době rozpadnou.

Jakým způsobem drží jednotlivé lamely plovoucí podlahy při sobě?

Podlahové desky se systémem pero/drážka je nutné k sobě přilepit. Vždy si nejprve ověřte, zda vše správně sedí (položte nasucho tři řady) a až následně přejděte k lepení. Lepidlo naneste na pero a zasuňte do protilehlé drážky. Lepidlo by mělo ze spáry trochu vystupovat, čímž se zamezí proniknutí případné vlhkosti. Následně lepidlo okamžitě setřete vlhkým hadrem. U desek se suchým zámkem, někdy nazývaným „click-clack“, do sebe desky zapadnou díky speciálnímu zámku. Při jejich pokládce se řiďte výhradně pokyny výrobce.

Autor: OBI (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Změna interiéru 20  fotek

Změna interiéru

Efekty, jichž lze s pomocí panelů docílit, mohou být opravdu podstatné: obložíme-li jimi stěny, celý prostor se může opticky změnit. Položíme-li je po ...


Trend v koupelnách: sprchový kout 23  fotek

Trend v koupelnách: sprchový kout

Trendem současných koupelen je bezpochyby sprchový kout. Možnost nepřeberného množství tvarů nabízí různé způsoby provedení.


Tapety jsou zase v módě 22  fotek

Tapety jsou zase v módě

Nebojte se uvažovat o tapetách. Začínají se vracet na výsluní popularity a nabídka jejich barev i vzorů se neustále rozšiřuje.


Rekonstrukci podlahy suchou cestou můžete zvládnout svépomocí 6  fotek

Rekonstrukci podlahy suchou cestou můžete zvládnout svépomocí

Potřebujete udělat přestavbu v domě nebo v bytě a nechce se vám tahat cihly, míchat maltu a žít i několik měsíců uprostřed staveniště? Zvláště u re ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 21.7.2019 13:58 Pavel Karas
6
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 27.4.2019 22:03 Def Ender
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
0
Nefunkční přepad vany Koupelny
Poslední příspěvek: 26.9.2018 13:58 Pavel
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
6
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 27.4.2019 22:03 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×