Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plzeňské u Stopků chutná i díky Murexinu

Plzeňské u Stopků chutná i díky Murexinu
Už před sto lety hlásal inzerát, že nejlepší plzeňské pivo v Brně je ve Stopkově pivnici v České ulici. Ta byla vloni po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřena. A přestavba se vyplatila. Podnik je stále plný spokojených hostů. Velký podíl na úspěšné rekonstrukci má i společnost Murexin.
reklama

Tradice a strategická pozice

Dům na České ulici je památkově chráněný a má v základech gotické a především renesanční prvky. Charakter a atmosféra pivnice zůstaly i po rozsáhlé rekonstrukci nezměněny. Však by bylo chybou porušit tak slavnou tradici. Legendární Stopkova pivnice vždy patřila k pilířům českého společenského a kulturního života v Brně. Hospoda zde byla již ve druhé polovině 19. století.

Rozkvětu se dočkala s příchodem nového majitele, hostinského Jaroslava Stopky, který v roce 1910 převzal původní Jonákovu pivnici. Pro podnikání měla tato restaurace strategickou pozici – v samém centru českého korza, českého dění v Brně. Vždy patřila mezi velmi vyhledávané podniky a nepřetržitě se tu čepovalo plzeňské pivo. V blízkosti se nacházelo české knihkupectví a tak není divu, že pivnice byla častým místem pro živé debaty studentů, intelektuálů a měšťanů.

Pod dohledem památkářů

Rekonstrukce budovy pivnice trvala třináct měsíců a stála několik desítek milionů korun, jak nastínil její současný majitel Salem Ali Ahmad. Opraveno a renovováno bylo i průčelí, jehož autorem byl český malíř a kreslíř Láďa Novák (1865–1944), známý pražský bohém, mimo jiné i autor výzdoby pražské hospody U Fleků, fasády Rottova domu v Praze či průčelí Měšťanské besedy v Plzni.

Při rekonstrukci si museli architekt i stavbaři poradit s četnými připomínkami památkářů a s pozůstatky nepříliš zdařilých posledních oprav v osmdesátých letech minulého století. Navíc se objevily i komplikace se sklepy plnými spodní vody. Mansardovou střechu, která kryje poslední patro budovy dostavěné na konci minulého století, nahradilo sklo. Památkáři s touto úpravou souhlasili.

V interiéru se naopak architekti pokusili zachovat původní atmosféru. Půllitr plzeňského piva čepovaného z tanků si tak hosté vypijí mezi historickými fotografiemi či pohlednicemi původní Stopkovy pivnice. Architekt rekonstrukce Jiří Hanzlík konstatoval, že se snažili zachovat vše, co bylo možné a co nebylo zničeno při předchozí rekonstrukci.

Kvalita výrobků MUREXIN

Společnost MUREXIN přispěla při rekonstrukci pivnice zejména dodávkou materiálu pro položení dlažeb v celém objektu. A jednalo se skutečně o velkou plochu – dohromady cca 520 m². Historie firmy sahá do druhé poloviny 19. století, kdy již byla výrobnou stavebních hmot. Rozvoj společnosti je spojen s příchodem jejího nového majitele, geniálního managera Fridricha Schmida, který v roce 1987 převzal původní Furtenbachovu výrobnu, patřící však již od roku 1931 MUREXINU.

Společnost se stala pilířem rakousko-uherského a posléze rakousko-evropského stavebnictví. Produkty stavební chemie se tu od té doby vyrábějí stále ve větším množství. Obkladači, podlaháři a další stavební odborníci zde nacházejí výrobky jedinečné kvality, jejichž jádrem jsou suroviny z blízkého ložiska alpských dolomitických vápenců.

Praktický systém MUREXIN

K lepení kameninových dlažeb v rekonstruované pivnici byl použit systém MUREXIN pro pokládku a spárování přírodního kamene včetně dodávky materiálů pro přípravu podkladu. Tyto produkty jsou většině českých obkladačů důvěrně známé. Použita byla malta vyrovnávací AM 20 pro vyrovnání podkladu v rekordním čase a vysokou pevností, základ hloubkový LF 1, penetrační nátěr s hloubkovým účinkem ke zlepšení přídržnosti všech následně nanášených materiálů na bázi cementu. Dále lepicí malta Flex Trass KTF 55 s vysokou flexibilitou s možností vytvořit lože k lepení do tloušťky 20 mm a konečně spárovací malta FMT 15 - speciální malta pro spárování přírodního kamene s ideální variabilní šířkou spáry od 4 do 15 mm.

I vy můžete posoudit příjemnou atmosféru interiéru, na jehož úpravě se podílela společnost MUREXIN, i kvalitu čepovaného plzeňského ležáku Pilsner Urquell, který je čepován z pivních tanků. Pivo je nepasterované a při čepování nepřijde do styku se vzduchem či tlačnými plyny...

Použité materiály Murexin při obnově Stopkovy pivnice

 • Lepicí malta Flex Trass KTF 55
 • Spárovací malta Trass FMT 15
 • Malta vyrovnávací AM 20
 • Základ hloubkový LF 1
 • Více informací o sortimentu výrobků společnosti MUREXIN naleznete na www.murexin.cz.

  Autor: Petr (text), Murexin (text a foto)

  Související články

  Hydroizolace staveb živičnými stěrkami Murexin - 1.díl 3  fotek

  Hydroizolace staveb živičnými stěrkami Murexin - 1.díl

  Správně navržená a dobře provedená izolace proti vodě je zárukou dlouhodobé funkčnosti stavebního díla. Vždyť většina poruch staveb je způsobena právě ...


  reklama
  reklama

  reklama
  reklama
  reklama


  Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

  © 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
  Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.  © 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
  ×