reklama

Plzeňské u Stopků chutná i díky Murexinu

Už před sto lety hlásal inzerát, že nejlepší plzeňské pivo v Brně je ve Stopkově pivnici v České ulici. Ta byla vloni po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřena. A přestavba se vyplatila. Podnik je stále plný spokojených hostů. Velký podíl na úspěšné rekonstrukci má i společnost Murexin.

V zrekonstruované Stopkově pivnici v Brně si můžete vychutnat výborné pivo i jídlo. Velký podíl na úspěšné rekonstrukci má i společnost Murexin.
Plzeňské u Stopků chutná i díky Murexinu

Tradice a strategická pozice

Dům na České ulici je památkově chráněný a má v základech gotické a především renesanční prvky. Charakter a atmosféra pivnice zůstaly i po rozsáhlé rekonstrukci nezměněny. Však by bylo chybou porušit tak slavnou tradici. Legendární Stopkova pivnice vždy patřila k pilířům českého společenského a kulturního života v Brně. Hospoda zde byla již ve druhé polovině 19. století.

Rozkvětu se dočkala s příchodem nového majitele, hostinského Jaroslava Stopky, který v roce 1910 převzal původní Jonákovu pivnici. Pro podnikání měla tato restaurace strategickou pozici – v samém centru českého korza, českého dění v Brně. Vždy patřila mezi velmi vyhledávané podniky a nepřetržitě se tu čepovalo plzeňské pivo. V blízkosti se nacházelo české knihkupectví a tak není divu, že pivnice byla častým místem pro živé debaty studentů, intelektuálů a měšťanů.

Tradice a strategická pozice
Tradice a strategická pozice
Tradice a strategická pozice
Tradice a strategická pozice

Pod dohledem památkářů

Rekonstrukce budovy pivnice trvala třináct měsíců a stála několik desítek milionů korun, jak nastínil její současný majitel Salem Ali Ahmad. Opraveno a renovováno bylo i průčelí, jehož autorem byl český malíř a kreslíř Láďa Novák (1865–1944), známý pražský bohém, mimo jiné i autor výzdoby pražské hospody U Fleků, fasády Rottova domu v Praze či průčelí Měšťanské besedy v Plzni.

Při rekonstrukci si museli architekt i stavbaři poradit s četnými připomínkami památkářů a s pozůstatky nepříliš zdařilých posledních oprav v osmdesátých letech minulého století. Navíc se objevily i komplikace se sklepy plnými spodní vody. Mansardovou střechu, která kryje poslední patro budovy dostavěné na konci minulého století, nahradilo sklo. Památkáři s touto úpravou souhlasili.

Pod dohledem památkářů
Pod dohledem památkářů
Pod dohledem památkářů
Pod dohledem památkářů

V interiéru se naopak architekti pokusili zachovat původní atmosféru. Půllitr plzeňského piva čepovaného z tanků si tak hosté vypijí mezi historickými fotografiemi či pohlednicemi původní Stopkovy pivnice. Architekt rekonstrukce Jiří Hanzlík konstatoval, že se snažili zachovat vše, co bylo možné a co nebylo zničeno při předchozí rekonstrukci.

Pod dohledem památkářů
Pod dohledem památkářů
Pod dohledem památkářů
Pod dohledem památkářů

Kvalita výrobků MUREXIN

Společnost MUREXIN přispěla při rekonstrukci pivnice zejména dodávkou materiálu pro položení dlažeb v celém objektu. A jednalo se skutečně o velkou plochu – dohromady cca 520 m². Historie firmy sahá do druhé poloviny 19. století, kdy již byla výrobnou stavebních hmot. Rozvoj společnosti je spojen s příchodem jejího nového majitele, geniálního managera Fridricha Schmida, který v roce 1987 převzal původní Furtenbachovu výrobnu, patřící však již od roku 1931 MUREXINU.

Společnost se stala pilířem rakousko-uherského a posléze rakousko-evropského stavebnictví. Produkty stavební chemie se tu od té doby vyrábějí stále ve větším množství. Obkladači, podlaháři a další stavební odborníci zde nacházejí výrobky jedinečné kvality, jejichž jádrem jsou suroviny z blízkého ložiska alpských dolomitických vápenců.

Praktický systém MUREXIN

K lepení kameninových dlažeb v rekonstruované pivnici byl použit systém MUREXIN pro pokládku a spárování přírodního kamene včetně dodávky materiálů pro přípravu podkladu. Tyto produkty jsou většině českých obkladačů důvěrně známé. Použita byla malta vyrovnávací AM 20 pro vyrovnání podkladu v rekordním čase a vysokou pevností, základ hloubkový LF 1, penetrační nátěr s hloubkovým účinkem ke zlepšení přídržnosti všech následně nanášených materiálů na bázi cementu. Dále lepicí malta Flex Trass KTF 55 s vysokou flexibilitou s možností vytvořit lože k lepení do tloušťky 20 mm a konečně spárovací malta FMT 15 - speciální malta pro spárování přírodního kamene s ideální variabilní šířkou spáry od 4 do 15 mm.

Praktický systém MUREXIN
Praktický systém MUREXIN
Praktický systém MUREXIN
Praktický systém MUREXIN

I vy můžete posoudit příjemnou atmosféru interiéru, na jehož úpravě se podílela společnost MUREXIN, i kvalitu čepovaného plzeňského ležáku Pilsner Urquell, který je čepován z pivních tanků. Pivo je nepasterované a při čepování nepřijde do styku se vzduchem či tlačnými plyny...

Použité materiály Murexin při obnově Stopkovy pivnice

  • Lepicí malta Flex Trass KTF 55
  • Spárovací malta Trass FMT 15
  • Malta vyrovnávací AM 20
  • Základ hloubkový LF 1
  • Více informací o sortimentu výrobků společnosti MUREXIN naleznete na www.murexin.cz.

    Publikováno: 18.2.2012, Autor: Petr (text), Murexin (text a foto), Profil autora: Redakce