Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podceňování elektroinstalace se nevyplácí

Podceňování elektroinstalace se nevyplácí

Elektroinstalace je řešena především ve spojitosti s rekonstrukcí starého bydlení. V té době se často odhalí, že aktuální zásuvkové okruhy jsou poddimenzované. V důsledku toho se můžete setkat s hořící instalací i vypadávajícími pojistkami. Rekonstrukce elektroinstalace proto patří k prvním pracím, jež je zapotřebí při rekonstrukci udělat. Nutno si však uvědomit, že i elektroinstalace má svá pravidla. Nemůžete si ji bez potřebného vzdělání provést sami.

reklama

Co je elektroinstalace?

Elektroinstalace představuje soustavu elektrotechnických zařízení k vedení a ovládání elektrického proudu nebo elektrických signálů v místě jejich výroby. V rodinném domě začíná v normované skříni s hlavními jističi, jež je umístěná na hraně vašeho pozemku. Odtud pak pokračuje k vnitřnímu rozvaděči s jističi a odtud dále vede do celého domu k jednotlivým zásuvkám, spínačům a osvětlení. V každém domě i bytě je zapotřebí mít elektroinstalaci adekvátní dnešním potřebám. Nikdy byste to neměli nechat dojít tak daleko, abyste se báli, že vyhoříte. Vše musí odpovídat platným přísným normám a předpisům. I u stávající elektroinstalace je proto potřeba provádět pravidelnou revizi.

Jak vypadá dobrá elektroinstalace

Elektroinstalaci v domě by měl navrhnout skutečný odborník. Mělo by jít o projekt, jehož součástí jsou i potřebná povolení pro stavbu, revizi, kolaudaci a povolení k odběru elektřiny. Projektant by měl vedení dimenzovat tak, aby prostory nebyly poddimenzované, protože to by znamenalo nadměrné namáhání vodičů, jejich zahřívání a zvyšování rizika zkratu a vzniku požáru. Pozor však, prostor nesmí být ani předimenzován, protože platby za elektřinu jsou vázány na velikost jističů a taková elektroinstalace by vše zbytečně prodražila. Projektant při tvorbě návrhu musí myslet i na bezpečnostní prvky, chrániče a přepěťovou ochranu.

Před vypracováním projektu elektroinstalace

Projekt elektroinstalace spočívá na bedrech odborníků. Abyste byli spokojeni, je však důležité, abyste mu i vy řekli, jakou máte představu o fungování vaší domácnosti (kde bude lednice, kuchyňská linka a jiné spotřebiče). Ideální je, abyste svůj návrh zakreslili do půdorysu. Projektant by pak měl s vámi prokonzultovat vaše možnosti.

Klasická a inteligentní elektroinstalace

Věděli jste, že existují dva typy instalací? Jedna je označována za klasickou a další pak za inteligentní. Klasická umožňuje rozsvítit, zhasnout a připojit spotřebič do zásuvky. Dále s ní můžete realizovat i pozvolné stmívání, automatické spínání, orientační světla, elektrické ovládání žaluzií. Klasicky je možno nainstalovat regulaci topení, klimatizaci, komunikační techniku, telefonní zásuvky i telefony. Klasické rozvody se vyznačují tím, že neposílají žádné informace, spínají přímo obvod daného spotřebiče.

Inteligentní elektroinstalace jednotlivá místa vzájemně propojuje sběrnicovým kabelem s nízkým, bezpečným napětím. Ovládací přístroje nespínají přímo spotřebiče, ale pošlou po sběrnici příkazy k ovládání spotřebičů. Umožňuje tak ovládání všech systémů v domě, a to včetně vytápěni a zabezpečení domu. Vše u ní ovládáte prostřednictvím centrálního panelu, počítače nebo mobilního telefonu.Takovéto zařízení je však mnohem nákladnější než klasická elektroinstalace.

Revize elektroinstalace

Neudržovaná elektroinstalace se může projevit nedozírnými následky. V tom lepším případě může přestat fungovat, v tom horším vám hrozí úraz nebo požár. Potřebu elektroinstalace upravují normy ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000-6. Kontroly elektroinstalace se provádí podle daných norem. Při kontrole se zjišťuje funkčnost a bezpečnost rozvodů. Tyto kontroly by měly probíhat jednou za pět let. Revize může provádět pouze certifikovaný technik s osvědčením a kvalifikací.

Jak probíhá revize elektroinstalace

Revize elektroinstalace se neobejde bez kontroly dokladů souvisejících s instalací. U opakovaných kontrol je nutné předložit doklad o provedené první revizi. Podle předložených dokladů pak revizní technik provede kontrolu celé elektroinstalace. Po kontrole pak vydá i revizní zprávu. Ve zprávě má být napsán objektivní stav, závady i doporučení. Součástí zprávy by měla být i informace, zda je elektroinstalace bezpečná.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Inspektoři nemovitosti radí – Závady elektroinstalace 7  fotek

Inspektoři nemovitosti radí – Závady elektroinstalace

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Jak správně vést elektroinstalaci v sádrokartonových konstrukcích

Jednou z nejčastějších chyb při vedení elektroinstalací v sádrokartonových konstrukcích je protažení kabelů nad horním koncem stojny v rigiprofilu ...

Elektroinstalace do zateplení 29  fotek

Elektroinstalace do zateplení

Výrobky určené pro provedení elektroinstalace v zateplených pláštích budov vyráběné firmou KOPOS KOLÍN a.s. přináší ucelené řešení, které na trhu d ...


Jak na rozvody vody v domě 7  fotek

Jak na rozvody vody v domě

Rozvody vody dnes patří k základnímu vybavení každého domu či bytu. Mají velmi důležitou roli, protože ovlivňují kvalitu vody, a to i tehdy, když j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×