Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nebojte se sáhnout po netypické podlaze do koupelny

Nebojte se sáhnout po netypické podlaze do koupelny

Rekonstrukce koupelny se provádí zhruba po dvaceti letech. Po této době se většinou vybavení stane nevyhovující, ať už z hlediska opotřebení, nebo změny potřeb obyvatel domácnosti. Pak už je na každém, zda pro něj bude dostačující jen částečná rekonstrukce a vymění se třeba jen sanita, nebo se zrekonstruuje koupelnu kompletně.

reklama

Sáhnete po podlahovém topení?

Když už budete rekonstruovat podlahu v koupelně, zamyslete se nad tím, zda by nebylo vhodné sem umístit podlahové topení. Především v panelákových bytech se topení nenachází, dříve ho nahrazovaly teplomety, nyní otopné žebříky. Ale podlahové topení vám poskytne úplně jiný komfort. A instalaci zvládnete s přehledem i sami.

Jakou podlahu do koupelny zvolit?

Novou podlahu v koupelně nemusí být klasické dlaždice. Nyní můžete sáhnout i po jiných materiálech, jako je laminát, vinyl i dřevo. Všechny však musí splňovat určité parametry.

Základní vlastnosti podlahy v koupelně:

  • bezpečnost
  • protiskluzovost
  • snadná údržba
  • hygieničnost
  • trvanlivost
  • tepelný komfort

Keramická dlažba

Dlažba je stále zdaleka nejpoužívanější materiál pro podlahu v koupelně. Je to dáno jejími vlastnostmi, velkým množstvím možných dekorů, navíc ji lze sladit i s obklady a vše tak vypadá kompaktně. Je také finančně dostupná. Důležitá je především její neklouzavost. Pro jednodušší úklid je dobré volit dlaždice velkoplošné, případně sáhnout po tmavší spárovací hmotě, jejíž znečištění či změna barvy nebudou tolik patrné. Dlažbu lze použít i bez spár, ale je to technika velmi náročná.

Kamenná dlažba

Netradiční podlahu v koupelně lze vytvořit z kamenných dlaždic. Je velmi efektní, ale také dražší než dlažba keramická. Dodává se v několika povrchovým úpravách – leštěná, matná nebo opalovaná. Nevýhodou obou těchto podlah, keramické a kamenné, je chladný povrch a je tedy vhodná kombinace s podlahovým vytápěním.

Vinylová podlaha

Vinylové podlahy se nyní hojně používají ve všech prostorách, koupelnové podlahy nevyjímaje. Jejich pozitivní vlastnosti je k tomu předurčují – povrch je zcela uzavřený, takže nepropustí nečistoty, je na výběr mnoho barevných dekorů včetně imitace dřeva a dlažby. Je také odolná proti odírání, s dlouhou životností. Jen může být tento materiál citlivý na výkyvy teplot a je vhodné si je použití vybrané krytiny v koupelně ověřit.

Laminátová podlaha

I laminátová podlaha se dá nyní využít jako podlahová krytina v koupelně. Stačí sáhnout po variantě s voděodolnou úpravou a bude sloužit i zde. Její estetické vlastnosti i odolnost jsou lepší než zmíněný vinyl. Laminátové dílce určené do koupelen jsou silnější, odolnější, mají sníženou bobtnavost a jsou odolné proti vodě, vlhkosti i páře. Některé varianty mají ve spárách speciální gumovou hmotu, která se při zacvaknutí lamel do sebe vytlačí a voda tak nemůže protékat spárami.

Dřevěná podlaha

Zejména exotické dřeviny se dají použít jako podlaha do koupelny. Bambus, teak i další se po speciální povrchové úpravě hodí i sem a vlhko jim nebude vadit. Navíc se dají dále impregnovat a ochraňovat proti plísním různými nátěry. Rovněž se dá použít korek – pokud bude důkladně nalakovaný a prostor řádně odvětrán, bude i ten v této místnosti sloužit bez problémů. Je měkčí, teplejší a levnější než dřevo a je možné pořídit i korkové podlahy s povrchem imitujícím kámen a podobně.

Stěrka

Moderní, industriální, minimalistické interiéry používají stěrkové podlahy ve všech místnostech včetně koupelen. Jejich výhodou je bezesporu bezespárovost, a tudíž snadná údržba a hygieničnost, lze si také vybrat z mnoha barevných variant. V koupelnách se jedná většinou o stěrky epoxidové či polyuretanové, případně cementové, jejich povrch musí být opatřen ještě lakem, olejem či voskem, který zajistí nepropustnost pro vodu.

Jak položit podlahu

Pokládka podlahy v koupelně má bez ohledu na vybraný materiál v podstatě stejný základ:

1) Prostor si vyměřte a spočítejte si množství materiálu, nezapomeňte na zakončení podlahy na stěně. V koupelně většinou navazují obkládací dlaždice, pokud byste počítali s variantou bez nich, dokupte si soklové lišty či jiné ukončovací příslušenství.

2) Připravte podklad – ten musí být rovný, čistý a bez děr či trhlin. Větší nerovnosti je třeba vyspravit tmelem či stěrkou, případně vystěrkovat celý prostor.

3) Pokládka dlažby – naplánujte si uspořádání dlaždic, aby bylo na pohled co nejvíce symetrické, začněte s pokládáním uprostřed koupelny. Připravte si lepidlo dle návodu výrobce, naneste ho na podlahu hladicí lžící se zuby a každou dlaždici upevněte jemným posunováním sem a tam, pokračujte s dalšími dlaždicemi, můžete použít distanční křížky k udržení stejné vzdálenosti. Je-li potřeba dlaždice upravit, použijte úhlovou brusku. Na závěr vyspárujte.

Pokládka lité epoxidové podlahy v koupelně je poměrně snadná záležitost, před samotným litím je třeba zajistit dokonale suchý, rovný a bezprašný povrch, na který se aplikuje pryskyřicová penetrace. Na tu se po jejím vyzrání nanese samotná pryskyřicová vrstva, roztáhne se pomocí hladítka, kterou je třeba ještě odvzdušnit válečkem s bodlinami. Povrch je možné dále upravovat vsypem barevných chipsů či křemičitého písku pro vytvoření protiskluzového povrchu. Finální úprava probíhá vrchní vrstvou epoxidové pryskyřice, která je UV stabilní.

Pokládka vinylu – vinylová podlaha v koupelně se dá položit několika způsoby. Existuje click systém, kdy se do sebe jednotlivé díly jednoduše zacvakávají, který je pro místnosti trpící vlhkostí asi nejlepším řešením. Další možností je samolepicí vinyl, kdy je lepicí vrstva na zadní straně opatřena fólií, která se před pokládkou samotnou odlepí. Lepený vinyl se, jak název napovídá, lepí do vrstvy lepidla nanášené přímo na podlahu. Poslední možností je samoležící vinyl, kdy jsou jednotlivé díly silnější a pouze se pokládají vedle sebe

Pokládka laminátové a dřevěné podlahy – příprava podkladu je i zde důležitá, je třeba ho vyrovnat – přebrousit a vystěrkovat a nechat dokonale vyschnout; samotná pokládka je potom snadná, protože většinou se jedná o díly se zámkovým systémem, které se jednoduše zacvakávají do sebe. Na stejném systému většinou fungují i dřevěné podlahy, kdy se do sebe jednoduše zacvakáváte jednotlivé dílce. Dřevěné podlahy je nutné ošetřit olejem, voskem či lakem a pravidelně tuto úpravu opakovat.

Jak vidíte, není třeba se při výběru nové podlahy do koupelny omezovat pouze na klasickou dlažbu, možností je mnohem více. Záleží na vlastnostech, které od podlahy očekáváte. Při výběru se ovšem soustřeďte na to, aby vámi zvolená podlaha byla opravdu vhodná do koupelny. Při jejím pokládání buďte pečliví, držte se pokynů a doporučení, aby byla opravdu zajištěna její odolnost proti vodě a podlaha tak sloužila dlouhou dobu.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Schodiště do roubenky Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tomáš Kocurek
0
stínění Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
položení betonové dlažby Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Josef Kudlič
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×