Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vybrat systém podlahového vytápění – tipy

Jak vybrat systém podlahového vytápění – tipy

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat a přemýšlíte nad podlahovým vytápěním? Láká vás představa teplé podlahy v koupelně, v obývacím pokoji, či dokonce v celém domě? Podlahové topení je velmi příjemné, nehodí se ale úplně všude.

reklama

Máte-li byt v zatepleném panelovém domě nebo v novostavbě, je podlahové topení vhodné. Elektrické topné rohože jsou tvořeny topným kabelem a nosnou tkaninou, díky které je kabel pevně fixován a nehrozí jeho překroucení. Pracuje se s nimi lépe a rychleji než se samostatným topným kabelem. Hodí se tedy pro použití na velkou plochu například do obývacího pokoje. Naopak do zkosených, úzkých, či jinak limitovaných prostor oceníte topný kabel.

Jaký systém podlahového vytápění vybrat?

Jednožilový topný kabel je tvořen jedním topným vodičem. Oba konce topného kabelu jsou zakončeny netopnou částí tzv. studenými konci. Při instalaci je nezbytné vycházet topným kabelem z instalační krabičky a při zachování roztečí a vhodné trasy se s druhým koncem kabelu zase do instalační krabičky vrátit. Díky tomu je instalace o něco náročnější na správné rozvržení trasy i s ohledem na délku kabelu.

Dvoužilový topný kabel je na jednom konci opatřen dvěma vodiči pro napájení celého topného kabelu, které se zapojí do instalační krabičky. Druhý konec kabelu můžee končit kdekoli na topné ploše, není potřeba se vracet do instalační krabičky. Tato varianta je tedy sice snazší na pokládku, ale také je finančně nákladnější.

Přemýšlejte ale, zda podlahové topení umístit do všech místností. Do ložnice není pořízení podlahového vytápění vhodné, zejména pokud máte koberec nebo nábytkem zastavěnou většinu plochy. Také místnosti, kde se pohybujete v botách, jako jsou vstupní haly, nejsou pro podlahové vytápění optimální.

Berte v úvahu i podlahové krytiny, které budete na topení pokládat. Ideální je vinyl, PVC a dlažba. Naopak nevhodné jsou koberce s vysokým a hustým vlasem.

Popřemýšlejte i nad pořízením topení s termostatem. Jeho úloha tkví v regulaci topení během celého dne. Pokud jste v práci, nastavíte topení na nižší teplotu. Teplo můžete regulovat i podle toho, jak vám do místnosti svítí slunce a vyhřívá tak prostor.

Závěrem lze říci, že ideálním řešením je kombinace podlahového topení a radiátorů. Radiátor poslouží při teplotách pod bodem mrazu efektivněji, podlahové topení si užijete všude tam, kde chodíte bez bot a kde disponují prostory kvalitním zateplením.

Autor: K & V ELEKTRO a.s.

Klíčová slova:


Související články

Podlahové krytiny  – 1. díl 30  fotek

Podlahové krytiny – 1. díl

Jakou podlahovou krytinu a podle jakých kriterií volit? To je otázka, která při renovaci, rekonstrukci nebo koupi nového bytu zaměstná hlavy mnohým z ...


S úklidem začněte od podlahy 7  fotek

S úklidem začněte od podlahy

Jestli právě stojíte uprostřed bytu a váháte, odkud přece jen začnete s velkým úklidem, vystoupejte na štafle ke stropu – umyjte okna, utřete prach, v ...


Podlaha – jak upravit betonový podklad 6  fotek

Podlaha – jak upravit betonový podklad

S nárůstem obliby laminátových a vícevrstvých dřevěných podlah vzrostl i počet kutilů a odvážlivců, kteří se rozhodli svépomocí řešit renovaci nebo mo ...


Pozvánka na výstavu INFOTHERMA 2019 4  fotek

Pozvánka na výstavu INFOTHERMA 2019

V tradičním termínu ve druhé polovině ledna ve dnech 21. až 24. 1. 2019 se na výstavišti Černá louka v Ostravě uskuteční již 26.ročník mezinárodní ...


Topení v podlaze je prostě nepřekonatelné 6  fotek

Topení v podlaze je prostě nepřekonatelné

Elektrické topení v podlaze je pro někoho luxus a pro jiného nutnost. Faktem je, že projít se po vyhřáté podlaze po ránu nebo po koupeli je opravdo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×