Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podzimní ubrus s listím - barvení a zdobení

Podzimní ubrus s listím - barvení a zdobení
Jakoby na stůl napadalo podzimní barevné listí a ještě ho pokropily krůpěje rosy, nebo postříbřily krystalky jinovatky - tak může vypadat váš ubrus, ozdobený kombinovanou technikou batikování, savení, tisku a malby. Přes zdánlivou složitost je takovéto zdobení ubrusu snadné a rychlé. Vždyť šablony, se kterými budeme pracovat, jsou už pro nás připravené, vytvořila je příroda sama – spadané listí najdeme pod stromy, jen si vybrat.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

ubrus, barvy Duha či Iberia, provázek, listy, SAVO, obrysové barvy na hedvábí

Nářadí

žehlička, štětec

Postup

  1. Ubrus před dekorováním můžeme batikovat. Obarvíme ho ve světle zelené barvě na textil (Iberia, nebo Duha) a převážeme na několika místech provázkem potřeným voskem. Pro jistotu můžeme provázek ještě ovázat potravinovou fólií. Svázaný ubrus obarvíme v tmavší hnědočervené barvě a ještě svázaný ho vymácháme v čisté vodě, potom 5 minut v octové vodě pro ustálení barev.

  2. Nakonec látku odstředíme v pračce a provázky rozvážeme. Ubrus vyžehlíme a připravíme si listy stromů, které použijeme jako šablony. Zkroucené listy srovnáme krátkým spařením žehličkou. Vyzrálý, pevný list vložíme mezi dva novinové papíry a na chvíli jej přitiskneme žehličkou.

  3. Listy všelijak rozložíme na suchý a vyžehlený ubrus. Do postřikovače nalijeme „savo na bělení prádla“ a ubrus postříkáme. Pod rovnými listy, jejichž okraj rovnoměrně přilnul k látce, se vytvoří pravidelné, ostré obrysy. Savo necháme chvíli působit.

  4. Podle množství nastříkaných kapiček sava se vytvoří různě vybělená místa, buď v hustých, nebo v drobných, řídkých kapičkách. Také podle délky působení tohoto bělidla můžeme látku více, či méně odbarvit. Pozorujeme proměnu barev, a jsme-li s výsledkem spokojeni, opatrně sejmeme listy stromů.

  5. Savo pak musíme z ubrusu dobře odstranit. Tento přípravek dobře bělí prádlo, ale je dost agresivní, a kdybychom jej nevyprali, mohlo by narušit látku. Ubrus proto důkladně vymácháme v několika čistých vodách, až jej zbavíme i posledních zbytků bělidla.

  6. Takto připravený ubrus potom vyžehlíme a krásné siluety listů s tmavým hnědozeleným žíhaným podkladem můžeme ještě prokreslit a zvýraznit žilkováním. Žilky podle živé předlohy listů snadno domalujeme zlatou obrysovou barvou pro malbu na hedvábí.

  7. Tuto barvu koupíme v tubě, víčko vyšroubujeme a špičkou pak malujeme tenké linky. Jiné listy můžeme zas pro změnu namalovat stříbřitě bílou barvou, která vytváří iluzi listů pokrytých třpytivou jinovatkou.

  8. Nejsme-li spokojeni s umístěním listů, můžeme některá hluchá místa doplnit tiskem. Na skleněnou destičku položíme list stromu s výrazným žilkováním směrem k sobě a natřeme ho štětcem namočeným do textilní barvy.

  9. Potom jej natřenou stranou, jako tisknoucí matrici, položíme na ubrus, přikryjeme papírem a přejedeme válečkem. Po odstranění listu uvidíme, že se nám na látku krásně otiskl i s výrazným žilkováním. Barvu necháme alespoň několik hodin zasychat.

  10. Nakonec si celý ubrus prohlédneme a vznikne-li ještě potřeba některé listy zdůraznit, domalujeme žilkoví ve vínové barvě. Tenký štěteček namočíme do lahvičky s barvou na textil a malujeme úzké linky. Po zaschnutí zafixujeme všechny barvy přežehlením ubrusu z rubové strany žehličkou nastavenou na bavlnu, po dobu několika minut.

Pepův tipBarvy pro malbu na textil a konturové barvy pro malbu na hedvábí koupíme ve výtvarných potřebách. Látku batikujeme textilní barvou Duha nebo Iberia, kterou koupíme v drogerii. Více o ní se dozvíte na www.marcacz.cz.Ubrus malovaný barvami na textil zafixujeme zažehlením z rubové strany, žehličkou nastavenou na bavlnu, po dobu několika minut. Můžeme jej pak prát ve vodě při teplotě 40°C.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto), Marca (foto)

Klíčová slova:


Související články

Ubrus pro camping 11  fotek

Ubrus pro camping

Při cestování a kampování často vybalujeme a zabalujeme nejen stan, ale i spoustu věcí potřebných k jídlu a vaření. Zkusme si ušít praktický ubrus s k ...


Podzimní srdíčko 9  fotek

Podzimní srdíčko

Přinesme si kousek současné krásné podzimní poezie domů. Inspiraci najdeme při procházce v přírodě, při níž si nasbíráme suché popínavé rostliny, mech ...


Preparování listů 8  fotek

Preparování listů

Často v lese najdeme již dávno zetlelé listy, ze kterých zbylo jen jemné žilkoví. Došlo k tomu fermentací, která probíhá na mokrých listech za přístup ...


Batika – spirály na trika 21  fotek

Batika – spirály na trika

Aktuální počasí nic moc, tak si zkusme pohrát s barvičkami a možná přivoláme za okna léto a s ním ještě kousek letní nálady, záleží na tom, jaké odstí ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×