Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ponorná pila s lištou pro přesné řezy – to je Divar 55

Ponorná pila s lištou pro přesné řezy – to je Divar 55
Přesný řez materiálu potřebuje truhlář, montážník i šikovný domácí kutil. Ponorná pila s lištou - Divar 55 - vyhoví všem. Když v jedné ruce ponesete pilu a v druhé lištu, určitě se po vás někdo otočí a bude přemýšlet, co to nesete. Ruční elektrickou pilu, lidově zvanou „mafl“, lidi znají, lištu k ní už méně. Přitom, jde-li o systémový set, tedy Divar 55 s vodící lištou, se velmi dobře doplňují a podstatně rozšiřují a zpřesňují použití pily. Jak si tato sada poradí například s běžným neduhem rekonstrukcí, tedy nutností podříznout dveře, si vyzkoušíme na vlastní kůži.
reklama

Systém není nový, ale Divar 55 se nedá zahanbit

Před 15 lety stál tento set od jiné firmy mnohem víc, deset tisíc pila a lišta ještě jednou totéž, celý set tedy zhruba za 20 tisíc. Hladově jsem tenkrát listoval katalogy a byl se podívat v prodejně. Pak jsem jednu sadu koupil do reklamní agentury, kde jsem tehdy pracoval. Stavěli jsme stánky, řezali desky, plasty, cedule, vše, co šlo řezat. Sadu jsem měl k dispozici dennodenně více než rok. Byl to neocenitelný pomocník. Praktický, přesný, skladný. I proto jsem neváhal si pilu s lištou po letech opět vyzkoušet. S tou půjčenou jsem si hrál několik měsíců a samozřejmě ji i párkrát půjčil dál.

Vynikající poměr cena/výkon

Superlativa sám nemám moc rád, na všem, co je vychvalováno do nebe, hledám chyby. Čistoskvoucích věcí se děsím. I přesto musím konstatovat, že u pily s lištou kouzelná formulka poměr výkon/cena funguje na jedničku. Jasně, že jsou mezi Boschem, Festem a Divarem drobné rozdíly. Užitná hodnota je u pily Divar 55 opravdu dobrá. Práce s ní a delší pracovní zkušenost mě nijak neurazila, spíše naopak.

Dobré nářadí je základem kvalitního výrobku

Divar 55 osciluje od hobby kategorie až po dotek profi segmentu. Každopádně v ní mnohý kutil nebo řemeslník najde spolehlivého pomocníka.

Já s ní pokládal podlahu, řezal OSB desky, hranolky, prkna a makrolon, podřezával dvěma kamarádům dveře. A jak je mým dobrým zvykem, také jsem ji párkrát půjčil. Řeže se s ní přesně, rychle a bez problémů. Díky liště s malými svěrkami lze při přesném označení udělat i více shodných dílů, tak přesně shodných jako na formátovací pile. Pro práci je dobré mít například skládací dřevěné nebo kovové podpěry a delší prodlužovací kabel.

Podříznutí dveří

Nová dlažba v bytě byla vyšší než původní lino. Bylo tedy nutné dveře podříznout.

Z falců a spodní strany dveří je potřeba odstranit kovové těsnění. Podříznutí dveří by pro pilu s lištou měla být hračka. Stačí přesně naměřit výšku od podlahy a rozdíl mezi starou a novou podlahou a rozměr přenést přesně na dveře.

Pomocí malých svěrek jsme připevnili lištu ke dveřím. Na pile jsme nastavili maximální prořez, aby pilový kotouč prošel materiálem skrz.

Pak už jen stačí zapojit do elektriky a provést řez. Pila je vybavena bezpečnostní pojistkou na rukojeti. Tu samozřejmě musíme před řezem uvolnit. Na pilu si můžeme připojit odsávání, ale to jsme neměli po ruce. Do řezu nemá smysl tlačit a prát se s materiálem. Stačí v klidu vést pilu po vodítku.

Na takto tenkém řezu se pozná, jestli pravítko a pila dobře fungují.

Dveře jsou podříznuté a zase se dají otvírat do místnosti s novou podlahou.

Ponorná pila je více než jen mafl

Stejně jako u běžné pily je možné Divar hloubkově a stranově nastavit, a to podle dorazů a stupnic na těle pily. Ty jsou dobře výrazné a snadno čitelné. Divar 55 není žádný drobeček. Je to velká robustní pila, rukojeti jsou pogumované, aby se dobře držely. Díky svému výkonu se nezalekne ani řezání silnějších materiálů, jako jsou latě, hranolky nebo pracovní deska do kuchyně. Mezi její další vlastnosti patři i schopnost ponořit se do materiálu kdekoliv v ploše. Snadno s ní tak vyřízneme do plochy otvor pro dřez nebo pro střešní okno. Na přídavné vodicí liště si nastavíme doraz pro začátek a konec řezu, a je to.

Divar není vybíravý

Pila si snadno poradí se všemi materiály na bázi dřeva. Masiv, dřevotříska, lamino ani překližka nebo OSB desky nejsou problém. Zvládne však například desky Cetris nebo přesně uříznout plast nebo střechu z makrolonu. U makrolonu, lamina i jiných hladkých povrchů opravdu oceníme neklouzavou vodící lištu o délce 1400mm.V případě potřeby lze spojit více lišt najednou a řezat opravdu dlouhatánské řezy.

Jaké typy řezu umí a co zvládne její menší bratříček, si ukážeme příště.

Něco o výrobci

Scheppach s více než osmdesátiletou tradicí je jedna z nejstarších, nejznámějších a největších německých firem, která se specializuje na výrobu dílenských a dřevoobráběcích strojů špičkové kvality. Pro široké vrstvy uživatelů jsou potom určeny značky Woodster, Scheppach Special Edition a Kity, které nabízejí široký sortiment strojů pro dílnu, zahradu i stavbu ve skvělé kvalitě a za bezkonkurenční ceny. Mnohé z jejich strojů jsou nejprodávanějšími stroji na našem trhu – třeba štípače na dřevo, ponorné pily nebo kompresory. V nabídce naleznete i skvělé stolové pily, pokosové pily, protahovačky, brusky, stojanové vrtačky, odsavače, elektrocentrály, vibrační desky a další.

Autor: Pavel Zeman (text a foto), Garland (foto)

Související články

Praktická ponorná pila s lištou - Divar 45 17  fotek

Praktická ponorná pila s lištou - Divar 45

Jednu ponornou pilu s dlouhou lištou, Divar 55, už jsme si vyzkoušeli. Ted přišla na řadu její mladší a menší sestřička. Model Divar 45 je sice dro ...


Stolní pila Woodster - dílna na kolečkách 39  fotek

Stolní pila Woodster - dílna na kolečkách

Pilu, alespoň malou, musí mít v dílně nebo garáži každý kutil, každý, kdo si chce vyrobit kus nábytku, postavit pergolu nebo položit podlahu. Jistě, s ...


Deskové materiály 23  fotek

Deskové materiály

Chcete si vyrobit skřínku, poličku, vyměnit pracovní desku nebo obložit podkroví či verandu? Budete kupovat nový kus nábytku a nevíte jaký materiál zv ...


Pila Divar 55 - tři pily v jedné

Není pila jako pila, každá má jiné využití. Pokud nechcete mít dílnu přeplněnou různými typy, stačí si správně vybrat. Ponorná pila Woodster Divar 55 ...

Divar 55 - ponorná pila pro každého 9  fotek

Divar 55 - ponorná pila pro každého

Možnost nařezat si přesně deskový materiál na požadovaný rozměr je většinou ten poslední krůček ke kutilské nezávislosti na hobbyprodejnách a dřevopro ...


Udělejte si zásobu na zimu, štípač Scheppach to oddře za vás 23  fotek

Udělejte si zásobu na zimu, štípač Scheppach to oddře za vás

S blížícím se podzimem přichází i nutnost vyhřát si obydlí. Oblíbeným zdrojem vytápění jsou různá topidla na dřevo, a to počínaje obyčejnými kamínky, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×